Zamknij
REKLAMA

Walnę czy nie walnę, czyli zjazd ekstremalny dla niepełnosprawnych

07:26, 17.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Nasz gdyński syf powszedni
Skomentuj
REKLAMA

Gdynia od lat uważa się za miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym. Niestety tylko uważa, bo rzeczywistość jest zgoła inna.

Co chwila mieszkańcy sygnalizują o miejscach,które stanowią ogromne wyzwania na przykład dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że co kawałek to bariera.

Im bardziej władze miasta kładą nacisk na eksponowanie swojej przychylności osobom nie w pełni sprawnym, tym mocniej widać, że tak po prostu nie jest.

Jednym z najbardziej widocznych miejsc są schody wyjściowe/wejściowe w tunelu na dworcu Gdynia Główna przy ul. Morskiej – wejście od strony przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP – Morska 01.

"Dobrze wiedzieć, że w tym szybko zmieniającym się świecie pewne rzeczy są wieczne - jak np. zjazd dla niepełnosprawnych w tunelu należącym do rządowego PKP..." - zauważa Nasz gdyński syf powszedni. Jednak to nie PKP jest właścicielem tej części tunelu. To już domena władz Gdyni. Zresztą granicę własności widać gołym okiem...

Odnowiona część, systematycznie sprzątana, pełna nowoczesnych gadżetów, lecąca bezpośrednio pod torami to fragment PKP, a ta brudna, z zaciekami, rodem z późnego Gomułki to przestrzeń miejska.

"Trochę hazardu nie zaszkodzi. Uda się zjechać bez strat, czy się nie uda." - zastanawia się Nasz gdyński syf powszedni i dodaje. - Podobne zdjęcie robiłem przed rokiem chyba. I z dwa lata temu. I NIC się nie zmieniło, bo kogo temat by w ogóle obchodził. Ma być syf, jest syf, płać podatki (coraz większe) i siedź cicho.

Nie tylko osoby niepełnosprawne mają kłopot w poruszaniu się tunelem i przemieszczaniu z ulicy Morskiej na drugą stronę torów. Podobne problemy mają matki z dziećmi w wózkach:

Wyprawa z dzieckiem w wózku też dostarcza "odrobinę" dreszczyku. ...I tak jest od kiedy pamiętam. W tym wypadku zawsze ktoś pomógł wózek znieść. Jednak dla wózka inwalidzkiego to zdecydowanie przeszkoda nie do pokonania.”

I tak mijają kolejne lata, a w tunelu od strony Morskiej czas się zatrzymał...

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Nasz gdyński syf powszedni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%