Zamknij
REKLAMA

Smród, wręcz fetor... W Czarnem burmistrz stracił kontrolę nad ściekami?

11:46, 23.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto JT
Skomentuj
REKLAMA

W całym kraju Wody Polskie przeprowadzają kontrole przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Za bezprawne zrzucanie ścieków do rzek spółkom miejskim grożą kary do kilkudziesięciu milionów złotych.

Kontrole przeprowadzane po ostatnich nawałnicach i podtopieniach wykazały wiele nieprawidłowości. To m.in. brak pozwoleń wodnoprawnych i dokumentów potwierdzających ilość i rodzaj zrzutów nieczystości trafiających do rzek. Największe błędy w tym zakresie ujawniono w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Okazało się, że spółka nie ma pozwoleń na korzystanie z 21 przelewów burzowych. Brakuje też raportów i informacji na temat stopnia zanieczyszczenia ekosystemów Odry.

Problemy związane z bezprawnym wykorzystywaniem przelewów burzowych dotyczą wielu miast w Polsce. Wody Polskie zapowiadają, że niedługo przedstawią zbiorczą informację na ten temat.

W Czarnem leją ścieki do Czernicy. A burmistrz robi udaje, że nic się nie stało...

Jadąc przez wieś Grabowiec kierowcy muszą zamykać okna w samochodach. Przez kilkaset metrów nad szosą (i głęboko w pola po obu stronach) unosi się wszechobecny fetor, smród, który wdziera się do nosa i wyzwala różne reakcje, najczęściej wymiotne.

Mieszkańcy Grabowca informują, że temat ścieków i odoru ciągnie się już od ponad 10 lat. Władze gminy Czarne nie reagują na postulaty i uwagi. Są głuche i udają, że nic się nie dzieje.

Spółka zarządzająca ściekami powstała 2 grudnia 2002 roku na podstawie decyzji ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Czarne, któremu jest podległa, jako firma gminna. Czyli burmistrz Piotr Zabrocki jest głównym decydentem odpowiedzialnym za całościową politykę spółki.

Obecnie prezesem Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego Sp. z o.o. Czarne jest Edward Jankowski. I to on nie podejmuje żadnych działań, które wyeliminowałyby zanieczyszczanie Czernicy i okolicznych łąk, a także przeraźliwy fetor.

W Radzie Nadzorczej czarnieńskich wodociągów zasiadają:

  • Przewodniczący - Leszek Ogar
  • Członek - Joanna Serwatka
  • Członek - Eugeniusz Adamski

Mieszkańcy zasmordzonych terenów winni do nich także kierować swoje postulaty i wnioski, jednocześnie pokazując, kto ponosi odpowiedzialność za smród i wolno płynące ścieki, które zanieczyszczają środowisko.

Władze gminy doskonale znają temat. Interwencje mieszkańców powtarzają się w sposób cykliczny z różnym natężeniem. Temat ten był za to poruszany zawsze na spotkaniach wiejskich, w których uczestniczył włodarz gminy oraz radny i sołtys Nadziejewa w jednej osobie - Zdzisław Ożłowski. Podczas ostatniego marcowego spotkania wiejskiego, uczestniczył również przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czarne Tadeusz Żyła.

Byli, wysłuchali... i na tym się skończyło.

A na wszechobecny smród codziennie narażenie są mieszkańcy. Chodzi o całą wieś Grabowiec, czyli około 60 osób mieszkających w 13 domach oraz o część miejscowości Nadziejewo.

Ścieki płyną rowem przy drodze wojewódzkiej 201 do samego Czarnego (płyną około 4 km przez miejscowość Grabowiec od Nadziejewa do Czarnego, najprawdopodobniej wpływa to wszystko do rzeki Czernicy).

Sprawa zgłaszana była również do różnych organów powiatowych zajmujących się ochroną środowiska i sprawami zagrożenia epidemicznego. Kończyło się "jak zwykle" – wizyta inspektorów, kawka w biurze, uśmiechy i tradycyjne "nic się nie stało".

Gmina nie ma pieniędzy na budowę nowej oczyszczalni. Kasa świeci pustkami. To, że burmistrz nie potrafi zarządzać gminą nikogo już nie dziwi, a mieszkańcy dalej żyją w fetorze ścieków...

Pomimo interwencji osobistych u Burmistrza Zabrockiego, przekazywania wiedzy na ten temat na zebraniach wiejskich w obecności władz lokalnych, nic do tej pory nie zostało zrobione. Mieszkańcy stracili nadzieję na rozwiązanie problemu i nawet co niektórzy przestali odwiedzać burmistrza, gdyż sądzą, że już nic nie wskórają.

Nic się nie da zrobić? A to się jeszcze okaże.

 

Do tematu wrócimy.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto JT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GośćGość

1 1

Błąd na błędzie 😱😱😂😂😂 12:27, 23.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%