Zamknij
REKLAMA

Uczniowie z problemami, czyli jak Gdynia walczy z depresją popandemiczną

12:43, 10.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Pomoc psychologiczna dla uczniów w bardzo ciężkim okresie związanym z pandemią koronawirusa oraz z obostrzeniami, zakazami i z brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami jest szczególnie istotna i na pewno przez długi czas będziemy się zmagać z konsekwencjami tego trudnego czasu.

- Diagnozę wpływu na młode osobowości, które dopiero się kształtują będziemy zapewne formułować przez kilka następnych lat, dlatego wydaje mi się istotnym, aby już teraz reagować i otoczyć młode pokolenie pomocą psychologiczną ponad działania, które podejmowaliśmy przed pandemią. Jako samorząd odpowiadamy bezpośrednio za poziom nauczania oraz rozwój psychospołeczny uczniów naszych szkół – podkreśla radny Marcin Bełbot, który skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Jak pokazują badania polscy uczniowie bardzo źle znieśli pandemie. Psychologicznie zamknięcie w domach i oderwanie od rówieśników może mieć w najbliższej przyszłości bardzo negatywne konsekwencje rozwojowe.

Już teraz mamy do czynienia ze zbiorową traumą. Wycofanie, zamknięcie się w sobie czy uciekanie od spraw ważnych to tylko niektóre z wielu reakcji młodego pokolenia. Pewnym „spuszczeniem wentyla” były uliczne protesty w ramach tzw. strajku kobiet. Młodzi ludzie znaleźli się w grupie i wspólnie poddali fali buntu.

Jednak było to tylko chwilowe i przede wszystkim zagrożone konsekwencjami, co spowodowało, że wielu z nich szybko wycofało się z protestów. Doszło również do groźnego zdarzenia na Świętojańskiej, kiedy to jeden z demonstrantów został ugodzony nożem.

- Zwróciłem się z interpelacją do Pana Prezydenta Szczurka w sprawie pomocy psychologicznej dla uczniów gdyńskich szkół. Uważam, że w ostatnim bardzo trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa, w którym młodzi ludzie więcej czasu spędzali w domu bez kontaktu z nauczycielami czy rówieśnikami musimy zwrócić szczególną uwagę na ich potrzeby i problemy. Jestem zadowolony z racji tego, że gdyński samorząd podjął liczne działania w tym zakresie szczególnie pod kątem diagnozowania depresji wśród uczniów – podkreśla Marcin Bełbot.

Dlatego rolą samorządu jest zadbanie o stan psychiczny gdyńskiej młodzieży. Również młodsze dzieci są narażone na następstwa popandemiczne.

Z tej przyczyny radny Marcin Bełbot skierował do prezydenta Wojciecha Szczurka interpelację, w której zawarł pytania:

  1. Czy w każdej gdyńskiej szkole jest zatrudniony psycholog i pedagog? Proszę również o informację o formie zatrudnienia.
  2. Czy w związku z pandemią zostali zobligowani do szerszych działań w zakresie swoich specjalizacji? Czy obecnie wymagamy od pracujących w szkołach specjalistów intensywniejszej diagnozy stanu emocjonalnego uczniów wynikającego z pandemii?
  3. Czy szkoły dostały wytyczne w sprawie ograniczenia lub zaniechania sprawdzianów, testów i klasówek? (dotyczyło to okresu przed końcem roku szkolnego 2020/2021 – dop. redakcji)
  4. Czy planuje się dodatkowe zajęcia związane z ponowną adaptacją uczniów oraz czy planuje się warsztaty z psychologami?
  5. Czy prowadzone były lub czy są konsultacje z rodzicami o potrzebach dzieci wynikających z przerwy pandemicznej? Jeśli tak, to w jakich szkołach i jaki był ich przebieg?
  6. Czy w szkołach zdarzają się zgłoszenia o sytuacjach kryzysowych dzieci pojawiających się podczas pandemii? Czy podejmowane są diagnozy takich sytuacji? Jeżeli tak proszę o szczegóły oraz ich wyniki. Jakie problemy pojawiają się w zgłoszeniach?
  7. Jakie działania ma zamiar podjąć gdyński samorząd w celu przywrócenia dzieci i młodzieży do normalnego funkcjonowania po pandemii?

Podczas pandemii gdyński samorząd podjął szereg działań, których celem była dbałość o dobrostan młodych ludzi i ich najbliższego otoczenia. Najważniejsze działania to:

1 . Uruchomienie telefonu wsparcia oraz czatu dla młodzieży „Co u Cb".

2. Realizacja kompleksowego wsparcia dla uczniów przystępujących do egzaminów końcowych w warunkach pandemii - program Akademia Ósmoklasisty i Akademia Maturzysty (konsultacje przedmiotowe, dostęp do materiałów edukacyjnych, webinaria dla rodziców z psychologiem, webinaria dla uczniów na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji, gdyńska giełda szkól w formule online).

3. Realizacja badania jakości relacji panujących wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów.

4. Rozpoczęcie realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka depresji wśród dzieci i młodzieży" (od czerwca 2021).

5. Zakup sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli.

6. Indywidualne konsultacje psychologiczne/coachingowe dla nauczycieli i dyrektorów gdyńskich placówek oświatowych.

7 . Warsztaty dla nauczycieli oraz psychologów i pedagogów z poradni psychologiczno-pedagogicznych z zakresu przeciwdziałania samobójstwom oraz profilaktyki uzależnień cyfrowych.

W najbliższym czasie samorząd gdyński planuje kontynuację działań mających na celu minimalizowanie skutków pandemii i przywrócenie dzieci i młodzieży do normalnego funkcjonowania, a w tym m. in.:

1. Kontynuacja zadania dotyczącego profilaktyki depresji wśród dzieci i młodzieży z uwzględnieniem kampanii społecznej.

2. Realizacja zadania publicznego pn. „Podnoszenie jakości relacji w społeczności szkolnej w odniesieniu do uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów gdyńskich szkół" (wyłonienie wykonawcy i realizacja działań).

3. Realizacja zadania publicznego pn. „Działania w zakresie tutoringu i coachingu młodzieży"(wyłonienie wykonawcy i realizacja działań).

4. Przeprowadzenie diagnozy potrzeb i problemów uczniów i nauczycieli związanych

z powrotem do nauki w szkole (głównie w kontekście skutków psychospołecznych pandemii) oraz zaprojektowanie działań adekwatnych do zdiagnozowanych potrzeb i problemów.

Nie wszystkie odpowiedzi zostały opublikowane na BIPie Urzędu Miasta, więc do sprawy wrócimy niebawem.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%