Zamknij
REKLAMA

Sołtys, który został odwołany zwołał zebranie sołeckie

19:28, 12.10.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

22 września odbyło się burzliwe zebranie wiejskie w Dzierżążnie. Oprócz przegłosowania Funduszu Sołeckiego na przyszły rok, mieszkańcy złożyli wniosek o odwołanie Edmunda Kożyczkowskiego z funkcji sołtysa Dzierżążna. Większością głosów wniosek został przyjęty, a Edmund Kożyczkowski został odwołany. Wydaje się, że sprawa jest jasna tymczasem… pan Kożyczkowski nie może pogodzić się z tą decyzją i na środę zwołał kolejne zebranie wiejskie w celu ponownego przegłosowania funduszu sołeckiego. Po jego stronie stoi także burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Megalomania i żądza władzy?

We wsi Dzierżążno pojawił nam się organ wydający akty normatywne...

Odwołany sołtys zapragnął wydawać obwieszczenia, jak Prezydent RP, Sejm czy organa władzy państwowej. Być może coś zmieniło się ostatnio i polski parlament nadał sołtysowi z Dzierżążna uprawnienia... Dziwne, bo w Dzienniku Ustaw nic na ten temat nie można znaleźć. Ale jak to mówią: "Chłop na zagrodzie równy wojewodzie." Widocznie odwołany sołtys, który nie uznaje swoje odwołania i woli mieszkańców, postanowił sam stworzyć "nowe" prawo, które nada mu uprawnienia zarówno do wydawania obwieszczeń, jak i do kwestionowania woli społeczności lokalnej.

Kompetencje trzeba mieć... no zawsze można sobie coś wymyślić. Tylko czy to będzie zgodne z prawem?

Edmund Kożyczkowski nie ma ostatnio dobrej passy. Mieszkańcy nie są zadowoleni z jego działalności. Kontakt z nim jest utrudniony. Wiele złego mówi się o późnym reagowaniu przez niego na prośby odśnieżania.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że pan Kożyczkowski popadł w konflikt z poprzednim proboszczem parafii w Borowie, do której należy Dzierżążno. Mieszkańcy stanęli w obronie swojego proboszcza. Tego nie uczynił jednak sołtys, który nie stanął publicznie w obronie księdza, nie podpisał także petycji przeciwko jego przeniesieniu.

Wiele o stosunku między oboma panami może powiedzieć, że ostatnią decyzją odchodzącego proboszcza było odwołanie na mszy Edmunda Kożyczkowskiego z funkcji kościelnego za co ustępujący proboszcz otrzymał aplauz od całego zebranych wiernych.

Brak zrozumienia potrzeb mieszkańców jednoznacznie dyskwalifikuje E. Kożyczkowskiego i odbiera mu społeczny mandat do sprawowania funkcji sołtysa.

Determinacja mieszkańców jest ogromna. Brak szukania porozumienia ze strony odwołanego sołtysa tylko zaognia sytuację.

Lista zarzutów jest dłuższa

Wiele mieszkańców jest również niezadowolonych, że sołtys pobierał opłatę za tzw. otwarcie kościoła w wysokości 100 zł. 

Pan Kożyczkowski zorganizował sobie biznes na boku. Jak inaczej można wytłumaczyć pobieranie opłaty za otwarcie Kościoła? Nigdzie wcześnie z czymś takim się nie spotkałem.” - mówi nam jeden z mieszkańców Dzierżążna.

Ciekawe co o tym wszystkim myśli Urząd Skarbowy. Tym bardziej, że z uzyskanych informacji wynika, że pracuje w nim bliska osoba pana Kożyczkowskiego.

Sprawa wymaga sprawdzenia i zbadania...

