Zamknij
REKLAMA

Coraz więcej urodzeń. W 2021 było ich prawie 2 tys., a UM chce likwidować szkoły

13:01, 13.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot.mat. prasowe
Skomentuj
REKLAMA

W 2021 roku w naszym mieście na świat przyszło 1807 maluchów. O 108 małych gdynian więcej niż rok wcześniej. Te, które urodziły się w Szpitalu Morskim im. PCK, przywitała sala ozdobiona kolorowymi grafikami w morskim klimacie i napis „Witaj w Gdyni”.

I tak z jednej strony władze Gdyni chwalą się wzrostem liczby narodzin nowych mieszkańców, co jest tendencją wzrostową, a z drugiej na siłę od kilku lat próbują likwidować szkoły.

Żadnej logiki nie ma w takim postępowaniu.

"Działania podejmowane przez władze miasta w zakresie oświaty od wielu lat budzą nasze głębokie zaniepokojenie. Niezrozumiałe decyzje podejmowane w oderwaniu od przedstawianych faktów, głosu społeczeństwa oraz merytorycznych argumentów zintensyfikowane w ostatnim czasie budzą nasz stanowczy sprzeciw. Uważamy, iż tak ważny obszar jakim jest oświata oraz waga misji, która się z nim wiąże powinien być traktowany w sposób priorytetowy i szczególny - niestety w Gdyni bardzo niepokojące sygnały wskazują na zupełnie przeciwne podejście władz miasta." - czytamy w oświadczeniu radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Gdyni.

Zakusy na atrakcyjne tereny to zapewne nie jedyny powód prób likwidacji placówek oświatowych. Wszak pamiętać należy, że Gdyni tonie w długach. Jednak niszczenie doskonale funkcjonujących placówek jest traktowane przez rodziców uczniów jako celowe działania na szkodę dzieci. Pokazuje to niezbicie, że całe to uczestnictwo Gdyni w projekcie UNICEF to fikcja i zasłona dymna do dyskryminowania dzieci, tylko dlatego że chodzą do szkoły położonej w jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w mieście.

- W roku 2019 Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz podjął próbę likwidacji Szkoły Podstawowej nr 51, co spowodowało m.in. protesty rodziców dzieci uczęszczających do szkoły.Wszelkie próby merytorycznej dyskusji z Wiceprezydentem Bartoszewiczem nie przynosiły efektu i zrozumienia ze strony władz miasta. Tą negatywną decyzję udało się zatrzymać dzięki wytrwałości rodziców oraz zaangażowaniu i wsparciu Pani Małgorzaty Bielang, Pomorskiej Kurator Oświaty. Warto zaznaczyć, iż Szkoła Podstawowa nr 51 funkcjonuje w obecnej lokalizacji blisko 51 lat – powstała w 1961 roku i jest jedną z najlepszych szkół w mieście. Istotne jest również jej położenie tzn. w centrum miasta, ale jednak "na uboczu" w miejscu bardzo spokojnym, w pobliżu morza i Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Jest to lokalizacja bardzo komfortowa i przyjazna edukacji - podkreśla radny Marcin Bełbot.

Dlatego zestawiając dwie sytuacje - wzrost narodzin nowych gdynian i próby likwidacji szkół - nie trzeba za wiele myśleć, by przekonać się, że narracja władz w kwestii oświaty jest wzięta z sufitu i nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

* * *

W 2021 roku w Trójmieście urodziło się w sumie 10 tys. 485 dzieci. Z tego 1807 maluszków przyszło na świat w Gdyni.

Pierwszymi małymi gdynianami 2021 roku byli Nikodem i Miłosz. Obaj chłopcy urodzili się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Z kolei nowy rok w Gdyni rozpoczął się od narodzin Szymona i Pauliny Marii. Chłopiec przyszedł na świat w sobotę, 1 stycznia 2022 roku o godz. 20:47 w Szpitalu Morskim im. PCK. Ważył 2850 gramów i mierzył 50 centymetrów. Natomiast Paulina Maria urodziła się o godz. 21:32. Ważyła 3100 gramów i mierzyła 51 centymetrów.

Jakie imiona najczęściej otrzymywały maluszki urodzone w naszym mieście w ubiegłym roku? Wśród chłopców królował Jan i Leon, a dziewczynek: Laura i Julia.

„Witaj w Gdyni”

Od czerwca ubiegłego roku na gdyńskie noworodki czeka jeszcze inna niespodzianka. Jedna z odnowionych ścian w sali na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Morskiego w Gdyni ma teraz wyjątkowy wygląd. Widnieją na niej kolorowe rysunki radosnych stworzeń morskich, a także latarnia i prom oraz napis „Witaj w Gdyni”.

Na pomysł udekorowania sali wpadła Anna Toczyłowska, ordynator Oddziału Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Idea szybko przerodziła się w działanie, a wszystko to dzięki sprawnej współpracy szpitala i miasta.

Grafika została wykonana według autorskiego projektu artystki Iwony Kazimiery Kalitan-Młodkowskiej we współpracy z Referatem Promocji i PR Urzędu Miasta Gdyni. Na pustej ścianie w sali Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni pojawiły się obrazy w morskim klimacie.

Na co dzień pomieszczenie służy do ważenia i pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych noworodków. To właśnie tutaj rodzice najczęściej robią pierwsze zdjęcia swoich pociech. A teraz te rodzinne fotografie wzbogaci wyjątkowe, gdyńskie tło.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot.mat. prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%