Zamknij
REKLAMA

Z Gdynią na szczepienie. Specjalne busy czekają

20:25, 21.01.2021 | hs za: UM Gdyni/ fot. Magdalena Czernek
Skomentuj
REKLAMA

Gdynia pomoże w dotarciu na szczepienia ochronne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 70+, którzy mają poważne problemy z poruszaniem się lub samodzielnym dotarciem do punktu szczepień. Dedykowane busy już czekają. Transport można zamówić, dzwoniąc na specjalną infolinię.

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i rozpoczynającymi się od 25 stycznia szczepieniami osób z etapu 1, miasto będzie organizowało dla uprawnionych osób, zamieszkałych na terenie Gdyni, bezpłatny transport do wyznaczonych w mieście punktów szczepień.

Zgodnie z zaleceniami rządowymi i według wytycznych wojewody pomorskiego osobami uprawnionymi do skorzystania z bezpłatnego, realizowanego przez miasto transportu do punktu szczepień są:

  • osoby z niepełnosprawnościami, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Gdynia oferuje również usługę transportu z asystentem. Na czym ona polega? Do osoby potrzebującej przychodzi asystent, pomaga jej się ubrać, spakować, wyjść, zejść do samochodu, przewozi na szczepienie, a następnie w ten sam sposób realizuje powrót do domu. Należy zaznaczyć, iż osoby poważnie chore, które wymagają transportu sanitarnego, taki przewóz mogą uzyskać za pośrednictwem swojego ośrodka zdrowia, a nie miasta.

- Busy, które na co dzień oferują transport dla osób z niepełnosprawnościami, zyskają teraz dodatkowe, ważne zadanie. Będą mogły skorzystać z nich osoby, które mają utrudniony dostęp do punktów szczepień. Zgodnie z przepisami Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 do takiego przewozu uprawnione są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, a także osoby powyżej 70. roku życia z trudnościami w poruszaniu się. Do dyspozycji mamy cztery busy, które umożliwią mieszkańcom Gdyni bezpieczny i sprawny dojazd do punktów szczepień oraz cztery pojazdy z usługą dodatkowej asysty „od drzwi do drzwi". W razie potrzeby zwiększymy liczbę tych pojazdów. Aby skorzystać z przewozu, najprościej jest zadzwonić na specjalną, dedykowaną infolinię - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.

Jak zamówić transport?

Mieszkańcy Gdyni spełniający powyższe kryteria, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia miasta w zakresie bezpłatnego transportu do punktu szczepień i mają już wyznaczony termin szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, mogą się zgłaszać poprzez specjalną infolinię pod nr. tel. 58 505 59 56 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Transport będzie realizowany od poniedziałku, 25 stycznia.

Ze względu na możliwości organizacyjne transport powinien być zamawiany z możliwie dużym wyprzedzeniem, minimalnie dwudniowym.

Mobilne punkty szczepień

WAŻNE! Kontakt do mobilnych punktów szczepień odpowiedzialnych za wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 w domu lub miejscu przebywania pacjenta - pod nr. tel. 58 32 18 620 lub mailowy: [email protected].

(hs za: UM Gdyni/ fot. Magdalena Czernek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%