Zamknij
REKLAMA

Gdyńska opozycja rzuca wyzwanie Samorządności i szykuje się do wyborów samorządowych

20:03, 12.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Sławomir Januszewski/FB
Skomentuj
REKLAMA

Coś co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe dziś stało się faktem. W sobotę, w gościnnych murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbył się pierwszy Kongres Miejski GDYŃSKI DIALOG.

Przez wiele miesięcy w pełnej konspiracji trwały przygotowania. Na kongresie pojawili się działacze kilku gdyńskich organizacji pozarządowych, które nie należą do grona zwolenników prezydenta Wojciecha Szczurka i jego Samorządności.

- Wczoraj tj. 11 września, odbył się Kongres Miejski GDYŃSKI DIALOG, którego partnerami były stowarzyszenia: Bryza, Nasze Leszczynki, Nasze Orłowo oraz Ruch Miejski Wspólna Gdynia. Do udziału w kongresie zaprosiłem też młodych ludzi ze stowarzyszenia Młodzi na rzecz Gdyni – Gdynianka – informuje Sławomir Januszewski ze Stowarzyszenia Bryza.

Dobór uczestników był bardzo skrupulatny i kontrolowany. Była obawa przed pojawieniem się osób, których głównym zadaniem będzie rozbicie kongresu.

- Impreza miała charakter zamknięty, stąd brak informacji o kongresie na naszych profilach czy w mediach lokalnych. Wybory do Rady Miasta i prezydenckie za 2 lata, stąd pomysł aby rozpocząć do nich przygotowania – dodaje S. Januszewski.

Gdynia tonie w długach

- Rozmawialiśmy w gronie eksperckim o obecnej sytuacji Gdyni oraz o naszych pomysłach na nią. Wniosków jest kilka, jednym z głównych jest to, że wg danych publikowanych przez miasto, gmina Gdynia jest w grupie 20 najbardziej zadłużonych gmin w Polsce i sytuacja się pogarsza. Zrobimy o tym osobny materiał. Za skutki tej fatalnej polityki obecnych władz Gdyni zapłacimy my wszyscy – podkreśla Januszewski.

Kongres miał pokazać, że gdynianie mają pomysł na swoje miasto – inny niż obecnie rządząca Gdynią Samorządność Wojciecha Szczurka.

Odbyło się 6 paneli dyskusyjnych nt, miejskich finansów, rozwoju gospodarczego, zarządzania miastem, infrastruktury i komunikacji, edukacji, planowania przestrzennego, polityki mieszkaniowej i rodzinnej, senioralnej, ochrony środowiska. Mnóstwo bardzo interesujących tematów i dyskusji.

- Zatem nie myślcie, że w Gdyni po tej opozycyjnej stronie nic się nie dzieje. Dzieje się i nabiera rozpędu. Wkrótce będziemy informować o kolejnych działaniach, tym razem już skierowanych do mieszkańców, czyli o znacznie większym zasięgu. Liczymy, że w działania włączą się kolejne organizacje i osoby – zachęca Sławomir Januszewski z Bryzy.

A członkowie Gdynianki uzupełniają:

"Gdynia jest jedną z 20 najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, a ta sytuacja będzie się tylko pogarszać. 23 lata rządów Samorządności na czele z prezydentem Gdyni doprowadziły finanse miasta do ruiny. Najwyższy czas, aby mieszkańcy zobaczyli, że #jestalternatywa i mamy nadzieję, że wczorajsze wydarzenie się do tego przyczyni."

Tu należy się małe sprostowanie – to Wojciech Szczurek pełni funkcję prezydenta 23 lata, ale samorządność, która wcześniej nazywała się Komitet Obywatelski rządzi Gdynią już 31 lata, czyli od pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Rada Miasta Gdyni jest po ich całkowitą kontrolą od 1990 roku.

Czy przygotowania do kongresu na pewno odbywały się w wielkiej tajemnicy?

Może tak, może nie. W każdym razie w poniedziałek 13 września odbędzie się spotkanie inaugurujące działalność Gdyńskiej Platformy Dialogu. O tym, jakie otwiera możliwości w procesach partycypacji obywatelskiej, a także o pierwszych konsultacjach społecznych, które zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem tego narzędzia, porozmawiają w poniedziałek 13 września o godz. 13.00 w UrbanLabie Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98), ci którzy zechcą skorzystać z zaproszenia.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Sławomir Januszewski/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%