Zamknij
REKLAMA

Tak będzie wyglądał ruch na ulicy Kwiatkowskiego

12:52, 01.12.2021 | hs za: UM Gdyni/mat. prasowe UM
Skomentuj
REKLAMA

Kompleksowa rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczęła się w lutym tego roku. Prace na tym newralgicznym odcinku drogowym na północy Gdyni realizuje firma Strabag Sp. z o.o. a koszt inwestycji opiewa na kwotę ponad dwudziestu milionów złotych.

Poznaliśmy właśnie docelową organizację ruchu na tym odcinku. W pierwszej połowie roku 2022 - ul. Kwiatkowskiego będzie miała dwa buspasy (po jednym w każdym kierunku jazdy), a także trzy pasy ruchu (dwa do góry, jeden na dół), obustronne chodniki i drogę dla rowerów.

– Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest kluczowym elementem rozwoju dróg związanych z poprawą dostępności do dzielnic północnych Gdyni. Już w najbliższym czasie, gdy prace w tym miejscu będą bliskie zakończenia, główny ciężar inwestycyjny przeniesie się w rejon ul. Puckiej, gdzie zostanie wybudowany wiadukt drogowy, a także na szereg działań dotyczących dróg lokalnych jak przebudowa ul. Arabskiej na Oksywiu – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji przebudowywane jest także skrzyżowanie z ul. Podgórską. Mieszkańcy zyskają chodniki, zmodernizowaną infrastrukturę przystankową oraz sygnalizację świetlną. Powstaje nowa kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED, nasadzenia zieleni i mała architektura. Amatorzy jednośladów pojadą kolejnym fragmentem drogi rowerowej, realizowanej w ramach międzynarodowej trasy R-10, który powstaje po jednej stronie i będzie połączony z oddanym w ubiegłym roku odcinkiem trasy biegnącym od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego.

– Prace przy rozbudowie ul. E.Kwiatkowskiego idą pełną parą, stan zaawansowania prac to ponad 85% działania w zakresie inwestycji drogowych, pozostałe zadania w tym budowa linii oświetleniowej i przebudowa kanalizacji sanitarnej wykonana została na poziomie kolejno ok. 80% i 70%. - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Z satysfakcją mogę powiedzieć, iż udało się nam wypracować finalny kształt organizacji ruchu, który zadowoli wszystkich użytkowników ruchu drogowego oraz usprawni przemieszczanie do północnych dzielnic miasta – podkreśla wiceprezydent.

Inwestycja na ul. E. Kwiatkowskiego trwa od niemal dziesięciu miesięcy. Pierwotny harmonogram został zmieniony ze względu na konieczne prace wykonywane przez OPEC.

Na koniec listopada zrealizowano:

  • roboty konstrukcyjne: budowę zbiornika retencyjnego, komory spadowej oraz studni osadnikowej;   
  • prace teletechniczne;   
  • ponad 10000 m² jezdni, wykonano ponad 85% całości;   
  • budowę linii kablowej oświetleniowej, wykonano w ok. 80 %;   
  • chodniki po prawej stronie jezdni, wykonano w ponad 80 %;   
  • przebudowę kanalizacji sanitarnej, wykonano w ok. 70%;   
  • przebudowę kanalizacji deszczowej, wykonano w ok. 60%;   
  • przebudowę sygnalizacji świetlnej, wykonano w ok. 50%;   
  • konstrukcję ścieżki rowerowej do kruszywa włącznie, wykonano ok. 40 %.

Do końca roku zaplanowane zostało wykonanie prac tj.: rozbiórka pozostałej części jezdni bitumicznej, wykonanie całkowite chodnika, zakończenie prac przy kanalizacji deszczowej i przebudowie gazociągu. Ponadto zrealizowane mają zostać perony przystankowe, droga dla rowerów oraz częściowo wykonywanie konstrukcji nawierzchni drogi.

Nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji oraz w okresie gwarancji pełni Biuro Obsługi Inwestycji „Inwest – Wybrzeże” Sp. z o.o. z Gdyni.

Droga rowerowa powstająca w ramach ww. inwestycji jest realizowana z projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014–2020.

(hs za: UM Gdyni/mat. prasowe UM )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

Nic dziwnego, że pan dyrektor zarządu dróg i zieleni niezwłocznie czmychnął do OPEC-u jak to zobaczył :) 00:42, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%