Zamknij
REKLAMA

Nowa ulica na osiedlu Meksyk? Meksykańska!

21:05, 19.01.2022 | hs za: UM Gdyni/fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
Skomentuj
REKLAMA

Ulica Meksykańska – tę propozycję najczęściej wskazywały osoby biorące udział w konsultacjach dotyczących nazwy dla nowej ulicy, która powstanie na rewitalizowanym osiedlu Meksyk w Chyloni. I być może właśnie tak będzie się ona nazywać.

We wtorek Wojciech Szczurek,  prezydent Gdyni, przyjął wyniki konsultacji z mieszkańcami. Jednocześnie wniósł na najbliższą sesję Rady Miasta projekt uchwały w sprawie nadania ulicy łączącej dworzec PKP Gdynia Chylonia z ul. Hutniczą nazwy Meksykańska.

Inwestycja rewitalizacyjna na osiedlu Meksyk obejmuje m.in. budowę nowej ulicy, która połączy ul. Hutniczą z dworcem PKP Gdynia Chylonia. Prace rozpoczęły się w maju.

- W dokumentach dotyczących inwestycji figuruje ona jako „Ulica bez nazwy”, bo już na początku prac nad rewitalizacją osiedla założyliśmy, że nazwa dla nowej ulicy zostanie nadana we współpracy z mieszkańcami. W listopadzie przeprowadziliśmy konsultacje, w których mogli wziąć wszyscy chętni. Formularz on line znajdował się na Gdyńskiej Platformie Dialogu, można było kontaktować się mailowo z Laboratorium Innowacji Społecznych, dodatkowo do mieszkańców osiedla Meksyk trafiły ankiety w wersji papierowej. Zainteresowanie konsultacjami przeszło nasze oczekiwanie. Otrzymaliśmy aż 1187 ankiet online, 30 papierowych i siedem odpowiedzi mailowych - informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Przebieg konsultacji podsumowuje raport. Na posiedzeniu Kolegium Prezydenta pan prezydent Wojciech Szczurek przyjął ten dokument. Zdaniem 48 proc. respondentów nowa ulica powinna nosić nazwę „Meksykańska”, 9 proc. wskazało nazwę „Kaktusowa”, 5,4 proc. „Figowa” a 3,5 proc. „Do Kasi”.  Przychylając się do zdania mieszkańców, wniósł na styczniową sesję Rady Miasta projekt uchwały w sprawie nadania nazwy „Meksykańska” ulicy łączącej dworzec PKP Gdynia Chylonia z ul. Hutniczą.

Autorką pomysłu, by nowa ulica nazywała się Meksykańska, jest Karolina Głodowska.

Na osiedlu Meksyk mieszka 16 lat. Przeprowadziła się tu z Obłuża i jak przyznaje, wcześniej o Meksyku zbyt wiele nie wiedziała. Ale im lepiej tę część Chyloni poznawała, tym bardziej ją lubiła. I dziwiły ją obiegowe, stereotypowe opinie na jej temat.

Karolina Głodowska // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

W zmiany na rewitalizowanym Meksyku od samego początki zaangażowany jest mąż pani Karoliny.

– Wspieram go we wszystkim. Zgłoszenie propozycji nazwy ulicy to był pierwszy raz, gdy to ja coś zainicjowałam – mówi. – Pomyślałam, że „Meksykańska” to dobra nazwa dla nowej ulicy, naturalna i oczywista konsekwencja nazwy osiedla. Bardzo się cieszę, że się spodobała.

Pani Karolina mówi, że zmiany na osiedlu Meksyk idą w dobrym kierunku.

Dzieci będą wreszcie miały dobre dojście do komunikacji miejskiej, nie będziemy się tak denerwować o ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły – mówi. – Zresztą, przedsmak tego co znaczy dla Meksyku rewitalizacja dał nam ogród deszczowy przy Śliwkowej. Ta część osiedla wyładniała, dzieci chętnie się bawią w pobliżu ogrodu.

Konsultacje w sprawie nazwy nowej ulicy na osiedlu Meksyk trwały od 2 do 30 listopada. Respondenci mogli wybierać spośród sześciu propozycji nazwy, ale mogli też zgłosić własną. Odpowiadali też na pytanie o miejsce zamieszkania (os. Meksyk, inna część Chyloni, inna dzielnica Gdyni). Respondenci byli zgodni: najlepsza propozycja to ulica Meksykańska. Takiej odpowiedzi udzieliło 35,4 proc. osób pochodzących z osiedla Meksyk oraz po 49 proc. badanych pochodzących z pozostałej części Chyloni oraz z pozostałej części Gdyni.

- Warto zauważyć duży udział mieszkańców innych dzielnic Gdyni co może świadczyć o tym, że zmiany na osiedlu Meksyk budzą większe niż dotąd zainteresowanie tą częścią Chyloni – dodaje wiceprezydent Michał Guć.

Odpowiedzi udzielone podczas konsultacji można podzielić na kategorie. Najpopularniejsze wśród wszystkich respondentów – niezależnie od miejsca zamieszkania – okazały się: kultura Ameryki Środkowej i Południowej (ul. Sombrero, Burrito, via de los Muertos) warzywa, owoce lub rośliny (ul. Nektarynkowa, Jalapeniowa, Limonkowa) oraz miejsca (ul. Stepowa, San Escobar, Nowy Meksyk).

Więcej informacji w raporcie, który stanowi załącznik do tekstu.

Nowa ulica będzie miała niecałe 210 metrów długości. Powstaną tu trzy skrzyżowania – w tym dwa wyniesione, jako element uspokojenia ruchu: z ul. Hutniczą, Śliwkową i Brzoskwiniową. Oświetli ją pięć nowych słupów oświetleniowych oraz lampy przy skrzyżowaniach i przejściu dla pieszych. Całości dopełni zieleń - trzy grupy nasadzeń, cztery pasaże roślinne zwiększające bioretencję, oraz budowa kanalizacji deszczowej.

Więcej informacji o przebiegu przebudowy przestrzeni publicznych na osiedlu Meksyk można znaleźć tutaj 

Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.

Jaka nazwa dla nowej ulicy osiedla Meksyk?

(hs za: UM Gdyni/fot. Laboratorium Innowacji Społecznych)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

O tej nazwie to ja już pisałem i mówiłem długo przed tym jak zaczęły się konsultacje. Do dziś mój wpis jest w necie, a o pani Karolinie nikt wtedy nie słyszał jeszcze. Dziwi mnie, że ktoś decyduje i wybiera samowolnie "inicjatora". Tak to właśnie jest w wielu sprawach. No ale niech ma tę radochę pani Karolina, dla mnie istotne jest, że będzie taka ulica. Współczuć trzeba natomiast pyłu, smrodu i hałasu po tej "rewitalizacji". To było kiedyś bardzo spokojnie, ciche, trochę zapomniane przez czas miejsce. Teraz będzie tam przejeżdżać kilkaset samochodów dziennie plus autobusy. A przy okazji, orientuje się ktoś czy żyje jeszcze ten starszy pan, który miał wielką działkę z pięknymi drzewami owocowymi, na której mieszkał zresztą? Dopóki żył prace nie poszły do przodu i z perspektywy czasu zaczynam rozumieć jaką przysługę wszystkim wyświadczył. Teraz nie ma już starszego pana ani jego działki ani drzew. Będzie beton, smród i pył czyli tak jak chcieliście. 22:03, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%