Zamknij
REKLAMA

Jarmark rozmaitości powstanie w Redzie? Inicjatywa Violetty Mackiewicz-Sasiak spotkała się z uznaniem pozostałych radnych

10:18, 07.06.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto mermyhh
Skomentuj
REKLAMA

Violetta Mackiewicz-Sasiak wsłuchując się w głosy mieszkańców Redy wystąpiła z inicjatywą uruchomienia w mieście ogólnodostępnego jarmarku, w którym redzianie mogliby handlować rzeczami dla nich zbędnymi.

Nadawanie drugiego życie przedmiotom, w tym odzieży, naczyniom, akcesoriom dekoracyjnym i wszelkim urządzeniom, nie tylko elektronicznym, stało się ostatnio bardzo modne. W wielu polskich miastach jak grzyby po deszczu pojawiają się pchle targi, bazarki czy jarmarki rozmaitości. Reda nie ma jeszcze takiej aktywności społecznej.

Czas zatem na ruch władzy!

Pomysł Violetty Mackiewicz-Sasiak spodobał się innym redzkim radnym i postanowiono wspólnie wystąpić do burmistrza Krzysztofa Krzemińskiego z wnioskiem o uruchomienie w Redzie jarmarku dostępnego dla mmieszkańców, którzy chcieliby stać się na chwilę handlowcami, oczywiście operującymi w detalu.

- Inicjatywa Radnej Violetty Mackiewicz-Sasiak w sprawie utworzenia w Redzie punktu sprzedaży i wymiany produktów jest moim zdaniem warta spróbowania. W Kartuzach doskonale od wielu lat funkcjonuje Giełda Mam. Niestety pandemia pokrzyżowała dalsze plany rozwoju i przez dłuższy czas działalność Giełdy został zatrzymana. Teraz, gdy sytuacja się unormowała, możliwa jest organizacja kolejnej edycji, która zaplanowana jest już na 12 czerwca. Ostatnia edycja zgromadziła w Kartuzach około 100 wystawców. Zainteresowanie jest więc duże i myślę, że również w Redzie ten pomysł się sprawdzi. Korzyści jest bardzo dużo. Z jednej strony można pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, z drugiej strony zaś można zakupić towary w dobrej cenie – mówi Tybieriusz Kriger, radny z Kartuz, któremu bardzo spodobał się pomysł Violetty Mackiewicz-Sasiak.

We wniosku radnych czytamy:

"Odpowiadając na potrzeby mieszkańców zwracamy się z prośbą do Burmistrza Miasta o podjęcie działań celem umożliwienia realizacji na terenie Miasta Redy punktu sprzedaży, wymiany produktów i usług (artykuły spożywcze, warzywa, owoce, rękodzieło, ubrania itp.).

W innych miastach to funkcjonuje i przybiera różne formy inicjatyw np. pchli targ, jarmarki rozmaitości, giełda mam czy też zwyczajnie mini ryneczki.

Według Raportu o stanie Gminy z 2019 r. Miasto Reda zamieszkuje około 24 550 osób a prognoza na najbliższe lata mówi o znacznym wzroście liczby mieszkańców.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców postanowiliśmy podjąć działania w tym kierunku. W mieście jest dobrze rozbudowana sieć sklepów nie tylko wielkopowierzchniowych, które zaspokajają podstawowe potrzeby spożywco - przemysłowe mieszkańców.

Handel tego rodzaju nie daje jednak możliwości negocjowania cen rynkowych, a wielu rodzinom po trudnym czasie pandemii, sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła. Brak także w Redzie miejsc integracji społecznej takich jak np. Plac Jakuba Wejhera w Wejherowie, czy Rynki w centrach innych miast.

Korzyści z funkcjonowania takiego miejsca to:

  • Ekologia – wtórne ekowykorzystanie rożnych przedmiotów, odzieży, drobnego sprzętu gospodarstwa domowego, zabawek, książek, bibelotów, staroci poprzez nadanie im drugiego życia i zmniejszenie ilości odpadów w związku z tym obecnie bardzo modne i potrzebne działanie.
  • Kultura i integracja społeczna - oferta kulturalna mogłaby obejmować wystawianie rękodzieł, imprezy towarzyszące, aukcje,licytacje, promocja organizacji pozarządowych a nawet oprawa muzyczna, to dobry sposób na budowanie lokalnej społeczności.
  • Wolny rynek – możliwość kupna i sprzedaży po niższych cenach dałaby możliwość „dorobienia” sobie lub zaoszczędzenia tym sposobem dodatkowych dochodów osobom o niższych dochodach. Zwłaszcza teraz, po pandemii taka mikro działalność była by bardzo pomocna dla wielu rodzin. Za przykład można podać Sierakowice lub Gdańsk Oliwa gdzie doskonale spełniają swoją rolę ściągając do siebie mieszkańców innych miejscowości celem dokonania zakupu.
  • Promocja Miasta Reda - takie miejsca funkcjonują w wielu miastach.

W związku z powyższym Radni proponują zorganizowanie spotkania z Burmistrzem w celu szerszego omówienia tej propozycji.

Z poważaniem

Radni Rady Miejskiej

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto mermyhh)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%