Zamknij
REKLAMA

Rząd podjął decyzję. To ważne dla 15 milionów Polaków

17:40, 02.03.2021 | CIR / Bankier.pl / M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt ws. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zgodnie z nim, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE. Tam swoje środki ma obecnie ok. 15 mln Polaków.

Każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania.

- Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności, czy dostarczania dokumentów przez oszczędzających - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Według strony rządowej, dzięki zmianom, wzrosną oszczędności emerytalne Polaków. Jak tłumaczy serwis bankier.pl, chodzi o upowszechnienie IKE oraz odbudowane zostanie zaufanie do systemu emerytalnego.

Ponadto CIR zwróciło uwagę, że pieniądze w OFE były publiczne. W przypadku IKE środki będą prywatne oraz, w przeciwieństwie do środków w ZUS, dziedziczone.

Najbardziej kontrowersyjnym elementem projektu ustawy jest jednak pobierana z góry opłata przekształceniowa. W przypadku wybrania opcji domyślnej (przeniesienia środków z OFE na IKE) rząd potrąci 15-procentową opłatę. 

Według autorów projektu, wysokość opłaty ma odpowiadać "poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur podatkiem dochodowym oraz obciążenia składką na ubezpieczenie zdrowotne".

Ma to zrównoważyć sytuację osób, które chcą przenieść swoje środki z OFE do ZUS. 

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

(CIR / Bankier.pl / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%