Zamknij
REKLAMA

Sokół Wyczechy z awansem... ale burmistrz nie ma pieniędzy

07:24, 23.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Wielki sukces Sokoła Wyczechy, bo tak należy odebrać zasłużony awans do czwartej ligi. Kibice z Wyczech i nie tylko mogli obejrzeć 34 spotkania swoich ulubieńców w sezonie 2021/2022. Aż 25 spotkań zakończyło się zwycięstwem Sokoła, 6 meczy zakończyło się remisem i tylko trzykrotnie piłkarze z Wyczech schodzili z boiska pokonani.

- Piłkarze strzelając 105 bramek oraz cały zespół trenerski zasługuje na pochwały i szacunek. To ogromny wyczyn! Drużyna z miejscowości liczącej 700 mieszkańców pozostawiła w tyle tabeli drużyny z miast gminnych i powiatowych! Wszyscy oni dostarczyli przecież tyle radości i niezliczonej ilości emocji w ostatnich miesiącach. Warto podziękować i wspomnieć również o osobach, które na bieżąco dbały o utrzymanie murawy i o zarządzie, który ciągle zabiegał o fundusze, aby dokończyć sezon – podkreśla Mariusz Birosz, prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki”.

O tym, że Sokół Wyczechy jest liderem tabeli było wiadomo już od dawna. Nie trzeba być wielkim intelektualistą, żeby wiedzieć, iż to właśnie najlepsza drużyna na pewniaka awansuje do wyższej ligi. Zainteresowanie władz gminnych tym faktem jest jednak na poziomie zerowym. Nikt nie dostrzega tego i nie eksponuje.

- Moim skromnym zdaniem uważam, że zaangażowanie piłkarzy, trenerów, zarządu, osób bezinteresownie dbających o boisko powinno zostać docenione przez włodarzy miasta Czarne. Awans, który wspólnie wywalczyli dla siebie i przede wszystkim kibiców, powinien przynieść im radość. A okazuje się, że na chwilę obecną nie ma funduszy, aby zwycięzca V ligi mógł zmierzyć się z rywalami na boiskach czwartoligowych drużyn – mówi Birosz.

Indolencja władz gminy Czarne aż razi. Nie tylko burmistrz winien dbać o wspieranie sportu.

Gdzie są radni?!

Są zapewne w wielu miejscach, ale nie przy Sokole Wyczechy. Wydarzenie, jakim jest wywalczenie awansu w dobrze zarządzanych gminach staje się świętem społeczności lokalnej. Czarnego jednak nie można do takich gmin zaliczyć. Tu ważniejsze jest wycinanie drzew, by odsłonić fronton szkoły, bo musi być widoczny, by zaspokajać megalomańskie zapędy. Za to zwiększa się hałas i likwiduje cień. A co kogo obchodzą uczniowie i nauczyciele? I tak jest też z piłkarzami i kadrą Sokoła Wyczechy – ich sukces nie dociera do władzy!

- Zapewniam, że jest wiele możliwości, aby wspomóc finansowo radnych i burmistrza z Czarnego. Pozwalam sobie na takie stwierdzenie, gdyż Piotr Zabrodzki Burmistrz Miasta i Gminy Czarne nie zapewnił jak dotąd pełnego finansowania drużyny z Wyczech. Uważam, że w tym zakresie powinni się wykazać większą aktywnością nie tylko burmistrz ale również radni przede wszystkim radni należący do komisji, której podlega działalność sportowa oraz radni powiatowi (wyłączając oczywiście radnego Leszka Wąsikowskiego, który od wielu lat wspiera finansowo Sokół Wyczechy – przy okazji również warto podziękować za finansowe wsparcie miejscowemu biznesmenowi Bernardowi Ginterowi) – dodaje Mariusz Birosz.

Starosta czeka na wniosek?

- Ja ze swej strony rozmawiałem ze Starostą Człuchowskim Aleksandrem Gappą o wsparciu drużyny przez powiat. Starosta oznajmił, że jest otwarty na rozmowę i dodał, że jeszcze nikt w tej sprawie z nim nie rozmawiał – informuje Birosz.

Dobrze, że w gminie są tacy, którym zależy na wspieraniu mieszkańców i rozwoju. W tym gronie nie znajdują się jednak radni i burmistrz. Jak mają dostrzec potrzeby klubu piłkarskiego z Wyczech, skoro nie potrafili zauważyć zalegającego na ulicach Czarnego pozimowego piasku albo ogromnej dziury w jezdni przy moście na Czernicy, że o zasłoniętych i nieczynnych kulach wspomnieć nawet nie warto.

