Zamknij
REKLAMA

Kto następny zajmie parking przy ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni? Koszt 1 grosz za 1 metr kwadratowy

08:26, 20.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Miasto Wspólne/FB
Skomentuj
REKLAMA

- 20 maja br. składałem interpelację do prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka (jej pełna treść znajduje się w załączniku) w sprawie zmiany lokalizacji Blues Clubu oraz projektu „Kultura Łączy Siły”. Mimo braku informacji o procedurze konkursowej, czy też przetargu na tak atrakcyjne miejsce jakim jest parking przy ul. Zawiszy Czarnego, przy Teatrze Muzycznym i plaży w Gdyni, ogródek gastronomiczny Blues Clubu został w tamto miejsce przeniesiony - informuje radny Marek Dudziński.

Radny zareagował, bo sytuacja okazała się kuriozalna!

- 2 czerwca br. roku otrzymałem odpowiedź na moją interpelację, gdzie m.in. poznałem kwotę za zajęcie pasa drogowego drogi publicznej przeznaczonego pod ogródki gastronomiczne. Opłata za 1 dzień wynosiła symboliczny 1 grosz od metra kwadratowego, rzekomo obniżona na czas epidemii - wyjaśnia Marek Dudziński.

Prosto policzyć - jeśli miasto przekazało do użytkowania 2000 metrów kwadratowych w cenie 1 grosz za metr, to wychodzi, że za miesiąc płacono ok 600 zł. Zapewne wielu gdyńskich restauratorów chciałoby płacić tak niskie opłaty za prowadzenie działalności gastronomicznej (z alkoholem) miesięcznie.

- W związku z tą sprawą zdecydowałem się na ponowne wystosowanie interpelacji. Kontrowersje głównie wzbudza oddanie jednego z najatrakcyjniejszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej w branży gastronomiczno-rozrywkowej za kwotę znacznie poniżej rynkowej - dodaje M. Dudziński.

Jest o co pytać. Ostatnio wiele kontrowersyjnych i sprzecznych z potrzebami mieszkańców decyzji prezydenta Gdyni i jego podwładnych wzbudza emocje. Jak chociażby bezumowne i "za darmo" korzystanie z gruntów miejskich przez już byłego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdyni Stanisława Borskiego, który w atmosferze skandalu zrezygnował z mandatu radnego.

BorskiGate pokazała, że w Gdyni podobnych spraw może być więcej.

- W interpelacji skierowałem do prezydenta Szczurka szereg pytań, m.in. o brak przeprowadzenia otwartego konkursu, w którym inne podmioty miałyby równe szanse zgodnie z poszanowaniem zasad wolnego rynku i konkurencji. Pytałem również o to, dlaczego stawka za zajęcia pasa nie była wyższa i na jakiej podstawie wyceniono ją na 1 grosz. A może Pan Szczurek był zmuszony o udzielenie takiej zgody i nie miał wyjścia? Teraz trwają tam prace remontowe. Poprzedni zajmujący parking na Zawiszy już zwinął działalność. Stąd, dziś zadaję pytanie: czy inne podmioty, na obecną chwilę, mogą składać wnioski o zajęcie tej lokalizacji za 1 grosz za m2 dziennie? I czy jeśli spełnią wszystkie wymogi będą mogły prowadzić działalność gospodarczą w tak atrakcyjnym miejscu? - podkreśla Marek Dudziński.

"Wiele kontrowersji wzbudził tryb oraz cena zajęcia placu parkingowego przy ul. Zawiszy Czarnego na wysokości wejścia na plażę miejską w Gdyni przez jedyny podmiot, który złożył stosowny wniosek na okres 21 maja – 31 sierpnia 2021. Głównie kontrowersję wzbudził fakt oddania jednego z najatrakcyjniejszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej w branży gastronomiczno-rozrywkowej za kwotę, delikatnie mówiąc, znacznie poniżej rynkowej." - czytamy w interpelacji.

W interpelacji znalazły się następujące pytania:

 • Dlaczego nie przeprowadzono otwartego konkursu ofert na zagospodarowanie tak atrakcyjnego miejsca jak plac przy ul. Zawiszy Czarnego w sezonie wakacyjnym? Lub nie ogłoszono publicznie o możliwości wnioskowania o zajęcie pasa drogowego tamże, pod działalność gastronomiczną i kulturalną? Co stało na przeszkodzie?
 • Czy Prezydent Miasta Gdyni był zmuszony udzielić zgody na zajęcie pasa drogowego jedynemu podmiotowi, który o to wniósł?
 • Jeśli tak, to czy nie można było określić stawki za zajęcie pasa po wyższej, rynkowej cenie?
 • Na jakiej podstawie określono cenę za zajęcie pasa drogowego w wysokości 1 grosza za metr kwadratowy dziennie?
 • Czy wg. Analiz podległych Panu jednostek (o ile takowe w ogóle przeprowadzono), można było ustalić wyższą cenę? Jeśli tak to proszę o podanie maksymalnej ceny rynkowej, za którą można było wynająć parking przy ul. Zawiszy Czarnego?
 • Czy w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w okolicy placu przy ul. Zawiszy Czarnego (m.in. na alei Topolowej) cena za zajęcie pasa drogowego pod ww. działalność była adekwatna?
 • Czy okoliczni przedsiębiorcy, o których mowa powyżej, składali skargi, zapytania lub inne pisma w sprawie zbyt niskiej kwoty płaconej przez Blues Club za zajęcie parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego w stosunku do opłat uiszczanych przez pozostałych przedsiębiorców w okolicy? Jeśli tak, proszę o przytoczenie ich treści.
 • Czy Pan prezydent jest przeciwnikiem konkurencji i wolnego rynku? Czy nie widzi Pan korzyści płynących z postępowania konkursowego w przypadku chęci prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia miasta przez prywatnych przedsiębiorców?
 • Czy w tym momencie inne podmioty mogą wnioskować o zajęcie pasa drogowego na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego za 1 grosz za metr kwadratowy dziennie? I czy w razie spełnienia wszelkich warunków warunków przewidzianych przepisami, otrzyma zgodę?
 • W związku z prowadzonymi pracami na ww. terenie, jaki jest plan na zagospodarowanie tego terenu w najbliższej przyszłości?

