Zamknij
REKLAMA

Od 1 czerwca zmiana taryfy ZKM Gdynia. Bilet normalny 5 zł

22:05, 18.05.2022 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Od czerwca będzie obowiązywać nowa taryfa ZKM Gdynia. Więcej zapłacimy za bilety jednorazowe i okresowe.

Na dzień 1 czerwca wyznaczono datę zmiany taryfy za usługi komunikacji miejskiej, organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Oznacza to nowe ceny biletów na przejazd pojazdami na terenie Gdyni, ale także Sopotu, Rumi, gminy Kosakowo, gminy Szemud, Redy, miasta Wejherowo i gminy Wejherowo. Ceny wzrosną de facto w całej metropolii – tego samego dnia nowe taryfy zaczną obowiązywać również w Gdańsku czy Wejherowie i sąsiadujących gminach.

- Galopująca inflacja, a także wzrost cen paliw, energii elektrycznej i wielu dóbr w naszym kraju niestety sprawia, że rosną również koszty świadczenia różnego rodzaju usług. Wśród nich są także te związane z organizacją i prowadzeniem transportu publicznego. Pod koniec ubiegłego roku wzrost cen wprowadzili przewoźnicy kolejowi. W lutym, po wnikliwej analizie, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zaproponował nowe stawki biletów i zarekomendował przyjęcie ich przez członków wspólnoty. Ponieważ jednak związek nie ma kompetencji do ustalania cen biletów na obszarze danego miasta, a wyraża jedynie wspólne stanowisko gmin, to projekt zmian procedowany był przez Radę Miasta – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Co dokładnie zmieni się 1 czerwca?

BILETY JEDNORAZOWE

Zakres obwiązywania biletu 1-godzinnego wydłużony zostanie do 75 minut. W związku z tym obowiązywać będą trzy rodzaje biletów jednorazowych:

  • bilet 75-minutowy lub jednoprzejazdowy na linie zwykłe i nocne w cenach:

- normalny - 4,80 zł,- ulgowy - 2,40 zł.

  • bilet 75-minutowy lub jednoprzejazdowy na linie zwykłe, pospieszne i nocne w cenach:

- normalny - 5,00 zł,- ulgowy - 2,50 zł

  • bilet 24-godzinny na linie zwykłe, pospieszne i nocne w cenach:

- normalny - 18,00 zł,- ulgowy - 9,00 zł.

W Gdyni nadal będzie można nabyć niektóre biletu bezpośrednio u kierowcy autobusu lub trolejbusu. Sprzedawane będą – tak jak dotychczas – w formie karnetów.W pojazdach od 1 czerwca dostępne będą:

  • karnet 75-minutowy lub jednoprzejazdowy na linie zwykłe i nocne, składający się z dwóch biletów ulgowych w cenie 2,50 zł (łącznie do zapłaty: 5,00 zł),
  • karnet 24-godzinny na linie zwykłe, pospieszne i nocne, składający się z dwóch ulgowych biletów 24-godzinnych w cenie 9,00 zł (łącznie do zapłaty: 18,00 zł).

Bilety jednorazowe według nowych wzorów będzie można nabywać w punktach własnych ZKM od wtorku – 24 maja 2022 roku.Również od tego dnia – w celu umożliwienia pasażerom wykorzystania zakupionych wcześniej biletów jednorazowych i karnetów – we wszystkich punktach własnych ZKM dostępne będą dopłaty w następujących nominałach:

  • 0,30 zł - dopłata do biletów 1-godzinnych i jednoprzejazdowych
  • 0,50 zł - dopłata do biletów jednoprzejazdowych
  • 0,60 zł - dopłata do biletów 1-godzinnych i jednoprzejazdowych
  • 2,00 zł - dopłata do biletów 24-godzinnych

Dotychczasowy bilet oraz odcinek karnetu „1-godzinny lub jednoprzejazdowy” wraz z dopłatą będzie mógł zostać wykorzystany jako bilet „75-minutowy lub jednoprzejazdowy”.

BILETY OKRESOWE

Likwidacji ulegają bilety miesięczne ważne od poniedziałku do piątku. Bilety okresowe, których ważność rozpoczyna się od 1 czerwca 2022 roku (i później) sprzedawane będą w nowych cenach od piątku, 20 maja. Poniżej prezentujemy pełny cennik biletów okresowych ZKM Gdynia:

BILET MIESIĘCZNY – IMIENNY

Linie zwykłe i nocne w strefie taryfowej Gdyni: 94 zł / 47 zł (ulgowy)

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej Gdyni: 106 zł / 53 zł (ulgowy)

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Sopotu albo Rumi albo gm. Kosakowo albo gm. Żukowo albo gm. Szemud albo gm. Wejherowo: 74 zł / 37 zł (ulgowy)

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Rumi, Redy i miasta Wejherowa albo gm. Wejherowo i Rumi: 96 zł / 48 zł (ulgowy)

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w obrębie sieci komunikacyjnej [w tym linie G, N1, 171]: 116 zł / 58 zł (ulgowy)

BILET MIESIĘCZNY – NA OKAZICIELA

Tego rodzaju bilety zawsze są biletami normalnymi.

