Zamknij
REKLAMA

Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa. Za nami pierwsza edycja konkursu [ZDJĘCIA]

15:51, 16.06.2022 | hs za: pomorskie.eu/Fot. Marcin Szumny/Sołectwo Chasłupy
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po raz pierwszy zorganizował konkurs Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa. Zgłosiło się do niego 11 projektów z naszego regionu. Zwyciężyła modernizacja boiska w Chałupach, za którą sołtys Marcin Budzisz odebrał nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

- Potrzeby mieszkańców kształtują obecną rzeczywistość. Sołectwa to również samorząd. Ten najbliżej ludzi, tworzone bezpośrednio przez mieszkańców polskich wsi. Sprawny, skuteczny i odpowiedzialny sołtys to gwarancja rozwoju wsi i budowania dobrych relacji pomiędzy mieszkańcami. Sołtys to również reprezentant mieszkańców w stosunkach z władzami gminy. Zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski to liderzy pomorskiej wsi - sołtysi działający wśród ludzi i dla ludzi. To samorządowcy, którym należy stawiać za wzór. My jako radni województwa pomorskiego powinniśmy być dumni, że mamy takich sołtysów - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny woj. pomorskiego.

Boisko zostało wykonane w ubiegłym roku. Inicjatywę mieszkańców pod kierownictwem sołtysa docenił również radny powiatu puckiego Michał Kowalski z Władysławowa.

Boiska sportowe, siłownie na otwartym powietrzu czy remonty wiejskich świetlic to małe, lokalne inwestycje sprzyjające umacnianiu kontaktów społecznych wiejskiej wspólnoty, a także znacząco odmieniające wiejski krajobraz.

Bardzo często jednak o nich zapominamy. A warto się nimi pochwalić. Warto pokazać mieszkańcom Pomorza, jak nasze wsie pięknieją – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nagrody dla najlepszych

W etapie wojewódzkim konkursu Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa startować mogły sołectwa z całego Pomorza. Ostatecznie zgłoszonych zostało 11 projektów, które w ostatnich latach zrealizowane zostały ze środków funduszu sołeckiego. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim wpływ inwestycji na poprawę warunków życia mieszkańców wsi, zaangażowanie mieszkańców w ich realizację, jak również oryginalność projektów i ich innowacyjność.

Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 12 tys. zł. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobyło sołectwo Chałupy (powiat pucki) za modernizację nawierzchni boiska wielofunkcyjnego.

Symboliczny czek z nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie sołtysowi Chałup Marcinowi Budziszowi wręczył wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski. Fot. Marcin Szumny

– Pieniądze, które otrzymaliśmy przeznaczymy na organizację imprezy kulturalnej, która odbędzie się 15-17 lipca w Chałupach. Dla naszych mieszkańców i turystów zaplanowaliśmy m.in. koncerty i występy artystów, rodzinny piknik, zabawy z animatorem dla dzieci, pokazy magika. We wszystkie dni otwarty będzie również kiermasz, na którym każdy będzie mógł się zapoznać z regionalną kuchnią – informuje sołtys Chałup Marcin Budzisz.

Boisko wielofunkcyjne w Chałupach. Mat. prasowy Sołectwa Chałupy

Drugie miejsce w konkursie z nagrodą w wysokości 4 tys. zł zajęło sołectwo Dankowo (powiat kwidzyński) za rozbudowę terenu rekreacyjno-sportowego.

Wręczenie czeku za zajęcie II miejsca w konkursie. Od lewej: sołtys Dankowa Janusz Przekwas, wicemarszałek Józef Sarnowski, Weronika Jarzębowska – pracownik ds inwestycji i funduszu sołeckiego oraz wójt gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba. Mat. prasowy Urzędu Gminy Kwidzyn

Natomiast trzecie miejsce z nagrodą 3 tys. zł przypadło sołectwu Radusz (powiat bytowski) za budowę wiaty i zagospodarowanie przestrzeni przed świetlicą wiejską.

Wręczenie czeku za zajęcie III miejsca w konkursie. Od lewej: wicemarszałek Leszek Bonna, sołtyska Radusza Anna Jarzębińska, sekretarz gminy Kołczygłowy Małgorzata Zielonka oraz wójt gminy Artur Kalinowski. Mat. prasowy Urzędu Gminy Kołczygłowy

Warto wspomnieć, że laureat I miejsca będzie reprezentował województwo pomorskie podczas etapu ogólnopolskiego konkursu, którego organizatorem jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

(hs za: pomorskie.eu/Fot. Marcin Szumny/Sołectwo Chasłupy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%