Mimo odwołania dalej uważa się za sołtysa

Jakby tego było mało mimo odwołania z funkcji sołtysa, pan Kożyczkowski jak gdyby nigdy nic dalej pełni swoją funkcję. Na poprzedni czwartek zwołał posiedzenie rady sołeckiej, a na najbliższą środę zwołał zebranie wiejskie w Dzierżążnie. Na tablicach ogłoszeniowych zawisły stosowne ogłoszenia w tej sprawie. Pod pismem podpisał się Edmund Kożyczkowski tytułując się funkcją sołtysa. Wielce prawdopodobne jest, że pan Kożyczkowski może ponieść z tego tytułu konsekwencje prawne. Na jakiej bowiem podstawie prawnej pan Kożyczkowski prowadzi takie działania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Burmistrz Kartuz powinien teraz zwołać zebranie wiejskie poświęcone wyborowi nowego sołtysa. Mimo tego, że od zebrania minęło już 3 tygodnie to ten nadal tego nie zrobił. Tymczasem zaplanowane zebranie ma po raz kolejny zajmować się podziałem środków na Fundusz Sołecki. Dlaczego wnioski mieszkańców nie są więc respektowane?

„W moim odczuciu działania Edmunda Kożyczkowskiego są nie na miejscu, a swoimi decyzjami naraża nie tylko siebie na konsekwencje prawne, a także naszą gminę na możliwą utratę środków. Rozumiem, że trudno pogodzić mu się z odwołaniem, ale taka była wola mieszkańców i powinien to uszanować. Osobną kwestią pozostaje fakt nierespektowania decyzji mieszkańców przez Burmistrza Gołuńskiego. Według mnie to już norma, że tam gdzie pojawia się burmistrz Gołuński tam są kłótnie i spory. Burmistrz Gołuński w mojej ocenie cały czas tkwi mentalnie jeszcze w poprzedniej epoce. Rozumiem, że burmistrz może tęsknić za tamtymi czasami, ale one się już dawno skończyły!” - podsumowuje Klaudia Kałużna.

Co teraz zrobi burmistrz i jak potoczy się środowe zebranie?

Nie jest tajemnicą, że odwołany sołtys jest mocno utożsamiany z urzędującym burmistrzem Kartuz, który już wziął go w obronę, wbrew decyzji mieszkańców. Czy burmistrz Gołuńskie dalej będzie brnął w konflikt z ludźmi z Dzierżążna? Może to doprowadzić, według naszych informacji, do dużego sprzeciwu, który może nawet rozpocząć zbiórkę podpisów o zwołanie referendum odwołujące burmistrza, który podobnie jak były sołtys Dzierżążna też ostatnio nie ma dobrej passy.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

JanuszJanusz

8 4

Sołtys nie ma wstydu,tylko kasa się liczy 21:10, 12.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanużJanuż

3 3

Ty to nie masz wstydu przestań stękać bo to wstyd. 21:17, 12.10.2021


Natalii Natalii

10 6

Brawo Pani Klaudio,to są kpiny z mieszkańców 21:14, 12.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlauNataliKlauNatali

7 3

Takiego wstydu jak teraz robi sobie Dzierżążno to jeszcze nigdy nie było. Wstyd na całą Polskę ,,leśne dziewczyny,, płacz by wyciszyć i nie pisać więcej, krokodyle łzy I wstyd. Potem walka z Kościołem z jego Biskupem z niepodważalnymi decyzjami. Obraza parafian z nowej parafi księdza. Kolejny wstyd dla Dzierżążna. Potem zemsta na sołtysie ze nie podpisał petycji za pozostawieniem proboszcza , czy to wstyd ? że ma swoje zdanie i jako szafarz wie że z decyzjami Biskupa się nie dyskutuje to mądrość i rozsądek katolika. WIARA. Kolejny wstyd bezprawne łamanie wszystkich przepisów prawa, próba odwołania sołtysa. Zemsta pań ? Czy chore działania by być kimś ważnym za wszelką cenę depcząc godność drugiego człowieka. Teraz kolejny fałsz i obłuda, kłamstwa rozsyłanie SMS po mieszkańcach. To kolejny wstyd.
MIESZKAŃCY OBUDCIE SIE I NIE DAJCIE SOBĄ MANIPULOWAĆ W GRĘ NARAŻAJĄCĄ DZIERŻĄŻNO NA KOLEJNY WSTYD. 😭😥😡 21:44, 12.10.2021


Do KlauNataliDo KlauNatali

6 1

Po co mieszać w to księdza????Masz prawo mieć swoje zdanie,ale to już chyba przesada😡 23:03, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

10 3

Również uważam że mieszanie sprawy księdza jest nie na miejscu . Burmistrz wydał oświadczenie że odwołanie Sołtysa w taki sposób jak się odbyło jest niezgodne z prawem wiec nadal nim jest to chyba logiczne . Zamiast sie dogadać to wieczne cyrki sie dzieją między P.Kałużną a burmistrzem teraz to jeszcze z Sołtysem . Ludzie są już tym zmęczeni . Jeśli Dzierżążno chce dołować Sołtysa zróbcie to tak jak się należy . 23:46, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

5 1

Przykład idzie z góry, wszystkich sklucic -przekupic i rządzić za wszelką cenę, dosyć tego ! 07:03, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a co toa co to

4 2

za portal mloda gdynia?to juz nasze kartuskie spoleczenstwo nie wystarczy,tylko jakis radykalny twor wtraca sie do spraw naszej spolecznosci!skompromitowani tzw.dzialacze szukaja poklasku u radykalow,oni tez sie na was poznaja! 11:28, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

0 2

Księżniczka Klaudia prowadzi działalność w Gdyni, pewnie poprosiła tamten portal o opublikowanie artykułu🤣 16:33, 13.10.2021


Mieszkanka DzierżążnMieszkanka Dzierżążn

6 4

Artykuł to stek bzdur. Co ma sołtysowanie do kościoła? Co mają relację proboszcz-parafianin do funkcji sołtysa? Czy obowiązkiem parafian było podpisanie petycji? To każdego indywidualna sprawa i nie ma to ŻADNEGO związku ze sprawą. Poza tym jeśli ma być spotkanie odnośnie pełnienia funkcji sołtysa to dlaczego nie ma ogólnodostępnej informacji dla mieszkańców tylko wędruje jakiś absurdalny SMS do wybranych z datą i miejscem. Śmiech na sali. Komu Pan Sołtys zrobił krzywdę? Pani Klaudio myślę że już wystarczy. Niech może najpierw każdy spojrzy na siebie a później zacznie zajmować się innymi. Myślę że powyższy artykuł wymaga wielkiego sprostowania bo jest zwyczajnie krzywdzący. 12:31, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Szpitalna Szpitalna

4 2

W końcu ludzie zauważają powagę sytuacji jaka stawia nas mieszkańców pani KLAUDIA dość tego 13:19, 13.10.2021


ZenekZenek

3 3

Artykuł sponsorowany przez panią K.K. 😉 . A Pan redaktor troszkę deko od obiektywizmu. Mógłby się trochę postarać i wysłuchać drugiej strony. 16:44, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zbigniew Zbigniew

3 1

Nie rozumiem całego zamieszania,gdybym był na miejscu sołtysa którego nie chcą mieszkańcy to jasne żebym zdymisjonował, a tam w tle jeszcze ksiadz,daj spokój SOŁTYSIE😡 21:37, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie rozumiem Nie rozumiem

1 2

Tu pisze się o niepodważalnych decyzjach biskupa a tymczasem ten pań ma utrzymankę, fałszywy uśmiech, coś nie tak z urzędnikami kościoła a i jeszcze biskup buduje willę 😡 21:53, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LenaLena

1 1

Cała prawda o panie Kasyna,bo do biskupa mu daleko, chociaż może wszyscy to obłudnicy...? 21:57, 13.10.2021


ElaEla

3 2

Pani Klaudio jestem z panią, BRAWO 21:59, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anna1Anna1

4 0

Pani Klaudio, brawo za odwagę ja i moja rodzina jesteśmy z panią, proszę robić wszystko żeby sołtys został odwołany
Zima nie można się dodzwonić a jeszcze szczyci się tym że Ne odbiera telefonów, to skandal. 22:09, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rysiek Rysiek

1 1

Popieram, też miałem problem jeśli chodzi o odśnieżanie 22:11, 13.10.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%