Zamknij
REKLAMA

Czy wymiana dylatacji to czasem nie jest pudrowaniem trupa?

13:50, 24.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. ZDiZ w Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek 17 stycznia br. rozpoczął się montaż pierwszej z trzech nowych dylatacji na łącznicy zjazdowej z Estakady Kwiatkowskiego w ul. Janka Wiśniewskiego. Prace potrwają około trzech tygodni.

Północ bez komunikacyjnej alternatywy

- Wieczne problemy związane z Estakadą Kwiatkowskiego rodzą wiele pytań przede wszystkim czy miasto odpowiednio diagnozuje jej stan, czy profilaktycznie i regularnie były prowadzone badania obciążeń i monitoring osiadania czy ewentualnych ruchów konstrukcji. Miasto przez swoje zaniedbania doprowadziło do tego, że północne dzielnice nie mają odpowiedniej alternatywy komunikacyjnej - od 20 lat jest zapowiadany tunel na ulicy Puckiej. Niestety do dziś nie powstał - komentuje radny Marcin Bełbot.

Jak mówi Marcin Bełbot - wieloletnie zaniedbania doprowadziły do obecnego stanu Estakady. Nikt nie wie jak wygląda jej przydatność do ruchu. Nikt nie informuje, czy prowadzone są na bieżąco badania stanu konstrukcji. Estakada praktycznie 24 godziny na dobę jest eksploatowana, przez co narażana na ciągłe napięcia wewnętrzne, wynikające nie tylko z tego, że po niej poruszają się samochody. Pod uwagę brać należy również to, że pod nią trawa całodzienny ruch samochodowy (ul. Hutnicza) i kolejowy. To też ma ogromny wpływ na stan całej konstrukcji.

- Zamówione wcześniej dylatacje musiały zostać wykonane na konkretny wymiar i są dopasowane do danego miejsca, stąd taki czas oczekiwania, ale już dziś trafiły do wykonawcy, który wymieni uszkodzone elementy. Montaż konstrukcji rozpocznie się w poniedziałek na łącznicy zjazdowej z Estakady Kwiatkowskiego w ul. J. Wiśniewskiego – informował Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Prace nie spowodują zawężeń na głównej trasie Estakady Kwiatkowskiego, zmian w organizacji ruchu można spodziewać się na łącznicy zjazdowej w ulicę Janka Wiśniewskiego, nie zostanie ona jednak zamknięta, a ruch na niej zostanie utrzymany. Wymiana dylatacji prowadzona będzie etapami, najpierw na prawej stronie łącznicy, później na lewej. W trakcie prac ruch będzie przekładany, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości.

Dylatacja do wymiany

- W ramach działań naprawczych wykonawca wymieni uszkodzoną dylatację. Prace będą polegały na demontażu uszkodzonego urządzenia, przygotowaniu miejsca pod nowe i zamontowaniu dylatacji oraz odtworzeniu nawierzchni i izolacji obiektu w miejscu remontu. Wiosną tego roku odbędzie się również wymiana dylatacji na odcinku Trasy Kwiatkowskiego między ulicą Morską a Obwodnicą Trójmiasta. Czekamy z rozpoczęciem prac ze względu na trwający okres zimowy, który mógłby wydłużyć zaplanowane roboty. Te prace będą wymagały większych zmian w organizacji ruchu. O szczegółach będziemy jeszcze informować - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Do uszkodzenia dylatacji na Trasie Kwiatkowskiego na pierwszym wiadukcie od strony ul. Morskiej, w kierunku Obwodnicy doszło w listopadzie ubiegłego roku. Uszkodzenie było spowodowane przez wzmożony ruch samochodów ciężarowych.Prace zostaną wykonane w ramach utrzymania dróg w Gdyni.

Już wiadomo, że zapowiedź, iż uda się prace przeprowadzić w ciągu 3 tygodni jest nieaktualna. Nie jest to wina wykonawców. ZDiZ musi dostosować się do warunków atmosferycznych. Zmienność pogody nie daje możliwości optymalnego zrealizowania inwestycji.

Kierowcy zatem muszą być przygotowania na działania na wiosnę.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. ZDiZ w Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%