Zamknij
REKLAMA

Chaos i niekończąca się budowa Węzła Rębiechowo

12:52, 13.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy gminy Żukowo mają już serdecznie dość niekończącej się budowy tzw. Węzła Rębiechowo. Opieszałość i bagatelizowanie potrzeb lokalnej społeczności to odpowiedź władz gminy na protesty.

Sprawą zajmują się radni z klubu Nasza Gmina Żukowo.

- Na spotkaniu z Panem Burmistrzem zadawaliśmy pytania w temacie ul. Słonecznej, Akacjowej, m.in.: kiedy nastąpi koniec prac, czemu były zamknięte na ponad rok jeśli czekano na jakieś decyzje a mieszkańcy w tym czasie musieli dostać się do domów albo pieszo przemieścić między kluczowymi punktami (dom, przystanek, kolejka) – informuje radna Mariola Zmudzińska.

Na spotkaniu było o czym mówić. Jednak okazuje się, że była to strata czasu. Jakby „dziad gadał do obrazu”!

- Pisałam już w temacie Węzła Rębiechowo sporo pism do Urzędu Gminy. A ponieważ po spotkaniu z Burmistrzem z 9.11.2021 roku nic się nie zmieniło, poprosiłam Urząd o dalsze wyjaśnienia, działania i udało mi się uczestniczyć w części spotkania z wykonawcą Węzła – dodaje radna Zmudzińska.

Podczas spotkania roboczego tak naprawdę rozmawiano o tym samym, co poprzednio z burmistrzem. Radni mieli wiele pytań. Wcześniej konsultowali to z mieszkańcami, których cierpliwość jest na wykończeniu i nie mogą zrozumieć dlaczego władze gminy tak po macoszemu ich traktują. Dlaczego nikt nie wpływa na wykonawcę, by wziął się do pracy i doprowadził do końca inwestycję, która wszystkim utrudnia życie.

Przebieg spotkania tak relacjonuje radna Mariola Zmudzińska:

Kiedy zostanie zakończona budowa chodnika na ul. Słonecznej i co z kostką, która jest tam pozostawiona i blokuje przejście.

Odp. Stojąca na paletach kostka na chodniku i obok, jest przeznaczona na chodnik na ul. Akacjową. Kostka miała zostać uporządkowana (minimum, aby można było swobodnie przechodzić, a może gdzieś indziej ją przestawić), co częściowo już nastąpiło.

Mieszkańcy bez chodnika

Zwróciłam przy okazji uwagę, że gdy będzie znów śnieg, aby odśnieżano chodnik, gdyż kolejną zimę Mieszkańcy nie mają chodnika (nie mogą korzystać nawet z tych 300 metrów).

Kiedy zostaną zdjęte znaki zakazu wjazdu oraz zakazu skrętu w ul. Słoneczną z ul. Nowatorów - Gdańskiej?

Odp. Wykonawca może zdjąć te znaki dopiero po formalnym odbiorze przez PINB inwestycji, a ta jeszcze nie nastąpiła.

Co z budową ul. Akacjowej, wziąwszy pod uwagę, że z październikowych informacji Urzędu opublikowanej na stronie internetowej wynikało, że do połowy grudnia br. miała być doprowadzona do stanu przejezdności (informacja ze strony Urzędy Gminy poniżej)?

 

Odp. Muszą być odpowiednie warunki pogodowe. Dotychczas, podczas prac, napotkano wiele nieplanowanych problemów, np.: dot. projektu, szambo do przesunięcia, granice do wyjaśnienia. Do końca bieżącego roku lub do połowy stycznia 2022 roku, planowane jest wykonanie części prac brukarskich i chociaż pierwsza warstwa asfaltu. Chodnik będzie tam budowany po zrobieniu drogi.

Co z budową chodnika na ul. Gdańskiej w Rębiechowie? Temat jest bardzo pilny a potrzeba chodnika niezwłoczna.

Odp. Chodnik nie zostanie zaczęty prawdopodobnie do marca 2022 roku, priorytetem jest ul. Akacjowa. W uzupełnieniu poprosiłam o ponowne, doraźne niestety, utwardzenie tego chodnika, aby dało się przejść (bo chodnika po drugiej stronie ulicy brak). Uzupełniając, dnia 21.12.2021 roku ponownie poprosiłam o poprawę stanu tego „chodnika” do kolejki, obiecano nad tym czuwać.

Co z ul. Kolejową?

Odp. Dotyczy części gdzie były drzewa, obecnie pogoda wstrzymuje prace.

Czaple ul. Pomorska, barierki przy ścieżce zostają. Dalsze prace ruszą, gdy warunki będą sprzyjające, a zakończenie do końca czerwca 2022 roku.

Prosiłam o przyspieszenie tych prac. Jeśli po świętach nastąpi zdecydowana poprawa pogody, to jest szansa na zakończenie prac związanych ze ścieżką w rejonie ul. Pomorskiej w Czaplach. Na dziś mam informację, że od poniedziałku (27.12.2021 r.) zostały tam wznowione prace.

