Zamknij
REKLAMA

"...często, nigdy, nie słuchał.." Burmistrz Żukowa nie uzyskał poparcia wszystkich radnych

16:30, 01.07.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Podczas minionej sesji Rady Miejskiej w Żukowie burmistrz Wojciech Kankowski nie uzyskał stuprocentowego poparcia absolutoryjnego. Aż sześcioro radnych nie mogło potwierdzić tego, że włodarz dobrze zarządza gminą.

Nie jest to zaskoczeniem, że część radnych ma zastrzeżenia. Wielokrotnie już pisaliśmy o chaosie drogowym panującym w gminie Żukowo. O braku dialogu z mieszkańcami. O antyspołecznej polityce związanej z wydawaniem zgód na prowadzenie działalności gospodarczej w obrębie osiedli mieszkaniowych.

Przykłady można mnożyć!

Szczegółowej analizie realizację budżetu poddała Mariola Zmudzińska, przewodnicząca klubu radnych Nasza Gmina Żukowo, która wraz z całym klubem nie dała absolutorium burmistrzowi.

Niezrealizowany budżet?

Na początku 2021 roku planowano inwestycje na poziomie ok. 65,5 mln zł w tym 2 mln zł do Spółki Komunalnej. W ciągu roku poziom ten zmniejszono inwestycje do 46 mln zł, jednak realizacja nastąpiła tylko na poziomie 41.597.137,77 zł, czyli plan z początku roku 65,5, a realizacja 41,5 mln zł, w tym do Spółki komunalnej zamiast 2 przekazano 7 mln zł. Stanowi to realizację inwestycji na poziomie 63,54% pierwotnego budżetu a po odjęciu wkładu w Spółkę Komunalną zostaje 52,85% inwestycji z planu budżetowego.

Znikające inwestycje i rozdęty budżet

"Kolejny rok z rzędu pan Burmistrz proponował nam z początkiem roku budżet jak się okazuje sztucznie rozdęty inwestycjami, które w kolejnych miesiącach znikają z kolejnych wersji budżetu. Czemu to ma służyć? Skoro sytuacja powtarza się rokrocznie, to czy nie można przygotować budżetu, który z góry będzie zakładał właściwy poziom wydatków bieżących i co za tym idzie realny poziom inwestycji? Jak ma się budżet, którego wykonanie teraz analizujemy do budżetu, o którym opowiadał Pan z początkiem 2021 roku. Nie można oprzeć się wrażeniu, że tworzenie budżetu na rok kolejny ma wymiar czysto PR-owy." - mówiła podczas sesji absolutoryjnej radna Zmudzińska wskazując manipulację władz, które najpierw obiecywały mieszkańcom "cuda na kiju", a potem bez żadnych konsultacji społecznych wycofywały się ze swoich deklaracji.

Inwestycje czekające latami!

"Analizując realizację budżetu za 2021 rok, ponownie zweryfikowaliśmy wcześniejsze lata, w szczególności planowane inwestycje. W wielu wypadkach można zaobserwować brak ich realizacji i to nie miesiącami, a latami. Pan Przewodniczący Albin Bychowski, co roku podkreśla wagę planowanych wydatków majątkowych na kolejny rok, jednak nigdy nie odnosi się do faktu, iż na koniec roku faktycznie zrealizowanych zostaje tylko część z nich." - Zmudzińska pokazuje nieudolność żukowskich władz, które nie potrafią przeprowadzić ani właściwej diagnozy potrzeb ani określić działań, które powinny być realizowane w ramach przyjętego budżetu.

Stąd potem zmiany w wydatkach i brak odpowiedzialnej polityki finansowej gminy.

"My radni Klubu Radnych Nasza Gmina Żukowo analizujemy dane dotyczące inwestycji w gminie." - podkreślała w imieniu klubu Mariola Zmudzińska.

Prawie połowa planów do kosza?

"Średnia realizacji inwestycji z trzech ostatnich lat jest na poziomie 56%, a odejmując wkłady wnoszone w Spółkę Komunalną, otrzymujemy średnią zaledwie 48% planowanych kwot i to jakichkolwiek inwestycji a nie tych wyłącznie planowanych. Gdybyśmy odnieśli ten wskaźnik do pakietu inwestycji z wyjściowego planu budżetów, to poziom realizacji jest jeszcze mniejszy. Niestety!" - mówiła dalej Mariola Zmudzińska jeszcze dobitniej pokazując, że władze Żukowa w żaden sposób nie posiadają strategii, z której mogłaby wynikać jakakolwiek oznaka rozwoju.

I tak - mimo utrzymującej się tendencji wzrostu liczby mieszkańców – władze gminy nie potrafią dostosować polityki urzędu do wyzwań i potrzeb z tego wynikających.

Przeraźliwie przedłużające się remonty i budowy dróg zamiast optymalizować ruch w gminie tylko go utrudniają i wprowadzają coraz większy chaos.

"Oczywiście, może pan Burmistrz powiedzieć, że przecież realizuje budżet w kształcie, jaki uchwali Wysoka Rada. Ale to nie radni proponują treść budżetu i to nie radni wnioskują o jego ciągłe zmiany na przestrzeni roku. W 2021 roku tych zmian było kilkanaście i za każdym razem krok po kroku okrajał pan zakres inwestycji. To Pan zatem ponosi pełną odpowiedzialność za brak realizacji planów inwestycyjnych w pierwotnym kształcie wynikającym z pierwszego uchwalonego budżetu." - podsumowała Zmudzińska kierując słowa bezpośrednio do Kankowskiego.

I tak radni klubu Nasza Gmina Żukowo nie udzielili burmistrzowi absolutorium.

Wywołało to natychmiastową reakcję ludzi burmistrza, którzy zaatakowali. Jednak merytoryki w ich wypowiedziach próżno szukać. Za to było pełno frazesów, pustosłowia i zwykłego pieniactwa.

"...często, nigdy, nie słuchał.." - tak odpowiadał radnej Zmudzińskiej burmistrz Kankowski. Ani to po polsku ani merytorycznie.

Natomiast radny Paweł Koreń, który z zamierzeniu chciał ripostować radnej Zmudzińskiej, swoją wypowiedzią tylko potwierdził nieudolność władz Żukowa wspominając o kanalizacji w Przodkowie.

Generalnie przysłuchując się wypowiedziom zarówno burmistrza jak i jest zwolenników odnosi się wrażenie, że mówią jedynie by mówić, a nie cokolwiek powiedzieć...

Jest to pierwszy materiał podsumowujący rok działań burmistrza Kankowskiego. W kolejnych przedstawimy: kłopoty z wodą, nie tylko do picie, ale również do gaszenie pożarów; praktyki dyskryminacyjne; rzekome konsultacje społeczne; znikający budżet obywatelski; brak wsparcia dla młodzieży; bagatelizowanie problemu alkoholizmu i narkomanii; megalomańskiej wyrzucanie pieniędzy mieszkańców w błoto...

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Do odważnych Świat nDo odważnych Świat n

4 1

Brawo dla tych radnych którzy mieli odwagę powiedzieć prawdę. Brawo dla tej pani. 17:26, 01.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PodziwiamPodziwiam

1 0

No nareszcie ktoś ma odwagę mówić prawdę i punktować błędy włodarza z Żukowa. Długo na to czekaliśmy. 00:50, 31.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%