Zamknij
REKLAMA

W Otominie nadal jest problem z drogą dla samochodów. Radni z Naszej Gminy Żukowo walczą dalej

18:39, 14.05.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps
Skomentuj
REKLAMA

Sprawa podzielenia wsi Otomino w gminie Żukowo trwa dalej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zważa na to, że swoimi decyzjami niszczy wieloletnie relacje mieszkańców i na podstawie niekonsultowanych z nikim projektów wprowadza segregację i niczym Putin dzieli wieś zabierając możliwość komunikacji w dotychczasowej, najbardziej optymalnej formie.

Nie zgadzają się z tym mieszkańcy i część radnych gminy (z klubu radnych Nasza Gmina Żukowo), którzy postanowili protestować.

Odbyło się spotkanie, którego efektem było pismo do GDDKiA.

W imieniu mieszkańców wystąpili radni. Mariola Zmudzińska i Adam Stromski prowadzili rozmowy z kierownikiem projektu Pawłem Suwiszem.

Chodziło to, by wprowadzić opcję przejścia dla pieszych, czy przejazdu rowerowego, czy dla auta (nawet jeden pas i ruch wahadłowy), w Otominie na ul. Do Dworu (gdzie obecnie ma powstać wiadukt na usypanej ziemi dzielącej ww. ulicę i uniemożliwiającej przejazd oraz dostanie się do kolejki i transportu zbiorowego dla części mieszkańców gminy).

- Jesteśmy po zebraniu Sołectwa Otomin. Mieszkańcy dziękują za częściowo dobrą informację, jednak wnoszą aby dopuścić ruch aut pod budowanym wałem-nasypem. Szczególnie chodzi o samochody rolnicze, które powinny móc szybszą drogą przedostać się na pola. Dlatego ponawiam prośbę o analizę pod kątem puszczenia ruchu aut (nawet w systemie wahadłowym), w omawianym terenie ul. Do Dworu w Otominie – mówiła nam M. Zmudzińska.

Kierownik Suwisz pozostał jednak bezduszny i upierając się przy swoim oznajmił jedynie, że uwzględni wykonanie ciągu pieszo-rowerowego.

„Kierownik Projektu zadania jak w temacie, w odpowiedzi na pismo, informuje, że po wybudowaniu Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta ul. Do Dworu zostanie podzielona na dwie części. Zarówno z części wschodniej jak i zachodniej będzie możliwość dojazdu do ul. Kreffta, która zgodnie z projektem ma przebiegać nad trasą główną Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Komunikacja między Otominem Górnym a Otominem Dolnym będzie odbywać się drogą gminną DG 157036G – ul. Kreffta. Korzystając z sieci dróg gminnych i powiatowych zapewniony będzie dostęp do wszystkich miejsc obsługiwanych przez drogi publiczne przed wybudowaniem OMT. Jednakże po rozpatrzeniu wniosków mieszkańców, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Gdańsk, we współpracy z Urzędem Gminy Żukowo oraz Wykonawcą Robót, uwzględni wykonanie ciągu pieszo-rowerowego usprawniającego komunikację łącząc rozdzielone część Otomina bezpiecznym dojściem pieszym i rowerowym.” - czytamy w piśmie podpisanym przez Pawła Suwisza, Kierownika Projektu.

Znamienne jest to, że GDDKiA może uwzględnić tunel pod nasypem dla pieszych i rowerów, a nie widzi możliwości puszczenia tamtędy nitki samochodowej. Praca ta sama...

Pozostaje jedynie domniemać, że mamy do czynienia zwyczajnie ze złą wolą i urażoną dumą „myśliciela”, który nie zważając na mieszkańców opracował projekt pod swoje „widzi mi się”, nie konsultując z nikim.

Radni wspierając dalej mieszkańców Otomina postanowili walczyć dalej. Skierowali kolejne pismo do Pawła Suwisza.

Szanowny Panie,

Dot. ulicy Do Dworu w Otominie, Gmina Żukowo.          

Dziękujemy za odpowiedź z dnia 28 marca 2022 roku nr O/GD.KP-5.4170.77.44.2022.AJ na nasze pismo z lutego br. oraz pozytywne rozpatrzenie naszej prośby w zakresie zorganizowania przejścia dla pieszych i rowerzystów. Mieszkańcy dziękują za częściowo dobrą informację. Niestety nie została pozytywnie rozpatrzona kwestia dotycząca przejazdu aut, choćby w trybie wahadłowym pod wałem-nasypem.

Już w marcu, ale i w kwietniu rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat zmian jakie Państwo wprowadzacie, które niewątpliwie są dużo lepsze niż założenia jeszcze z lutego, gdzie nie było planowanych żadnych przejść. Jednak jak pisaliśmy do Państwa ponownie w marcu br. konieczne jest wykonanie przejazdu, to bardzo ważne dla mieszkańców i wręcz niezbędne szczególnie dla rolników.

Dlatego ponawiamy prośbę w imieniu mieszkańców miejscowości Otomino w Gminie Żukowo (Powiat Kartuski, Województwo Pomorskie) o dopuszczenie ruchu aut w omawianym terenie ul. Do Dworu w Otominie, szczególnie mamy na myśli auta wykorzystywane przez rolników celem dojazdu do pól rolnych (nawet w systemie wahadłowym).

Będziemy wdzięczni za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. 

Z poważaniem w imieniu mieszkańców Otomina

Adam Stromski, Mariola Zmudzińska

 

Do sprawy wrócimy

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Z gminy Z gminy

0 0

Tak, na tych radnych z klubu Nasza Gmina Żukow, to można liczyć. Faktycznie pomagają 06:52, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%