Zamknij
REKLAMA

W akcie zgonu jest napisane - zmarł na COVID. Czy ktoś w Gdyni zakwestionował ten zapis? W Polsce na COVID 50 od marca do listopada zmarło 50 tys. osób

01:50, 23.01.2021 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

"Liczba zgonów związanych z COVID-19 nie koresponduje obecnie z liczbą zakażeń. Liczba zakażeń jest wyraźnie mniejsza niż wcześniej. (...) Trzeba zwrócić uwagę, że dane pojawiają się z pewnym poślizgiem. O ile zakażonych wykrywamy średnio tydzień po zakażeniu (bo tyle trwa wylęganie wirusa), o tyle zgon to kwestia zwykle kilku tygodni od zakażenia. Liczba zgonów odpowiada więc wcześniejszej liczbie zakażeń" - powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Już od samego początku pandemii niektórzy kwestionują COVID-19 jako przyczynę śmierci.Posiłkują się twierdzeniem, jakoby za zgon na koronawirusa szpitale i lekarze dostawali jakieś dodatkowe pieniądze. Jest to całkowita nieprawda (o tym w innym materiale). Stwierdzenie zgonu na COVID-19 odbywa się w takiej samej procedurze jak wszelkie inne zgony.

[ZT]42756[/ZT]

Na portalach społecznościowych wielokrotnie podważano informacje o śmierci chorych na COVID-19. Jednak nie czynili tego najbliżsi, tylko najczęściej osoby, które nie znały zmarłych. Po kilku wpisach na naszym FB postanowiliśmy sprawdzić, czy na terenie Trójmiasta jakakolwiek rodzina zakwestionowała COVID-19 jako przyczynę zgonu.

A zaczęło się od tego, że po opublikowaniu informacji o rzekomym zgonie na COVID-19 30 latki z Gdyni pojawiło się bardzo wiele sygnałów, że jest to poważna nadinterpretacja. Osoby, które przedstawiały się jako związane z rodziną zmarłej kwestionowały wpis w akcie zgonu, twierdząc, że przyczyną śmierci gdynianki nie był koronawirus.

I co się okazało?

"Informuję, iż w działającym w ramach „Szpitali Pomorskich” - Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, do którego od początku pandemii przyjmowani są pacjenci zakażeni covid19, nie było skarg rodzin zmarłych, w związku z uznaniem za przyczynę zgonu Covid19." - podkreśla Małgorzata Pisarewicz Dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich.

Podobne informacje dotarły do nas z innych placówek na terenie województwa pomorskiego.

Wtedy "wszystko" wiedzący przekonują, że rodziny celowo nie kwestionują, gdyż dostają dwa razy większy zasiłek pogrzebowy. To również jest fakenews.

W drugiej fali koronawirusa znacząco wzrosła ilość zgonów. By przeciwstawić się temu sięgając po szczepionkę.

Od marca do listopada 2020 r. zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa - powiedział PAP dr hab. Ernest Kuchar. Wskazał, że to kolejny argument za jak najszybszym przeprowadzeniem szczepień.

Wskazał, że liczba zgonów jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do liczby zachorowań, co według niego świadczy o niedoszacowaniu liczby zakażeń, ale też o tym, że najprawdopodobniej liczba zakażeń obecnie spada, a zmniejszenie liczby zgonów będzie widoczne później.

Lekarz podkreślił też, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na obserwacje długoterminowych trendów, jeśli chodzi o liczbę zgonów.

"Nie jest dobrze" - zaznaczył. "Od marca do listopada zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie w poprzednim roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa" - powiedział.

Podkreślił, że to zasadniczy argument przemawiający za tym, aby jak najszybciej przeprowadzić szczepienia.

"Mam nadzieję, że te 50 tys. osób, które oddały życie dodatkowo, czyli z powodu pandemii, jest argumentem za tym, aby problem rozwiązać, a nie tylko go monitorować" - zaznaczył Kuchar.

Dodał, że Polska w porównaniu z innymi krajami ma najgorszą sytuację w kwestii liczby dodatkowych zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

"A to oznacza, że musimy się wszyscy bić w piersi. Niestety, wszystko co robiliśmy, okazało się najmniej skuteczne ze wszystkich krajów europejskich" - wskazał specjalista.

Według piątkowych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce wykryto 6640 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 346 osób, z czego 270 miało choroby współistniejące. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%