Zamknij
REKLAMA

Kto w Gdyni przejdzie na pracę zdalną?

07:06, 24.01.2022 | hs
Skomentuj
REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. gdyńskie urzędy publiczne muszą przejść na system pracy zdalnej.

Ma to oczywiście związek z kolejnymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie urzędy w Gdyni przejdą na pracę on-line.

Zgodnie z rozporządzeniem nakaz nie dotyczy jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni.

A jak ma wygląda praca zdalna?

Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.

NIK nie zostawia suchej nitki

Nieefektywna – tak na początku grudnia br. NIK oceniła organizację pracy zdalnej w związku z Covid-19 w skontrolowanych instytucjach publicznych. Na 40 zbadanych urzędów aż 34 nie były przygotowane do wykonywania zadań na odległość, głównie z powodu braku sprzętu i barier technicznych.

W efekcie zaledwie 32% pracowników skontrolowanych instytucji było w stanie realizować zdalnie kluczowe zadania. Reszta, czyli 2/3, wykonywała prace niewymagające dostępu do systemów informatycznych, dokształcała się we własnym zakresie, brała udział w szkoleniach albo pozostawała do dyspozycji pracodawcy.

Mimo, że rozporządzenie rządowe obowiązuje już od dziś (poniedziałek, 24 stycznia 2022), żadna instytucja znajdująca się w Gdyni nie informuje o zamknięciu urzędu.

Jakie urzędy powinny przejść na pracę zdalną?

Z utrudnieniami musimy więc liczyć w ZUS, Urzędzie Morskim, Urzędzie Skarbowym, Powiatowym Urzędzie Pracy, Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Morskim Instytucie Rybackim, Obwodowym Urzędzie Miar, Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Archiwum Państwowym, Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Nadleśnictwie Gdańsk (Gdynia, ul. Morska 200), Urzędzie Celnym i oczywiście w Urzędzie Miasta Gdyni.

Obowiązek pracy zdalnej nie został wprowadzony u pracodawców prywatnych.

(hs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%