Zamknij
REKLAMA

Przybywa dzieci z pediatrycznym zespołem zapalnym po przebytym COVID-19. Objawia się m.in. niewydolnością serca i niezbijalną gorączką

11:23, 25.11.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Przybywa dzieci z ciężkimi objawami PIMS-TS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego ujawniającego się po przebytym COVID-19. Tylko w ostatnich dziewięciu dniach do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziewięcioro takich dzieci.

Informacje te przekazała we wtorek PAP rzeczniczka tej lecznicy Katarzyna Pokorna-Hryniszyn. W materiale przesłanym przez wypowiedział się prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog pracujący w szpitalu.

"To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm" - podkreślił prof. Przemko Kwinta i dodał, że stan dzieci, przebywających w tym momencie w szpitalu, jest ciężki. Mają one niewydolność serca, są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

PIMS atakuje dzieci w każdym wieku. Przebywające w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mają po parę miesięcy, są również kilkulatki i nastolatki. Najstarszy pacjent ma 16 lat.

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2 (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - Temporally Associated with SARS-CoV-2). Choroba ujawnia się po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Choroba przypomina zespół Kawasakiego.

PIMS-TS objawia się wysoką gorączką, trwającą minimum trzy dni, i niedającą się zbić medykamentami. Pojawiają się wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego, odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych, do niewydolności serca, stwierdza się zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka, które wymagają jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ElizaEliza

0 0

Sprawa jest poważna. Dzieci mogą mieć problem do końca życia. Pierwszy przypadek PIMS-TS odnotowano 7 kwietnia 2020 r. w USA. Była to 6-miesięczna dziewczynka z utrzymującą się gorączką. Zdiagnozowano u niej chorobę Kawasaki i stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu RT-PCR).
Pod koniec kwietnia 2020 r. lekarze w Wielkiej Brytanii zauważyli zwiększoną liczbę przypadków zachorowań wśród dzieci z ciężkim zespołem zapalnym o cechach podobnych do choroby Kawasaki i zespołu wstrząsu toksycznego po zakażeniu nowym koronawirusem.
Eksperci amerykańscy również stwierdzili w kwietniu wzrost liczby małych pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Kawasaki (rzadka choroba charakteryzujący się m.in. zapaleniem naczyń krwionośnych i pojawianiem się tętniaków). 15:09, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA