Zamknij
REKLAMA

Miasto już nie wypłaci. Od stycznia zmieniają się zasady

11:43, 23.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedno z jej założeń przewiduje, że kompetencje obsługi i wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus przejmie od gmin Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiana obowiązuje od stycznia 2022 roku. Poza tym rodzice będą składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata świadczenia odbywać się będzie bezgotówkowo, co oznacza, że pieniądze trafią na wskazany przez opiekunów numer rachunku bankowego.

Od stycznia nowego roku wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach programu Rodzina 500 plus będzie się zajmował tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W okresie składania wniosków w każdej jednostce ZUS będą udostępnione komputery, na których rodzice będą mogli wypełnić dokumenty – również z asystą pracownika.

W planach jest także przygotowanie dodatkowych, mobilnych punktów przyjmowania deklaracji w innych placówkach czy urzędach, np. na poczcie i w KRUS-ie. 

Największa zmiana dotyczy jednak sposobu przekazywania rodzinom samych pieniędzy.

Od przyszłego roku możliwe to będzie jedynie za pomocą bankowości elektronicznej, a dokładnie portalu informacyjno-usługowego Empatia. Rodzice będą mogli składać wnioski tylko drogą elektroniczną – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS

Ważne terminy

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia.

Z kolei od 1 lutego przyszłego roku ZUS będzie także przyjmować wnioski na kolejny okres wypłacania świadczeń, czyli ten obowiązujący od 1 czerwca 2022 roku.

Wypłatą świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku zajmować się będą gminy i zrobią to najpóźniej do 31 maja 2022 roku.  

Rodzina 500 plus

Rodzina 500 plus to rządowy program wsparcia dla rodzin, który działa już od 2016 roku. Projekt monitoruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia –  bez względu na dochód osiągany przez domowników.

Wniosek o wsparcie może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny lub opiekun prawny dziecka. Od 2021 roku w programie obowiązują nowe zasady. Zmieniły się terminy naboru i okres, na jaki jest przyznawane świadczenie.

Według nowych wytycznych 500 plus jest przyznawane od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku. Wypłata świadczenia jest uzależniona od daty złożenia wniosku.

Tabela określająca te terminy jest dostępna na stronie internetowej www.gdynia.pl/bip (zakładka: Wydział Spraw Społecznych – Sprawy do załatwienia). 

Przypomnijmy, że w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął również obsługę programu Dobry start 300 plus. 

 

Źródło: gov.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%