Banino, pozostaje do dokończenia oznakowania plus słupki na ul. Lotniczej.

Niestety. Dowiedziałam się również, że planowane jest ograniczenie ruchu na skrzyżowaniu ul. Słonecznej z Nowatorów, prawdopodobnie do ruchu jedną stroną drogi (ze zmianą świateł) i zamknięty wjazd/wyjazd na ul. Słoneczną. Czas ograniczeń około 1,5 miesiąca. Prawdopodobnie około kwietnia/maja 2022 roku. Od razu wyraziłam swoją opinię i obawy, co do mogących powstać sytuacji na tym odcinku drogi, gdy zostanie ograniczony ruch z i do Rębiechowa, Banina, Barniewic i dalej. Obecny przedstawiciel Urzędu Pan Kierownik Wiesław Pałka, również ma obawy i obiecał zweryfikować, czy istnieją inne rozwiązania.

Wcześniej już poprosiłam o zmianę i podniesienie płyt yombo na ul. Słonecznej, na fragmencie przejazdu z asfaltu na płyty yombo, gdyż niskie posadowienie powoduje dużą różnicę poziomów asfalt a płyty - obiecano podnieść płyty.

Co do Czapel, już wcześniej przesyłałam informację Mieszkańcom, ale dla uzupełnienia:

Wiata przystankowa w Czaplach, stanęła tak jak miało być w projekcie Węzła Integracyjnego.

Chodnik w Czaplach od strony Gdańska, niestety nie dano rady skończyć do 15.12.2021 roku i nie uda się to do 23.12.br. Jest jednak nadzieja, że do końca grudnia prace zostaną wykonane (taki jest plan), wszystko zależy od aury (dane bieżące).

Lampy oświetleniowe mają zostać przy chodniku. Był plan usuwania, ale proces został powstrzymany i zostają do ewentualnej wymiany podczas procesu realizacji pełnego zakresu prac Węzła, które czasowo zostały usunięte z realizacji.

Uzupełniam wyjaśnienia dotyczące zwężenia na fragmencie ul. Słonecznej Czaple. Właściciel posadawia ogrodzenie na swoim terenie i ma do tego prawo. Faktyczna droga powinna iść bardziej po drugiej stronie pasa. Był projekt drogi zrobiony już do budowy Węzła Integracyjnego tzw. Rębiechowo. Jest decyzja ZRID na budowę ul. Słonecznej i była zgoda na wycinkę 10 drzew. Drzewa zostały wycięte, a następnie niezwłocznie miało być utwardzenie poszerzonej drogi kruszywem. CO jeszcze nie nastąpiło. Co do dalszych działań, czy będą płyty, czy może inne rozwiązania, tego dzisiaj nie wiemy (będzie to decyzja Pana Burmistrza). Mam nadzieję, że niebawem problem zostanie rozwiązany.

Ulica Pomorska tymczasem została wysypana kruszywem, celem utwardzenia i poprawy stanu drogi. W uzupełnieniu dodam, iż wystąpiłam o wykonanie projektu i stałe utwardzenie asfaltem, a doraźnie o płyty na ulicy Pomorskiej.

Jak widać, tematów jest sporo. Jednak zarządzanie projektem, ustalanie harmonogramu realizacji prac, priorytetów, etc. leży po stronie Urzędu Gminy Żukowo, Pana Burmistrza. My jako mieszkańcy, możemy tylko wnioskować, prosić, nalegać. Wszystkie państwa uwagi proszę również kierować do Urzędu Gminy np. na mail: [email protected], [email protected]” - uzupełnia Mariola Zmudzińska.

Jak widać z pozoru zwykła budowa, przerosła i wykonawcę i inwestora, czyli władze gminy Żukowo.

Wniosek nasuwa się tylko jeden – jak się nie potrafi rządzić, to się nie powinno starować w wyborach, bo co z tego że ludzie wybiorą?

Brak kompetencji wcześniej czy później wychodzi na światło dzienne. I potem zaczyna się biadolenie. Żukowo jest bardzo dobry przykładem na to, że wybór burmistrza powinien być przemyślaną decyzją, opartą o przydatność kandydata do pełnienia funkcji.

Do tematu wrócimy...

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Jak zwykle Jak zwykle

2 0

No fakt. Ten teren burmistrz Żukowa omija z daleka. Najpierw ucina drastycznie zakres prac a później kawałek drogi buduje już prawie półtora roku, ograniczając ludziom możliwość przemieszczania się. A asfalt kładzie tam gdzie asfalt był, No faktycznie nieco go wydłużając chyba ze 100 metrów, ale czemu, bo … albo do kogo i dla kogo? A droga przecież miała połączyć dwie miejscowości. A z drugiej strony, horror dla pieszych aby dojść, dopłynąć do kolejki. Normalnie materiał na film, klasyk polskiego kina Bareja w najlepszym wydaniu. 19:33, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%