Zamknij
REKLAMA

Katolik z Obłuża, SP 11, ZSSO z koronawirusem. W Polsce 134 placówki oświatowe pracują w trybie mieszanym, a 43 w zdalnym

22:31, 14.09.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Przybywa zakażeń w gdyńskich szkołach. Dziś zdiagnozowano koronawirusa u uczennicy Zespołu Szkół Katolickich na Obłużu. Korowirus został stwierdzony również w Szkole Podstawowej nr 11 (Orłowo) i Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących. Wczoraj stwierdzono nowe przypadki zakażeń wśród uczniów. Jak podaje Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Tomasz Augustyniak - 3 osoby z powiatu puckiego i 5 osób z Gdyni związane są z ogniskami szkolnymi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może chodzić o II i VI LO.

W ZSSO zakażenie stwierdzono u ucznia klasy II AP. Osoby, które miały z nim kontakt (uczniowie i nauczyciele) zostali skierowani na kwarantannę do 18 września. W szkole sportowej na kwarantannę trafiło 27 uczniów i 11 nauczycieli.

"Informuję, że u jednego ucznia, klasy II AP liceum, stwierdzono zakażenie koronawirusem. Decyzją Sanepidu wszyscy uczniowie tej klasy oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonymi uczniami, zostali skierowani na kwarantannę do 18.09.2020 r. Obecnie decyzją Sanepidu klasa II AP od jutra rozpocznie zdalne nauczanie. O ewentualnych zmianach decyzji Sanepidu i Urzędu Miasta będziemy informować na bieżąco. Jednocześnie zwracamy się z apelem o rozwagę, ograniczenie spotkań, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów o niezwłoczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Po rozpoczęciu nauki w trybie stacjonarnym, dla dobra i bezpieczeństwa nas wszystkich, bardzo proszę o bezwzględne przestrzeganie zasad przebywania i przemieszczania się na terenie szkoły, zachowania dystansu społecznego oraz zasłania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych." - ogłosił Marek Prusak, dyrektor ZSSO w Gdyni.

W Szkole Podstawowej nr 11 zakażenie koronawirusem stwierdzono u ucznia 3 klasy. Sprawę komplikuje fakt, iż dziecko to przebywało również w szkolnej świetlicy.

"Informuję, że u  ucznia, z klasy trzeciej, stwierdzono zakażenie koronawirusem. Decyzją Sanepidu wszyscy uczniowie tej klasy oraz uczniowie klasy 2a, 2b (kontakt w świetlicy szkolnej) oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonym uczniem, zostali skierowani na kwarantannę.

Obecnie decyzją Sanepidu:

- klasa 3a oraz kl. 2a, 2b ma zdalne nauczanie zgodnie z planem lekcji do 21.09.2020r.

O ewentualnych zmianach decyzji Sanepidu i Urzędu Miasta będę informować na bieżąco. Jednocześnie zwracamy się z apelem o rozwagę, ograniczenie spotkań, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów o niezwłoczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu." - poinformował Sławomir Wiśniewski, Dyrektor SP 11.

Na kwarantannę w SP 11 trafiło 54 uczniów i 7 nauczycieli.

W związku z pozytywną odpowiedzią Sanepidu w sprawie zgody na uruchomienie zdalnego nauczania, Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni z dniem jutrzejszym (15 września) rozpoczyna pracę w systemie zdalnym zgodnie z funkcjonującym planem lekcji.

Niewyjaśniona jest sytuacja liceów, w których do dziś miały odbywać się lekcje zdalne.

* * *

MEN podało na Twitterze dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów z poniedziałku z godziny 11.00.

W trybie mieszanym pracują 134 placówki oświatowe, a 43 w trybie zdalnym - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Edukacji Narodowej. Reszta, czyli 48,3 tys. placówek, działa normalnie.

Zgodnie z nimi w poniedziałek w trybie stacjonarnym pracowało 48 308 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 99,64 proc. wszystkich placówek oświatowych.

W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, pracowały 134 placówki, czyli 0,28 proc. wszystkich.

W trybie wyłącznie zdalnym pracowały 43 placówki - 0,09 proc. wszystkich.

MEN podaje, że dane dotyczą szkół i placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna - po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji - wydała zgodę na pracę szkoły w innym trybie nauki niż stacjonarny.

W piątek po południu MEN podało, że w trybie mieszanym pracowały 124 placówki oświatowe, a 50 w trybie zdalnym. W tej grupie znalazły się szkoły m.in. z Białegostoku, Łodzi, Gdańska, Puław, Kościerzyny i Krakowa.

W czwartek w trybie mieszanym pracowało 51 placówek oświatowych pracowało w trybie zdalnym, 100 - w trybie mieszanym. W środę w trybie mieszanym pracowało 87 placówek, a 45 w trybie zdalnym. We wtorek w trybie mieszanym pracowało 58 placówek, a 37 w trybie mieszanym. W miniony poniedziałek w trybie mieszanym pracowało 45 placówek, a 35 w trybie mieszanym.

2 września, w pierwszym dniu nauki w szkołach w nowym roku szkolnym w trybie zdalnym pracowało 47 placówek, a w trybie mieszanym - 12.

W czwartek na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zauważył, że o ile w pierwszych dniach nowego roku szkolnego spośród szkół, które przechodziły na inną formę pracy, większość przechodziła na całkowitą naukę na odległość, o tyle teraz więcej jest szkół, które stosują system mieszany.

"Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozostali uczniowie mogą korzystać z bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. Z tego, co widzimy, jest to wynik działania inspekcji sanitarnej, która nie poddaje się emocjom, prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i na podstawie obiektywnych danych decyduje, czy cała placówka, czy tylko jej fragment powinien przejść na nauczanie zdalne" - wskazał Piontkowski. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA