Zamknij
REKLAMA

Kto bada komunikacyjne potrzeby mieszkańców Gdyni?

19.51, 25.09.2022 Mariusz Sieraczkiewicz/foto ZKM/FB Aktualizacja: 19.56, 25.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Od kilku dni Gdynia dyskutuje na tematy "konieczność poszukiwania radykalnych oszczędności", która została ogłoszona przez władze miasta.

Mimo pojawiania się nowych przypadków zakażenia koronawirusem nie ma planów żadnego nowego lockdownu czy ograniczeń w komunikacji miejskiej.

Władze Gdyni jednak cały czas eksperymentują z rozkładem jazdy.

W związku z tym radny Marcin Bełbot postanowił sprawdzić co jest powodem zmian wprowadzanych przez ZKM, firmę podlegającą pod Urząd Miasta.

- Zapytałem prezydenta miasta czy przeprowadzono diagnozę potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Gdyni oraz czy prowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami w tej sprawie? - mówi radny Bełbot.

Radnemu w imieniu prezydenta Szczurka odpowiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała.

ZKM prowadzi cykliczne badania preferencji i zachowań komunikacyjnych mieszkańców Gdyni, metodą wywiadu indywidualnego, jako podstawę diagnozowania ich potrzeb komunikacyjnych.

Ostatnie badania zostały wykonane w 2018 r. Badania zaplanowane na 2020 r. nie odbyły się ze względu na pandemię covid-19.

Diagnozowanie potrzeb komunikacyjnych odbywa się także w ramach konsultacji społecznych organizowanych w procesie opracowywania planów transportowych. Natomiast popyt na usługi komunikacji miejskiej jest badany przez ZKM na bieżąco.”

- napisała w odpowiedzi.

Przez 4 lata nic się nie zmieniło???

Niewiele z niej wynika, tym bardziej, że jak sama zauważa Gruszecka-Spychała ostatnie badanie wykonano 4 lata temu – w 2018 roku.

Pandemia zmieniła wiele naszych zachowań i wywróciła do góry nogami przyzwyczajenia. Dlatego badania z 2018 mogą być całkowicie nieaktualne, a wręcz odwrotnie, dziś preferencje komunikacyjne gdynian mogą znacząco różnić się od tych sprzed czterech lat.

Czy wybitni fachowcy od wszystkiego w UM tego nie wiedzą?

Przez Polskę, w tym przez Gdynię przetoczył się covid i to ta zaraza wyzwoliła w mieszkańcach nowe nawyki i przyzwyczajenia.

Dlaczego zatem miasto weryfikuje rozkład jazdy bez przeprowadzenia badania preferencji mieszkańców – wiceprezydentka nie napisała...

Nie opisała również na czym polegają rzekome konsultacje społeczne „organizowane w procesie opracowywania planów transportowych”...

Czytając odpowiedzi wysokich urzędników miejskich na interpelację radnych można odnieść wrażenie, że nie do końca chcą powiedzieć wszystko. A przecież pracują za pieniądze mieszkańców – to oni płacą włodarzom!

„Pan płaci, pani płaci, my płacimy (To są nasze pieniądze proszę pana.) Społeczeństwo!”

- czas, żeby to do władzy dotarło.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto ZKM/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%