Zamknij
REKLAMA

Walka o Polankę Redłowską trwa! W najbliższy weekend społeczne wyłożenie... Czy gdynianie uratują kultową zieloną przestrzeń przed sprzedażą pod kolejny hotel?

12:33, 08.10.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Michał Gdyński/FB/archiwum
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższy weekend (sobota 9 X i niedziela 10 X od 12:00 do 15:00) zapraszamy na społeczne wyłożenie nowej wersji planu miejscowego Rezerwat Kępa Redłowska #napolance.

Na miejscu będzie można zapoznać się z planowanymi przez miasto planami zabudowy hotelowej w miejscu dawnego kompleksu basenowego i przekazać nam swoje pytania i uwagi.

„Przekażemy je planistom podczas dyskusji publicznej organizowanej przez nich 20 października w wersji wyłącznie online.” - informuje środowisko Polanki dla wszystkich.

Już po raz czwarty Urząd Miasta Gdyni wykłada do społecznych konsultacji projekt planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego właśnie Polanki Redłowskiej. Walka społeczników, polityków od lewa do prawa trwa. Jest to chyba jedyny gdyński problem, który jednoczy wszystkich przeciwników (również część zwolenników) administracji Wojciecha Szczurka.

„Polanka Redłowska to jedna z pereł, które obecnie posiadamy jako wspólnota. Martwi mnie to, że mimo jasnego głosu wyrażonego przez mieszkańców na konsultacjach Prezydent Szczurek nie złożył jasnej deklaracji na temat przyszłości tego terenu. Przypomnę, że w okresie, w którym mieszkańcy zmobilizowali się i wywalczyli konsultacje, których pierwotnie miało nie być zostały przedstawione również dokładne koncepcje zagospodarowania Polanki Redłowskiej, jeden z projektów był dokładnie zwizualizowany. Pomijając dokładną wizję i założenia co do w.w. terenu jestem przekonany, że mieszkańcy nie chcą sprzedaży tej nieruchomości.” - mówi radny Marcin Bełbot (PiS).

Przeciwnicy sprzedaży Polanki Redłowskiej liczą szable i są gotowi walczyć do samego końca. Najważniejsze, by nie udało się sprzedać gruntów do końca obecnej kadencji władz samorządowych. Nowe wybory bowiem mogą bardzo wiele zmienić w Gdyni. Samorządność Wojciecha Szczurka jest już powszechnie krytykowana. Nie ma tygodnie, w którym władza w Gdyni nie zafundowałaby mieszkańcom kolejnego działania, które działa na ich szkodę lub drenuje portfele.

Lotnisko, węzeł Karwniny, Strefa Płatnego Parkowania, likwidacja parkingów, wirtualne lodowisko i basen, rozsypująca się Estakada Kwiatkowskiego, niszczenie zieleni w mieście (w tym wycinanie pomników przyrody) – to tylko niektóre działania wzbudzające w gdynianach coraz większą niechęć do Szczurka i jego ekipy.

Ja również uważam, że NIE WOLNO oddać tego terenu pod hotel. Nawet częściowo! Umiem pływać i będę korzystał. Uważam więcej, że powinien być to basen kryty - całoroczny. Nie musi go budować miasto, bo nie ma za co. Firmy prowadzące aqua parki same się znajdą.

Jednak uważam, że sprawa przeforsowania polanki, to jakaś forma przyrzeczenia sprzedaży. Moje domniemanie. Tak samo była forsowana sprzedaż gruntu pod galerię. Do tego tematu kiedyś wrócę.” - podkreśla Sławomir Januszewski ze stowarzyszenie Bryza.

Miasto nie ma pieniędzy i nie będzie ich mieć na zachcianki mieszkańców, np. moje. Według mnie, należy ten teren oddać w korzystną dzierżawę firmie znającej się na aqua parkach, a tych w Europie nie brakuje.” - dorzuca Paweł Osicki, architekt.

ODBUDUJMY BASENY!

„Drodzy Państwo, władze Gdyni po raz kolejny próbują uchwalić zmiany dla zagospodarowania Polanki Redłowskiej, kierując je w kierunku sprzedaży terenu po basenach pod prywatny hotel wielkogabarytowy. W związku z ogromnym zainteresowaniem i sprzeciwem społecznym pragniemy wprowadzić plan społecznej inicjatywy odbudowy dawnych obiektów. W tym celu kończymy prace nad projektem opartym na dawnych planach, dostosowanym do wszelkich wymogów dla współczesnego obiektu, podgrzanej wody miejskiej, wielu przestrzeni usług towarzyszących, które działałyby przez cały rok, lodowiska. To koncepcja miejsca dla Gdynian i turystów, ozdoby naszego miasta na skalę całego świata, a nie jedynie miejsca prywatnego biznesu.

Przypomnijmy, że budowa basenów rozpoczęła się w 1948 roku właśnie z inicjatywy społecznej, zbiórki cegiełek i fizycznej pracy mieszkańców Gdyni. Zapraszamy do aktywności i informowania bliskich i przyjaciół. Robimy rozeznanie w kwestii partycypacji, która stanie się planem przedstawionym władzom miasta.” - dodaje Paweł Osicki.

Byłaby petarda. Nawet jestem w stanie wyobrazić sobie sposób sfinansowania - miasto wnosi aportem do swojej spółki teren, następnie przeprowadza niepubliczną emisję akcji wśród gdynian, np. oferując jak przy dobrym crowdfundingu, dożywotnie karnety na przyszły basen przy odpowiedniej inwestycji, dodatkowo przy założeniu, że będzie kilka "komercyjnych" pawilonów na wynajem, można pomyśleć o ich monetyzacji w jakiś sposób.” - podsumowuje pomysł Osickiego Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

"W sprawie Polanki Redłowskiej wciąż mamy do Pana Prezydenta ten sam przekaz" - do wysłuchania piosenki zachęca Polanka dla wszystkich:

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Michał Gdyński/FB/archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

Słuchajcie, a może by tam lotnisko zbudować? 18:52, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%