Zamknij
REKLAMA

Sezon na wycieczkowce jednak od maja

10.26, 22.04.2022 hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch (archiwalne) Aktualizacja: 10.32, 22.04.2022
Skomentuj
REKLAMA

Uwaga, shipspotterzy! Nie w kwietniu, ale dokładnie w połowie maja do gdyńskiego portu zawita pierwszy wycieczkowiec. Zmienił się terminarz zawinięć cruiserów na ten sezon - choć zabraknie zapowiadanego wcześniej Enchanted Princess, to rekord i tak zostanie pobity. Najdłuższym statkiem będzie niemal 330-metrowy, pływający również pod bermudzką banderą Sky Princess, a sezon otworzy (na ten moment) MSC Poesia.

Dokładnie w niedzielne popołudnie, 15 maja - według aktualnego terminarza Portu Gdynia (dostępny online tutaj - aktualizowany) - rozpocznie się tegoroczny sezon wizyt luksusowych wycieczkowców w Gdyni. To istotna zmiana, którą powinni zanotować w swoich kalendarzach wszyscy shipspotterzy szukujący już aparaty na pierwsze wejście cruisera. Będzie trzeba na nie poczekać o ponad dwa tygodnie dłużej niż według pierwotnego planu.

Wizyty statków pasażerskich z całego świata rozpoczną się zatem od zawinięcia statku już dobrze znanego gdynianom, czyli MSC Poesia. 293-metrowy wycieczkowiec pod panamską banderą otworzy gdyński sezon tak samo, jak chociażby w 2019 roku. Przypomnijmy, że przez pewien czas, od pierwszej wizyty w 2016 roku, był największym cruiserem, jaki kiedykolwiek pojawił się w Gdyni. Zdetronizował go dopiero Norwegian Getaway, ale i to ma zmienić się już za niespełna miesiąc.

MSC Poesia w Porcie Gdynia w 2019 roku, fot. Kamil Złoch / archiwalne

MSC Poesia ma 13 pokładów i miejsce dla około 3 tysięcy pasażerów oraz tysiąca członków załogi. Na pokładzie działają między innymi teatr, kort tenisowy, boisko do koszykówki, sauna, spa, galeria sztuki, sushi bar oraz liczne restauracje, baseny i jacuzzi. Statek ma pojawić się w porcie w niedzielę, 15 maja o godzinie 13:00, a jego pasażerowie będą mieć do dyspozycji łącznie osiem godzin na lądzie.

Bez „zaczarowanej księżniczki”, ale i tak z rekordem

Przypomnijmy, że według pierwotnych planów sezon miał zacząć się jeszcze pod koniec kwietnia (28 kwietnia) od wizyty rekordowego, ponad 392-metrowego statku Enchanted Princess. Tak się jednak nie stanie, a na ten moment z portowego terminarza wypadły wszystkie z jego siedmiu wcześniej awizowanych terminów zawinięć.

Nowa chluba znanego armatora Princess Cruises ominie zatem Gdynię, ale są za to inne dobre wieści - rekord wielkości statku wycieczkowego w gdyńskim porcie i tak zostanie pobity w tym roku, a dokonać tego ma inny cruiser pływający na tej samej linii, czyli Sky Princess. Pojawi się w Porcie Gdynia we wtorek, 17 maja o godzinie 10:00.

Sky Princess to zbudowany w 2019 roku wycieczkowiec działający pod bermudzką banderą. Ma zaledwie o 11 centymetrów długości mniej od wspomnianej „zaczarowanej księżniczki”, czyli dokładnie 392,81 metra. Pozwoli to na pobicie rekordu ustanowionego w 2017 przez ponad 325-metrowy Norwegian Getaway.

To pływający park rozrywki w luksusowym stylu - na pokładzie organizowane są między innymi multimedialne widowiska w parku fontann czy pokazy filmowe. Pasażerowie korzystają też z tarasu spacerowego SeaWalk, z którego rozpościera się widok na morskie fale, z luksusowego Lotus Spa, łaźni tureckiej i saun, salonów masażu, galerii sztuki, kilku restauracji tematycznych czy infrastruktury sportowej i dla dzieci. Statek posiada ponad 1700 kabin i apartamentów.

Sezon potrwa do września

Łącznie w sezonie będzie można zobaczyć w Gdyni kilkadziesiąt zawinięć statków pasażerskich z całego świata. Każdy z nich to także kilka tysięcy turystów, którzy zaraz po przybiciu do brzegu ruszają na kilkugodzinne zwiedzanie Trójmiasta. Według aktualnego terminarza (stan na 21 kwietnia) ostatni z wycieczkowców ma pojawić się przy gdyńskich nabrzeżach 20 września.Będzie co podziwiać, bo zgodnie z wcześniejszymi planami do gdyńskiego portu zawitają między innymi cruisery pływające pod banderami Malty, Włoch, Wielkiej Brytanii, Panamy, Bahamów czy Wysp Marshalla.

Nie zabraknie więc takich cruiserów, jak Mein Schiff 1, 4 oraz 6, wspomnianego kolosa Norwegian Getaway, Aurory, Seven Seas Splendor, Voyager of the Seas czy Costa Fascinosa. Pojawić ma się też absolutny „debiutant” - 294-metrowy Norwegian Prima, najnowszy statek znanej linii Norwegian Cruise Line.

(hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch (archiwalne))
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%