Zamknij
REKLAMA

Więcej progów zwalniających na gdyńskich ulicach

20:07, 12.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. ZDiZ w Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

W minionym roku Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zrealizował siedem progów zwalniających w różnych częściach miasta oraz zbudował lub przebudował trzy przejścia dla pieszych. Wszystko po to, aby mieszkańcy Gdyni mogli bezpieczniej i bardziej komfortowo poruszać się po mieście.

Marcin Bełbot przypomina

- Bezpieczeństwo pieszych w ostatnim czasie zmienia się znacząco na plus między innymi przez zmiany przepisów. Oprócz nowych rozwiązań ustawowych rząd wspomaga samorządy dofinansowaniem na zadania związane z poprawą bezpieczeństwa - w Gdyni dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych zmieni się wiele istotnych i uczęszczanych przez pieszych miejsc. Jestem zadowolony szczególnie z planowanych inwestycji na ulicy Chylońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Św. Mikołaja oraz przy ulicy Chabrowej gdzie ma powstać wyniesione przejście dla pieszych, wielokrotnie o to zabiegałem m.in. ze względu na dzieci uczęszczające do położonej obok Szkoły Podstawowej nr 16. Jednak warto odnotować, że w nowym materiale prasowym, który ukazał się na stronie gdynia.pl zabrakło informacji, iż środki na m.in. te inwestycję udało się pozyskać z rządowego funduszu - uważam, że strona, za którą płacimy prawie 260 tyś zł rocznie powinien rzetelniej informować naszych mieszkańców - mówi radny Marcin Bełbot.

Przypomnijmy, że z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2021 Gdynia na realizację zadań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych otrzymała 2 498 496 zł oraz zadań obejmujących budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych 2 964 955 zł.

Czyli prawie 5 i pół miliona złotych Gdynia otrzymała rządowego wsparcia.

Inwestycje zrealizowane w 2021 roku przez Zarząd Dróg i Zieleni służące poprawie bezpieczeństwa osób pieszych:

 •  budowa dwóch progów zwalniających oraz remont chodnika na ul. Halickiej w rejonie supermarketu,
 •  budowa progu zwalniającego na ul. Druskiennickiej,
 •  budowa progu zwalniającego na ul. Hugo Kołłątaja 41,
 •  budowa progu zwalniającego na ul. Leszczynki w okolicy budynku nr 155/165,
 •  budowa progu zwalniającego na ul. Przemyskiej za skrzyżowaniem z ul. Bądkowskiego w kierunku ul. Halickiej,
 •  budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Chylońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Św. Mikołaja,
 •  przebudowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Chabrowej przy Szkole Podstawowej nr 16,
 •  budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Chabrowej przy Szkole Podstawowej nr 16,
 •  budowa progu zwalniającego na ul. Starodworcowej w rejonie skrzyżowania z ul. Szczęśliwą.
 • Roboty drogowe nadzorowali inżynierowie z Referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich ZDiZ w Gdyni.

- Progi zwalniające, wyniesione przejścia dla pieszych czy barierki to inwestycje, których celem jest uspokojenie ruchu kołowego. To szczególnie ważne w okolicy placówek edukacyjnych. Wymusza to na kierowcach ostrożniejszą i wolniejszą jazdę, dzięki czemu piesi mogą czuć się bezpieczniej, a droga do szkoły czy pracy jest bardziej komfortowa – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Inwestycje polegające na budowie progów zwalniających i przejść dla pieszych pochłonęły w minionym roku ponad 280 tys. złotych. W niektórych kosztach inwestycji partycypowały Rady Dzielnic, tak było np. w przypadku budowy przejścia dla pieszych na ul. Chabrowej.

- Bardzo nas cieszy udział samych mieszkańców, którzy proponują swoje pomysły między innymi w ramach Budżetu Obywatelskiego lub poprzez składanie wniosków do gdyńskich Rad Dzielnic. Rady Dzielnic są ważnym partnerem w dyskusji o bezpieczeństwie. Przygotowujemy również inne projekty, których celem jest zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar – mówi dr hab. Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W  ostatnim czasie bezpieczeństwo pieszych zwiększyła również budowa przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną na ul. Jana z Kolna przy Miejskich Halach Targowych w Śródmieściu Gdyni. Ta inwestycja realizowana była w ramach projektu KLIMATyczne Centrum.

W części dotyczącej zadań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obrębie oddziaływania przejść dla pieszych, realizowane są następujące inwestycje:

 • Budowa przejść dla pieszych na drogach nr 1641 G (ul. Wiczlińska) oraz nr 1641 G (ul. Nowowiczlińska) w ramach skrzyżowania dróg ulicy Koperkowej, Wiczlińskiej, Miętowej i Nowowiczlińskiej
 • Budowa i przebudowa przejść dla pieszych na drogach nr 135223 G (ul. Koperkowa) i 135306 G (ul. Miętowa) w ramach skrzyżowania dróg ulicy Koperkowej, Wiczlińskiej, Miętowej i Nowowiczlińskiej
 • Budowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej nr 1616 G (ul. Jana z Kolna)
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135681 G (ul. Chabrowa)
 • Budowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135681 G (ul. Chabrowa)
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135330G (ul. Nałkowskiej) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135058G (ul. Brzechwy) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej nr 1627G (ul. Wielkokacka) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135612G (ul. Wolności) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135151G (ul. Gryfa Pomorskiego / W. Szefki) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135151G (ul. Gryfa Pomorskiego / na wys. numeru 79) w Gdyni
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej nr 135151G (ul. Gryfa Pomorskiego / Lipowa) w Gdyni
 • Budowa przejścia dla pieszych wraz z drogą rowerową i dedykowanym oświetleniem na drodze powiatowej nr 1623G (ul. Władysława IV /Armii Krajowej) w Gdyni
 • Budowa przejścia dla pieszych wraz z drogą rowerową i dedykowanym oświetleniem na drodze powiatowej nr 1623G (ul. Władysława IV /Obrońców Wybrzeża) w Gdyn
 • Budowa przejścia dla pieszych wraz z drogą rowerową i dedykowanym oświetleniem na drodze powiatowej nr 1616 G (ul. Jana z Kolna) w Gdyni

Zadania polegają na budowie ośmiu nowych oraz przebudowie dziewięciu istniejących przejść dla pieszych wraz z rozwiązaniami zapewniającymi zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w ich obrębie, m.in. poprzez wyniesienie powierzchni przejścia oraz zastosowanie dedykowanego oświetlenia oraz systemu fakturowych oznaczeń nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku, zgodnie ze Standardami Dostępności Miasta Gdyni.

Łączne dofinansowanie: 2 498 496 zł

Całkowita wartość kwalifikowana inwestycji: 4 390 988,79 zł

W części dotyczącej zadań obejmujących budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych realizowana jest inwestycja pn. Budowa i rozbudowa dróg gminnych - ulic Lidzkiej, Trockiej oraz fragmentu ul. Druskiennickiej w Gdyni wraz z niezbędną infrastrukturą.

Zadanie polega na budowie dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą: chodnikami, kanalizacją deszczową, oświetleniem drogowym, oznakowaniem, itp. Realizacja planowanej inwestycji spowoduje m.in.: poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i ruchu pieszych, podniesienie standardu technicznego dróg oraz poprawę funkcjonowania układu drogowego miasta, poprzez zwiększenie spójności sieci dróg publicznych.

Dofinansowanie: 2 964 955 zł

Całkowita wartość kwalifikowana inwestycji: 5 929 910 zł

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. ZDiZ w Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%