Zamknij
REKLAMA

Będą dwa wiadukty na Puckiej!

10:26, 08.09.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach realizacji inwestycji pn. „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk” planują budowę wiaduktu kolejowego w Gdyni. Wiadukt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Puckiej, w sąsiedztwie stacji Gdynia Chylonia.

Tym samym zniknie problem korków na linii ul. Chylońska – ul. Hutnicza.

Już trwają prace związane z budową wiaduktu drogowego nad torami wiodącymi do Portu Gdynia, teraz PKP PLK uruchamia procedury związane z budową drugiego wiaduktu. Tym razem będzie to wiadukt kolejowy, czyli samochody będą przemieszczać się pod konstrukcją, po której będą kursowały pociągi, zarówno te rejsowe na trasie Gdynia - Hel i Gdynia – Słupsk oraz kolejki SKM.

- Wiadukt kolejowy na ulicy Puckiej był obiecywany przez prezydenta Szczurka co kampanię wyborczą. Do tej pory prezydent w tej kwestii nic nie zrobił oprócz podpisywania listów intencyjnych. W ostatnim czasie Wejherowo na tej samej linii 202 zrealizowało już dwa przejazdy bezkolizyjne i planuje trzeci natomiast w Gdyni się nie da. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące modernizacji linii kolejowej do Słupska w ramach tej inwestycji realizowane będą również założenia poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i w ramach tych programów przejazd na ulicy Puckiej będzie zrealizowany oczywiście przy współudziale miasta, ale jednak wygląda to tak jakbyśmy sami nie umieli tego zrealizować musimy czekać aż ktoś zrobi to za nas i pokryje znaczną część kosztów - w Gdyni są inne priorytety na przykład duże imprezy masowe – mówi radny Marcin Bełbot.

Po ponad 20 latach oczekiwań gdynianie uzyskają bezkolizyjne połączenie z Chyloni do północnych dzielnic.

Przystąpienia do prac projektowych zawdzięczamy determinacji PKP PLK.

- Zawarte w 2017 r. porozumienie z miastem Gdynia zawiera podział kompetencji przy realizacji zadania. Po stronie PLK będzie m. in. opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowa wiaduktu kolejowego wraz z przebudową infrastruktury kolejowej. Miasto Gdynia zobowiązało się m. in. do budowy układu drogowego oraz wypłaty odszkodowań za przejęte na potrzeby realizacji inwestycji nieruchomości. Kosztami nadzoru nad realizacją zadania strony porozumienia podzielą się po połowie – informuje Przemysław Zieliński z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wiadukt kolejowy wpisuje się w modernizację linii kolejowej do Słupska.

Projekt modernizacji linii nr 202 zakłada przebudowę wszystkich przystanków i stacji na trasie między Gdynią Chylonią a Słupskiem, co znacząco poprawi komfort obsługi podróżnych. Między Wejherowem a Słupskiem powstanie drugi tor. Prace obejmą także przebudowę sieci trakcyjnej, torów i obiektów inżynieryjnych, co przełoży się na sprawne podróże pociągiem.

Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły pojechać z większą prędkością, do 200 km/h, a pociągi towarowe do 120 km/h, co skróci czas podróży między Gdynią a Słupskiem o około 15 minut. Poprawi się także przepustowość linii, dzięki czemu będzie lepszy dojazd do aglomeracji trójmiejskiej.

- Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie projektowania oraz uzyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń. Rozpoczęcie prac na linii Gdynia Chylonia – Słupsk uzależnione jest od pozyskania środków finansowych – dodaje P. Zieliński z PKP PLK.

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ziomziom

0 0

Wejherowo nie oddało w ostatnim czasie 2 przejazdów bezkolizyjnych, tylko 1 - węzeł Kwiatowa.
Jest inny przejazd bezkolizyjny ale ma już ponad 30 lat. W najbliższych planach jest węzeł Zryw, ale on tak samo jak w przypadku ul. Puckiej czeka na finansowanie związane z modernizacją linii 202. 11:23, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%