Zamknij
REKLAMA

Nie tylko norki przenoszą koronawirusa. W całej Polsce trwają kontrole hodowli

00:12, 10.02.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: GIS/gumed.edu.pl
Skomentuj
REKLAMA

Po stwierdzeniu 4 przypadków zakażenia koronawirusem i likwidacji całej hodowli na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. 2020, poz. 2162) rozpoczęły się kolejne kontrole w całej Polsce.

Kontrole rozpoczęły się np.w pięciu fermach norek, które funkcjonują na terenie województwa podlaskiego, o czym poinformował 3 lutego zastępca podlaskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Andrzej Bryczkowski. Podobnie jest w innych województwach.

Na terenie woj. pomorskiego hodowle norek zlokalizowane są w: Bożympolu Królewskim (powiat starogardzki), Skowarczu (pow. gdański), Buszkowach Górnych, Lniskach (pow. Kartuski), Brodnicy Górnej (kartuski), Kożyczkowie (kartuski), Chwaszczynie (kartuski), Kazimierzu (pucki), Szemudzie (wejherowski), Zbychowie (wejherowski), Pużycach (wejherowski), Objeździe (słupski), Modle (słupski), dwie w Pęplinie (słupski), Stanięcinie (słupski), trzy w Krępie Słupskiej (słupski), Sierakowie Słupskim (słupski), Kodłowie (człuchowski), Chrząstowie (człuchowski).

W całej Polsce funkcjonuje prawie 900 hodowli zwierząt futerkowych, które zatrudniają prawie 10 tys. osób.

Mapa: http://mapa.antyfutro.pl/

Pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych

Naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych (Neovision vision) w Polsce. Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie 8 osobników wirusem SARS-CoV-2.

To był pierwszy w Polsce przypadek potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2.

Uzyskane wyniki wskazywały na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie. Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych.

Do wykrycia doszło w listopadzie ub.r. Po ogłoszeniu wyników badań minister rolnictwa Grzegorz Puda zlecił służbom weterynaryjnym przeprowadzenie badań w fermach norek pod kątem obecności koronawirusa. Kontrola w hodowli pod Kartuzami była właśnie realizowana w ramach decyzji ministra.

[ZT]43995[/ZT]

Przeprowadzono również kompleksowe badania na wybranych grupach zwierzęcych.

COVID-19, wywoływany zakażeniem SARS-CoV-2, jest chorobą ludzką, która pojawiła się ze źródła zwierzęcego i przekształciła się w pandemię poprzez powszechne przenoszenie się z człowieka na człowieka. Charakter tego nowego odzwierzęcego wirusa chorobotwórczego, jego szerokie rozprzestrzenianie się i podatność niektórych gatunków zwierząt na zakażenie doprowadziły do zakażeń zwierzęcych, wynikających z kontaktu między zakażonymi ludźmi a podatnymi zwierzętami i budzą obawy, że niektóre gatunki zwierząt mogą stać się rezerwuarami SARS-CoV-2.

Po przebadaniu świń, bydła i ptactwa (kurcząt, kaczek i indyków) oceniono ryzyko jako bardzo niski poziom przenoszenia z człowieka na zwierzę, znikomy w przypadku przenoszenia ze zwierzęcia na człowieka, znikomy w przypadku przenoszenia się między zwierzętami.

Natomiast badania zwierząt futerkowych, przede wszystkim norek i fretek wykazały wysokie ryzyko w przypadku transmisji z człowieka na zwierzę, umiarkowane w przypadku przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka i bardzo wysokie w przypadku transmisji pomiędzy zwierzętami.

Badanie jenotów wykazało wysokie ryzyko w przypadku transmisji z człowieka na zwierzę, umiarkowany w przypadku przenoszenia ze zwierzęcia na człowieka i wysoki w przypadku przenoszenia między zwierzętami.

Przebadano również króliki. Stwierdzono niskie ryzyko w przypadku transmisji z człowieka na zwierzę i niskie w przypadku przenoszenia ze zwierzęcia na człowieka. Jednak jedno badanie eksperymentalne wykazało podatność królików na zakażenie SARS-CoV-2, w tym rozmnażanie się i serokonwersję wirusa.

Przenoszenie się choroby z zainfekowanych norek na ludzi zostało wykazane w Holandii w oparciu o wystąpienie choroby i podobieństwo sekwencji genomu wirusa. Ponadto 66 z 97 osób pracujących w pierwszych 16 zakażonych hodowlach uzyskało wynik pozytywny za pomocą PCR, serologii lub obu tych metod. Stwierdzono, że wirusowe RNA jest szeroko rozpowszechnione, w tym we wdychanym pyle i na sierści w zakażonych hodowlach norek. Wirus nie mógł być wykryty poza hodowlą norek w środowisku. Ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 z zakażonych norek hodowlanych na ludzi mających z nimi kontakt jest wysokie. Ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 z zakażonych hodowli norek na ludzi mieszkających w sąsiedztwie hodowli jest znikome.

Ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 między zwierzętami hodowlanymi a innymi zwierzętami domowymi

W Holandii 11 z 99 kotów z zakażonych hodowli norek (1) uzyskało wynik pozytywny, a sekwencja genomu wirusa była podobna do sekwencji u norek. U tych kotów nie zaobserwowano żadnych objawów klinicznych. Ponadto zakażenia wykryto u kilku psów obecnych w hodowlach norek w Danii i jednego w Holandii. W związku z tym ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 między zwierzętami hodowlanymi i domowymi w zakażonych hodowlach norek jest wysokie dla kotów i psów.  W tych warunkach ryzyko przenoszenia SARS-CoV-2 przez koty lub psy na ludzi jest uważane za niskie.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: GIS/gumed.edu.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%