Zamknij
REKLAMA

Czy w Gdyni będzie wystarczająco miejsc w przedszkolach?

10:15, 19.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Cookie_Bite/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Sprawa miejsc w gdyńskich przedszkolach od wielu lat jest szeroko dyskutowana przez mieszkańców, którzy zwracają uwagę na to, że proces rekrutacji wywołuje zbyt wiele kontrowersji i wątpliwości.

Po zmianie w edukacji likwidacji gimnazjów w kilku gdyńskich zespołach szkół powstały oddziały przedszkolne. Poprawiło to znacząco rynek. Więcej dzieci znajduje miejsce w placówkach.

Niemniej jednak nadal rodzice narzekają na to, że spotykają się z odmowami.

Radny Marcin Bełbot postanowił sprawdzić jak wygląda kwestia przyjęć najmłodszych gdynian do placówek przedszkolnych. Skierował do prezydenta Szczurka 7 pytań.

Zgodnie z procedurą w Gdyni najpierw przeprowadza się pierwszy nabór. Nie wszyscy chętni są wtedy przyjęci. Radny Bełbot zapytał właśnie o to – ile dzieci nie zostało przyjętych w pierwszym naborze.

324 dzieciom odmówiono

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza, odmówiono 324 chętnym.

Ile przedszkoli, ile zerówek?

Radny sprawdził również ile dzieci uczęszcza do gdyńskich przedszkoli oraz jest uczniami klas zerowych. W Gdyni funkcjonuje obecnie 45 przedszkoli (tabela pod artykułem), do których razem uczęszcza 5749 dzieci. Natomiast zerówki powołane są w 28 szkołach podstawowych (tabela pod artykułem). Jest ich obecnie 49 i uczęszcza do nich 1013 uczniów.

Wiele razy podnoszono również kwestię przyjmowania dzieci spoza Gdyni. Obecnie do przedszkoli uczęszcza 324 najmłodszych, którzy nie są mieszkańcami naszego miasta.

- Czy miasto dysponuje wiedzą jakie są potrzeby miejsc w przedszkolach i ile dzieci korzystałoby z opieki przedszkolnej gdyby Gdynia miała w swojej ofercie nieograniczoną ilość miejsc – pyta Marcin Bełbot, który zaznacza, że opieka przedszkolna jako początek edukacji młodego pokolenia jest bardzo istotna w całym procesie wychowania. Radny uważa, że jest to obszar, który w żaden sposób nie może być traktowany po macoszemu.

„W skali całego miasta liczba miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkotach podstawowych oraz w przedszkolach jest wystarczająca. (ostatnia rekrutacja to 2566 wniosków na 3130 oferowanych miejsc, po rekrutacji uzupełniającej pozostało 80 wolnych miejsc w przedszkolach i 404 miejsca w oddziałach „O” szkół).” - odpowiedział B. Bartoszewicz.

Zerówki prowadzi 88 nauczycieli, a w przedszkolach zatrudnionych jest 1154 pracowników, z czego nauczyciele wychowania przedszkolnego to grono 624 osób, pozostali to pracownicy obsługi, administracji i kuchni. Warto również dodać, że w uczniowie klas zerowych mają także opiekę 29 pracowników medycznych.

Radnego Bełbota interesowało również to, czy miasto planuje uruchomienie kolejnych placówek przedszkolnych.

Władze Gdyni na bieżąco analizują potrzeby związane z powstawaniem nowych placówek przedszkolnych. Ostatnia rekrutacja pokazała, że analizy dzietności mieszkańców Gdyni są właściwie prowadzone, gdyż w rekrutacji uzupełniającej wszyscy aplikujący znaleźli miejsce w przedszkolach.

Należy zatem mieć nadzieję, iż mimo tendencji wzrostowych związanych z narodzinami nowych gdynian samorząd utrzyma obecną tendencję i każde gdyńskie dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu. Według radnego Marcina Bełbota to temat, który powinien na bieżąco być monitorowany przez władze miasta.

Przedszkola w Gdyni

Klasy zerowe

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Cookie_Bite/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%