Już same pytania radnego Dudzińskiego pokazują gdyńską segregację. Równi i równiejsi to norma w mieście z morza i marzeń...

Przypomnijmy, że 19 maja 2021 pojawiła się informacja na facebookowej stronie Blues Club Gdynia o zmianie lokalizacji. Ogródek gastronomiczny Blues Clubu został przeniesiony z Kolibek do jednej z najlepszych i najczęściej uczęszczanych miejsc naszego miasta, a mianowicie na Plac Zawiszy w Gdyni Śródmieściu.

- Niestety, nigdzie nie można znaleźć informacji o żadnej procedurze konkursowej, czy przetargowej dot. Zajęcia tak atrakcyjnej lokalizacji na prywatny biznes kulturalno-gastronomiczny. Co więcej, z wymienionej powyżej informacji na stronie Blues Clubu wynika, że działalność kulturalna klubu tj. Letnia Scena Blues Clubu będzie odbywać się w ramach projektu organizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni – „Kultura Łączy Siły” - pisał w swojej interpelacji Marek Dudziński.

Należy również przypomnieć, że miejsce, o którym piszemy to dawny parking, z którego przez cały rok korzystało bardzo wielu kierowców. Parkowały również autokary, którymi dowożono dzieci do muzeów: Miasta Gdyni oraz Marynarki Wojennej. Z miejsc parkingowych korzystali również widzowie Teatru Muzycznego. Dziś parking to już wspomnienie. Za to w wakacje mieliśmy kontrowersyjne miejsce spotkań przy alkoholu.

Można z tego wnioskować, że w rozumieniu władz Gdyni ważniejsze jest picie piwa niż muzea i teatr...

- Co ciekawe, na moment pisania interpelacji (20.05.2021) nigdzie nie ma informacji na temat tegorocznej edycji ww. projektu. Chcąc uzyskać informację na ten temat zwróciłem się z telefonicznym zapytaniem do Wydziału Kultury. Na pytanie dot. braku informacji na stronie „gdyniakulturalna.pl”, otrzymałem lekko wymijającą odpowiedź, że projekt rusza 25 czerwca 2021 r. i nie można jeszcze o nim informować. Dlaczego więc prywatny klub może informować na Facebooku o miejskim projekcie? Nie ukrywam, że to dość niepokojąca i przykra dla mieszkańców sytuacja. Nie wspominając o tym, że na wspomnianej stronie zamieszczono informacje o imprezach, które będą odbywać się w terminie późniejszym np. Ladies Jazz Festival - pisał dalej Marek Dudziński.

Ostatnim niepokojącym, w mojej ocenie, faktem jest to, że zgodnie z otrzymaną informacją – projekt „Kultura Łączy Siły” rusza 25 czerwca 2021 r. Jednakże, na stronie Blues Club Gdynia czytamy, że Letnia Scena Blues Clubu otwiera się już 21 maja 2021 r. I tu rodzi się pytanie, czy to w ramach wspomnianego projektu? A jeśli nie, to z jakiego tytułu?

Radny Dudziński prosił o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Od kiedy Blues Club Gdynia rozpoczyna swoją działalność w ramach projektu „Kultura Łączy Siły”? Proszę o dokładną datę.
 • Z jakiego tytułu Blues Club Gdynia będzie zajmował lokalizację przy Placu Zawiszy Czarnego w Gdyni od 21.05.2021 do 24.06.2021 r.?
 • Proszę o informację dot. przeprowadzonej procedury konkursowej, przetargowej, w wyniku której to Blues Club Gdynia będzie zajmował ww. lokalizację?
 • Dlaczego na dzień 20.05.2021 r. nie pojawiła się nigdzie informacja nt. tegorocznej edycji projektu „Kultura Łączy Siły”? Dlaczego mieszkańcy dowiedzieli się o niej ze strony Blues Club Gdynia?
 • Czy w ramach projektu „Kultura Łączy Siły” możliwa będzie odpłatna działalność gastronomiczna, czy tylko kulturalna?
 • Ile będzie wynosiła cena udostępnienia ogródka gastronomicznego i Letniej Sceny, którą zapłaci Blues Club?
 • Z jakiego tytułu będzie wynajmowana miasta powierzchnia przez Blues Club?
 • Kiedy Blues Club Gdynia złożył pozwolenie na sprzedaż alkoholu w ogródku przy Placu Zawiszy Czarnego w Gdyni?
(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Miasto Wspólne/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%