- Burmistrz oraz radni z Czarnego wiele razy się wypowiadają o promocji naszych terenów, produktów, instytucji. Więc należy uczynić wszystko, aby awans drużyny z Wyczech został należycie doceniony i potraktowany jako dobra inwestycja. Piłkarzom oraz mieszkańcom Wyczech to się po prostu należy – podsumowuje Birosz.

Ostatni mecz...

- Od kilkunastu lat pracuję wraz z kolegami z Zarządu społecznie z Klubem Sokół Wyczechy. Wiele dobrego uczyniliśmy, by dać Ludziom kibicom powody do zadowolenia radości. Na przestrzeni tych lat grając pięliśmy się z roku na rok w górę w klasyfikacji i w coraz to wyższej lidze kończywszy na poziomie IV ligi Pomorskiego ZPN oddział Gdańsk. Zawsze były różnego rodzaju mankamenty finansowe, kadrowe, czy brak możliwości grania w rodzimej miejscowości Wyczechy ze względu na remont miejscowego stadionu zgodnie z narzuconymi regulaminem PZPN wymogami licencyjnymi. Zawsze i wszędzie udawało nam się wszystko poskładać. W obecnym sezonie na trzy kolejki przed jego końcem byliśmy liderem V ligi z przewagą 8 punktową nad drugą w tabeli drużyną, graliśmy z Myśliwcem Tuchomie i niefortunnie przegraliśmy 2:1 Ale cały sezon zaliczamy do udanych, patrząc na klasyfikację punktową i bramkową. Mimo porażki w trakcie meczu dotarła do nas informacja, że dwie zagrażające nam drużyny zremisowały ze sobą, co spowodowało, że przestały nam zagrażać i jednym słowem stanęliśmy na najwyższym pudle. Cieszymy się jednak tylko połowicznie, bo wiedząc co nie co na temat ofert i ewentualnych dotacji głównego sponsora jakim jest Gmina Czarne nie widzimy możliwości przyjęcia awansu – podkreśla Adam Górski, członek Zarządy Klubu Sokół Wyczechy.

Samorząd Czarnego nie chce przeznaczyć optymalnej kwoty dotacji, która pozwoliłaby drużynie na udział w IV lidze.

Suma potrzebna do końca roku 2022 to 100 tysięcy złotych!

- Gmina na nasze sportowe Stowarzyszenia posiada zabezpieczone środki w kwocie 81 tysięcy do końca 2022 roku to bardzo mało. Rozmawialiśmy z różnymi sponsorami, nie mniej jednak sumy jakie nam są w stanie obdarować też nie uratują naszego skromnego budżetu – dodaje Górski.

Nie widzą, nie pomagają, nie przychodzą! To po co są?

- Stoimy pod ścianą, bo wszyscy cieszymy się z wyniku rozgrywek, ale główny sponsor nie widzi tego jak cały klub ciężko pracował na obecny stan rzeczy. Od paru lat nikt z miejscowych radnych nie przybył na stadion na mecz na rozmowę z nami o problemach jakie nas nurtują, nie zapytał o to co nas boli, gryzie, czy w czymś pomóc. Jest nam bardzo przykro z tego powodu, bo wszyscy ciężko pracowali społecznie, szukali środków, wspomagali fachowym robotami, sprzątaniem choćby szatni czy terenu stadionu. Pracowaliśmy na ten wynik, a w nagrodę poza pucharem, czy uściskiem dłoni nie otrzymamy nic. Wręcz upokorzenia za to, że zostaliśmy "LIDEREM V LIGI" – podsumowuje Adam Górski.

I kolejny raz władza Czarnego sama się obnaża, pokazuje jak jest indolentna i niekompetentna do zarządzania nawet tak małą gminą.

Czy staną na wysokości zadania i znajdą fundusze dla mistrzowskiej drużyny przekonamy się niebawem. Czas mają do końca czerwca...

Brak wsparcia dla Sokoła Wyczechy to również pokazanie podejścia do całego gminnego sportu. Awans drużyny to doskonałe narzędzie oddziaływanie na dzieci i młodzież, która w takiej sytuacji dostrzega sens sportowej rywalizacji.

Tylko czy władze Czarnego to dostrzegą?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%