Linie zwykłe i nocne w strefie taryfowej Gdyni: 110 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie tayfowej Gdyni: 124 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Sopotu albo Rumi albo gm. Kosakowo albo gm. Żukowo albo gm. Szemud albo gm. Wejherowo: 86 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Rumi, Redy i miasta Wejherowa albo gm. Wejherowo i Rumi: 112 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w obrębie sieci komunikacyjnej [w tym linie G, N1, 171]: 130 zł

BILET SEMESTRALNY IMIENNY– 4-MIESIĘCZNY

Tego rodzaju bilety przysługują uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych – do 31 grudnia roku ukończenia 24 lat – na podstawie legitymacji szkolnej oraz studentom – na podstawie legitymacji studenckiej. Bilet semestralny można nabyć na jeden z dwóch okresów: 1.10-31.01 lub 1.02-31.05.

Linie zwykłe i nocne w strefie taryfowej Gdyni: 179 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie tayfowej Gdyni: 201 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Sopotu albo Rumi albo gm. Kosakowo albo gm. Żukowo albo gm. Szemud albo gm. Wejherowo: 141 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Rumi, Redy i miasta Wejherowa albo gm. Wejherowo i Rumi: 182 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w obrębie sieci komunikacyjnej [w tym linie G, N1, 171]: 220 zł.

BILET SEMESTRALNY IMIENNY– 5-MIESIĘCZNY

Tego rodzaju bilety przysługują uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych – do 31 grudnia roku ukończenia 24 lat – na podstawie legitymacji szkolnej oraz studentom – na podstawie legitymacji studenckiej. Bilet semestralny można nabyć na jeden z dwóch okresów: 1.09-31.01 lub 1.02-30.06.

Linie zwykłe i nocne w strefie taryfowej Gdyni: 223 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie tayfowej Gdyni: 252 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Sopotu albo Rumi albo gm. Kosakowo albo gm. Żukowo albo gm. Szemud albo gm. Wejherowo: 176 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w strefie taryfowej: Rumi, Redy i miasta Wejherowa albo gm. Wejherowo i Rumi: 228 zł

Linie zwykłe, pospieszne i nocne w obrębie sieci komunikacyjnej [w tym linie G, N1, 171]: 276 zł.

BILETY METROPOLITALNE

Od dnia 01.06.2022 r. zmianie ulegną również ceny biletów metropolitalnych MZKZG. Dotyczyć będą one biletów jednoprzejazdowych, 24-godzinnych, 72-godzinnych oraz miesięcznych komunalnych, a więc umożliwiających podróżowanie na jednym bilecie pojazdami ZKM Gdynia, ZTM Gdańsk i MZK Wejherowo.Tak, jak było do tej pory, nieco tańszy bilet będzie można kupić przez telefon, za pomocą aplikacji mobilnych.

BILETY JEDNOPRZEJAZDOWE

Telefoniczny na linie zwykłe i nocne: 4,60 zł / 2,30 zł (ulgowy)

Telefoniczny na linie zwykłe, pospieszne i nocne: 4,80 zł / 2,40 zł (ulgowy)

Papierowy na linie zwykłe i nocne: 5,00 zł / 2,50 zł (ulgowy)

Papierowy na linie zwykłe, pospieszne i nocne: 5,20 zł / 2,60 zł (ulgowy)

BILETY 75-MINUTOWE

Telefoniczny na linie zwykłe i nocne: 5:00 zł / 2,50 zł (ulgowy)

Telefoniczny na linie zwykłe, pospieszne i nocne: 6,00 zł / 3,00 zł (ulgowy)

BILETY 24-GODZINNE

Komunalny: 20 zł / 10 zł (ulgowy)

Kolejowo-komunalny dwóch organizatorów: 26 zł / 13 zł (ulgowy)

Kolejowo-komunalny wszystkich organizatorów: 30 zł / 15 zł (ulgowy)

BILETY 72-GODZINNE

Komunalny: 40 zł / 20 zł (ulgowy)

Kolejowo-komunalny wszystkich organizatorów: 60 zł / 30 zł (ulgowy)

BILETY MIESIĘCZNE

Komunalny: 136 zł / 68 zł

Ceny biletów miesięcznych promocyjnych MZKZG łączonych z biletami innych przewoźników nie ulegną zmianie.

