Zamknij
REKLAMA

Dlaczego z Gdyni uciekają przedsiębiorcy? Dudziński chce to wyjaśnić

22.27, 20.11.2022 Mariusz Sieraczkiewicz/foto karstensens.dk Aktualizacja: 22.41, 20.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Czyżby Gdynia przestawała być miastem z morza i marzeń?

Najpierw pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie z całym bagażem następstw, w tym inflacją generująca podwyżki, również te w przestrzeni samorządowej, np. podatki miejskie.

Te ostatnio głosami rządzącej miastem Samorządności znów podniesiono. Dla wielu przedsiębiorców to mógł być „cios w plecy”.

Władze Gdyni wydają miliony wspierając prywatne przedsięwzięcia, a mogłyby zawieszając na czas kryzysu wesprzeć właśnie lokalnych przedsiębiorców. Jednak miasto ma jak widać inne priorytety.

Jutro, w poniedziałek, gdyńscy radni Prawa i Sprawiedliwości spotkają się przy terminalu promowym, by przedstawić dziennikarzom sytuację związaną z opuszczaniem Gdyni przez dobrze prosperujące firmy, które na ciąg dalszy swojej działalności wybierają Gdańsk.

Właśnie taką informację ogłosiła stocznie Karstensen Shipyard Poland, urzędująca przy ul. Indyjskiej 7.

- Tematem konferencji prasowej będzie stanowisko naszego klubu wobec wyprowadzki  z Gdyni kolejnego dużego przedsiębiorstwa stoczni Karstensen Shipyard, która obrazuje postępujący trend zamykania się biznesu w Gdyni – mówi Marek Dudziński, gdyński radny.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Jest on dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r., na mocy umowy o trzyletniej dzierżawie.

Do Gdańska...

Shipyard Poland będzie kontynuować produkcję w Gdyni do 1 lipca 2023 r., ale jesienią zacznie przenosić produkcję do nowo zakupionej stoczni w Gdańsku. Nowa powierzchnia musi mieć najpierw wyremontowaną zarówno halę produkcyjną, część biurową jak i zaplecze socjalne. Od lipca 2023 cała produkcja zostanie przeniesiona do zakładów w Gdańsku.

Karstensen Shipyard Poland zatrudnia obecnie 500 pracowników przy produkcji i obecnie posiada 6 kadłubów w budowie.

„Inwestycja w Polsce nie wpłynie na produkcję ani personel w Skagen. Wręcz przeciwnie, oczekuje się, że inwestycja w lepsze warunki produkcji w Polsce przyniesie korzyści i zwiększy bardzo potrzebne moce produkcyjne grupie stoczni, tak aby Grupa Karstensen mogła utrzymać swoją pozycję wiodącego kompleksowego dostawcy większych statków rybackich i innych typów statków.” - czytamy na stronie firmy.

Może to oznaczać, że warunki gdyńskie przestały odpowiadać przedsiębiorstwu.

Karstensen Shipyard to nie jedyna licząca się firma, która zrezygnowała z funkcjonowania w Gdyni.

Przykłady to:

Hapag-Lloyd Polska Sp. z o.o. z Gdyni do Gdańska

Colian Logistics wybór głównej siedziby w Gdańsku - październik 2022

Langowski Logistics gdyńska firma otwiera kolejny magazyn w Gdańsku

24 maja 2022 - SPEEDNET - IT (duża spółka IT) - przeniosła się z Gdyni (PPNT) do Gdańska

- Powiemy o Polityce miasta nastawionej na PR związany z promowaniem “przedsiębiorczej Gdyni”... i jednoczesnych działaniach władz Miasta Gdyni utrudniających rozwój biznesu w Gdyni - m.in. opłata targowa dla drobnych kupców, podnoszone z roku na rok podatki od nieruchomości, ceny najmu miejskich lokali, czy utrudnienia komunikacyjne przez zaniedbanie inwestycji. Przedstawimy również przykłady przeprowadzek lub wyboru Gdańska dla firm z branży TSL w ciągu ostatnich 4 lat - dodaje Dudziński.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto karstensens.dk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%