Zamknij
REKLAMA

Kolejne działania policjantów na rzecz walki z Covid-19

18:23, 19.11.2021 | hs za: Policja Gdynia
Skomentuj
REKLAMA

Poluzowanie niektórych obostrzeń spowodowało, że wiele osób najprawdopodobniej przestało myśleć o wciąż istniejącym zagrożeniu. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do jeszcze szybszego wzrostu zachorowań, co może przyczynić się do bardziej restrykcyjnych ograniczeń.

Dlatego gdyńscy policjanci przeprowadzą kolejne wzmożone działania i sprawdzą, czy wszyscy stosują się do obostrzeń sanitarnych.

Mundurowi od początku trwania pandemii prowadzą działania poświęcone walce z chorobą Covid-19. Czwarta fala pandemii koronawirusa nabiera coraz większego tempa, a mimo to wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą obostrzenia sanitarne. Dlatego policjanci z garnizonu gdyńskiego przeprowadzą jutro kolejne kontrole w środkach komunikacji publicznej, sklepach oraz galeriach.

Podczas działań stróże prawa będą sprawdzać, czy klienci oraz pracownicy sklepów stosują się do obowiązujących przepisów. Wszystkie osoby, które nie będą przestrzegały obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej będą musiały liczyć się z konsekwencjami.

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich apelujemy o noszenie maseczek ochronnych oraz utrzymanie odpowiedniej odległości.

Pamiętajmy, że wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym, stosowanym dla dobra nas wszystkich. Nie należy bagatelizować zagrożenia epidemiologicznego.

Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od nas samych i tylko wspólnie możemy ograniczyć ryzyko zagrożenia.

Obecne obostrzenia obowiązują do 30 listopada.

Zasłanianie ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Od 1.11 zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku. 

Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.

(hs za: Policja Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%