Zamknij
REKLAMA

Prawie 25 procent gdyńskich wodociągów pamięta czasy II wojny światowej. A potem mieszkańcy dziwią się skąd tyle awarii

00:13, 07.06.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto PEWIK
Skomentuj
REKLAMA

Znów wyłączyli wodę... Awaria, remont, przebudowa...

- Zwróciłem się do prezydenta Szczurka z pytaniem o stan naszej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Regularnie mamy do czynienia z awariami czy modernizacjami co skutkuje wyłączaniem m.in. ciepłej wody czasem na kilka dni - jest to dla mieszkańców bardzo uciążliwe. Oczywiście modernizacji powinno się prowadzić jak najwięcej, ale postrzegam działania Gdyni jedynie jako doraźne i punktowe, a to niestety nie spowoduje istotnej zmiany w kwestii regularnych przerw. 39% infrastruktury wodociągowej w Gdyni ma powyżej 50 lat natomiast 22% to wodociągi budowane w okresie II RP, a tylko 8% sieci jest młodsza niż 10 lat. Podobnie jest w kwestii sieci kanalizacyjnej 30% to infrastruktura mająca od 26 do 50 lat. Przez wiele lat obserwuję modernizację i budowę sieci wod-kan przez różne gminy, które pozyskiwały ogromne środki z UE na ten cel natomiast w Gdyni wydaje mi się, że ta kwestia jest traktowana zbyt pobieżnie – mówi Marcin Bełbot, radny Rady Miasta Gdyni.

Awarie wodociągów stały się już gdyńską codziennością. Co chwilę w różnych częściach miasta ogłaszane są informacje o wyłączaniu wody i pracach remontowo-eksploatacyjnych na sieci wodociągowej.

W tej sprawie radny Marcin Bełbot skierował to prezydenta Wojciecha Szczurka interpelację, w której pyta: Jak obecnie wygląda stan gdyńskiej infrastruktury wodociągowej? Ile procent rur przesyłających wodę i odprowadzających ścieki jest krócej użytkowane niż 10 lat? Ile w przedziale od 10 do 30 lat? Ile w przedziale od 30 do 50 lat? Ile starszych niż 50 lat? W tym ile pochodzi z okresu II wojny światowej i z czasów II RP?

Okazuje się, że gdyńskie wodociągi prawie w 40 procentach to obiekty muzealne.

Powyżej 50 lat ma aż 39,8 proc. rur, z czego 2,8 proc. to wodociągi położone w okresie II wojny światowej, a aż 22,3 proc. pamięta czasy II Rzeczypospolitej.

W przypadku kanalizacji jest trochę lepiej. 11,9 proc. to rury powyżej 50 lat. Ale za to 0,4 proc. jest starsze niż 100 lat.

"Sieć wodociągowa stanowiąca zbiorczy system zaopatrzenia w wodę znajduje się w dobrym stanie techniczno-eksploatacyjnym. Zgodnie z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Spółka realizuje zadania inwestycyjne obejmujące m.in.: budowę nowych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, inwestycje odtworzeniowe - utrzymujące na stałym poziomie zdolności eksploatacyjne urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych poprzez wymianę wyeksploatowanych urządzeń, inwestycje modernizacyjne unowocześnienie istniejących urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych poprzez polepszenie ich parametrów technicznych i eksploatacyjnych. Przy wyborze zadań inwestycyjnych do planu, Spółka kieruje się zasadą celowości, opłacalności, prawnych możliwości realizacji, uzyskania maksymalnej efektywności przedsięwzięć oraz utrzymania stanu technicznego urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na możliwie najwyższym poziomie, odpowiadającym założonemu wskaźnikowi gotowości technicznej, dla całego systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Sam wiek wodociągu nie jest wystarczającą przesłanką do tego, aby dokonywać jego wymiany. Jest on tylko jednym z elementów branych pod uwagę w procesie typowania sieci do wymiany lub przebudowy. Bardzo często powodem podejmowania działań remontowo-modemizacyjnych na sieciach są inwestycje drogowe." - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Na razie bez podwyżki?

Radny Marcin Bełbot zapytał również o planowane podwyżki cen za wodę i ścieki. Uzyskał odpowiedź, że w chwili obecnej na terenie miast Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo oraz gmin Wejherowo i Kosakowo obowiązują taryfy zatwierdzone Decyzją GD.RZT. 70.120.324.D. 2020. KR PGW „WODY POLSKIE" z dnia 13.08.2020 roku na okres trzyletni od 12.09.2020 roku do 11.09.2023 roku. Na dzień dzisiejszy Spółka nie planuje występować do RZGW w Gdańsku o skrócenie okresu obowiązywania taryf i zatwierdzenie nowych taryf.

Kolejny wniosek zostanie opracowany przez Spółkę w kwietniu 2023 roku i na chwilę obecną nie są znane wskaźniki wzrostów przyszłych taryf.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto PEWIK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

RurekRurek

0 0

Nie bądź pan rura i nie pękaj pan, wężykiem,wężykiem. Jak Szczurek nie zajmie sie wodociągami to jak zaczną pekać to sie wtedy zrobi powódź i będzie trzeba stan klęski żywiołowej ogłosić. 22:31, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kanalarz NorekKanalarz Norek

0 0

Panie Bełbot informuję Pana, że w Polsce ok. 50% rur wodociągowych ma ponad 50 lat, więc Gdynia nie jest tutaj wyjątkiem. Poza tym, aby wymienić rurę to i tak trzeba zakręcić wodę, co jest również uciążliwe dla mieszkańców. 23:15, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%