Zamknij
REKLAMA

Od dziś Żandarmeria Wojskowa na ulicach. Ma takie same prawa jak Policja, czyli może kontrolować również cywilów

11:57, 28.10.2020 | pg za: wojsko-polskie.pl/foto Żandarmeria Wojskowa/twitter
Skomentuj
REKLAMA

W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej od 28 października 2020 roku do dnia odwołania stanu epidemii ponownie udzielą pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podstawą Zarządzenia nr 180 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji jest art. 18a ust. 1 ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października br. przysługują w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób czyli także cywilów, uprawnienia policjantów. To już 23 raz jak Żandarmeria Wojskowa wspiera działania Policji w tym trybie.

Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24 a także cyklicznych akcji takich jak: Znicz, Bezpieczne Wakacje, Bezpieczna Droga Do Szkoły, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego i innych.

Pamiętajmy, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny.  

Oznacza to m.in. to, że wojsko może podjąć interwencje w przypadku zgromadzeń czy nie noszenia maseczki.

(pg za: wojsko-polskie.pl/foto Żandarmeria Wojskowa/twitter)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

BogdanBogdan

0 4

Wreszcie! Morawiecki już dawno powinien wyprowadzić armię na ulice i pozamiatać tych palantów, co nie uznają koronawirusa. Ostra broń i twarde reguły. 12:03, 28.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MłodyMłody

0 0

Podobno nazywacie się "Młoda Gdynia" redagowana przez młodych (ha ha ha) gdzie jesteście, dlaczego nie ma was tam gdzie są tysiące młodych? 21:23, 28.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antypisantypis

1 0

Portal esbeckich potomków! 22:22, 28.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%