Szczegóły dostępne są na stronach www.zkmgdynia.pl oraz www.mzkzg.org.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

hejhej

2 0

Te ceny to jest tak chory skandal, że brakuje słów. Widać ewidentną skłonność grupy trzymającej władzę do czerpania satysfakcji z podejmowania decyzji sprzecznych z interesem mieszkańców. Zmuszać ludzi do płacenia 5zł za przejechanie paru przystanków np. na zakupy to jest po prostu rozbój. Podczas gdy jest to bezpośrednim efektem narozdawania bez umiaru, ładu i składu darmowych przejazdów rozmaitym grupom społecznym. Czy np. uczniowie albo duże rodziny muszą jeździć za darmo? Po to dostają 500+ żeby było na rozmaite opłaty. A jakby nie patrzeć to właśnie uczniowie i owe rodziny najbardziej eksploatują tabor. Emeryci także nie muszą, w znacznej większości, jeździć za darmo. Wystarczyłoby jednej i drugiej grupie dać przejazdy ulgowe. To samo ze studentami. Przecież te 3 grupy, wożące się za darmo, to jakieś 80-90% typowego obłożenia pojazdu. I te pozostałe 10-20% ludzi ma to wszystko utrzymać? To jest tak chore, że nawet Bareja nie dałby rady tego ugryźć.

Słychać głosy, że miasto i tak dopłaca do komunikacji miejskiej. A co to ma być za argument? Od kiedy to ZKM musi być dochodowe? To jest krwioobieg miasta, umożliwiający mieszkańcom przemieszczanie się w celu załatwienia rozmaitych spraw. Jakby nie patrzeć płacą w tym mieście podatki i rozmaite haracze, tak skwapliwie trwonione na głupoty przez decydentów miejskich.

Tak, jeśli trzeba, a trzeba, to miasto ma psi obowiązek dopłacić do komunikacji tak, aby była przystępna cenowo i dostępna dla każdego. A tymczasem dochodzi do absurdu, że taniej lub porównywalnie można przejechać taksówką, zwłaszcza gdy jedzie więcej niż jedna osoba.

To jest naprawdę totalny skandal, 2 osoby dorosłe bez ulg to 20zł za jeden wyjazd i powrót z zakupami. Czy ktoś tam aby nie zwariował w magistracie? Jedno z możliwych rozwiązań to zwolnić natychmiast kanarów i większość tej biurokracji w ZKM, zrobić przejazdy darmowe w Gdyni, koszty rozłożyć na wszystkich mieszkańców w formie jakiejś niewielkiej opłaty miejskiej za komunikację i temat zamknięty, a nie cisnąć i katować ludzi bez ulg do bólu. Ubędzie samochodów, co jest kolejną korzyścią, a podobno o to miastu chodziło?

A co z biletami czasowymi np. do 30 min? Czy to jest naprawdę jakiś straszny problem wydać zarządzenie, że na bilecie ulgowym można jechać 30 min. a po przekroczeniu tego czasu należy dokasować do pełnego? Byłaby to chyba naprawdę elementarna uczciwość organizatora przewozów, żeby wprowadzić taką możliwość. Bo za chwilę dojdziemy do absurdu, że sprzedawane będą wyłącznie bilety 150-minutowe za jedyne 10zł.

Na tę chwilę taniej jest pojechać InterCity z Gdyni do Gdańska na zakupy niż kilka przystanków po mieście. Takiego szaleństwa jeszcze nie było. Co na to wszelkie możliwe organizacje miejskie? Naprawdę nie ma bata na grupę trzymającą władzę? Wszyscy będą patrzeć potulnie jak miasto jest wyprzedawane i betonowe, a ludzie coraz bardziej uciskani? Jak nie absurdalnie wysokimi kosztami wywozu śmieci to chorymi kosztami przejazdów! A dług rośnie i dobija do miliarda. Miasto nie robi nic poza sprzedażą nieruchomości. Podobno cała ostatnia zaciągnięta pożyczka poszła na... wypłaty dla urzędników. Czy jest drugie tak fatalnie zarządzane miasto w Polsce? 23:03, 19.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

1 0

Wiele miast ma takie ceny, ale wszystkie oferują bilety czasowe typu 10-20 min. za niższą kwotę. Są też miasta gdzie komunikacja jest darmowa. Gdynia oczywiście w czołówce absurdu. Jeździć będę dalej bo nie mam wyboru ale złamanego grosza nie zobaczycie bo nie będę za 5 przystanków płacił tak absurdalnej kwoty. 18:28, 21.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%