Zamknij
REKLAMA

Piąta fala pandemii. Obowiązkowe testy, krótsza kwarantanna, więcej łóżek

09:40, 23.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Ogólnodostępne, bezpłatne testy na obecność koronawirusa dostępne w aptekach, większa liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19, badanie u lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego wyniku testu  - dla osób powyżej 60 lat, a także skrócenie kwarantanny. To niektóre zmiany i działania, które w związku z piątą falą pandemii zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W piątek, 21 stycznia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapowiedziano podczas niej nowe działania i zmiany w systemie ochrony zdrowia w związku z piątą falą pandemii koronawirusa. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. 

Testy na COVID-19 w aptekach

Od 27 stycznia każdy będzie mógł sprawdzić, czy nie został zakażony koronawirusem. W aptekach będzie można bezpłatnie i bez skierowania wykonać test antygenowy. Testy będą wykonywane w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa, czyli mają wydzielone pomieszczenie, w którym można przeprowadzić badanie.Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyniki będą wprowadzane do systemu ewidencji i dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Badania dla osób 60+ chorych na COVID-19

Wszystkie osoby, które mają więcej niż 60 lat i chorują na COVID-19, mogą liczyć na badanie u lekarza POZ w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego testu na obecność koronawirusa.Wizyta może odbyć się w domu pacjenta.

Krótsza kwarantanna

Wprowadzane zmiany dotyczą także okresu kwarantanny. Osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo, będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, jeśli uzyskają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.Szczegółowe informacje na ten temat zostaną wskazane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia.

Większa baza łóżkowa

W przypadku wzrostu zachorowań baza łóżkowa w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększana. W zależności od potrzeb zmiany będą przebiegać w trzech etapach:

I etap – zwiększenie bazy łóżek COVID-owych do 40 tys.,

II etap – zwiększenie bazy łóżek COVID-owych  do 60 tys.,

III etap – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania – z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

Ponadto premier zalecił też pracownikom administracji publicznej, w tym samorządowej, przejście na pracę w trybie zdalnym.

Więcej informacji o zmianach oraz działaniach związanych z piątą falą pandemii można znaleźć na stronie www.gov.pl.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%