Zamknij
REKLAMA

Będzie się świecić! Gdynia nie rezygnuje ze świątecznych ozdób. Iluminację będą, ale krócej

21.22, 22.11.2022 hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak Aktualizacja: 14.54, 26.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku iluminacje wprowadzą mieszkańców w świąteczny nastrój. Jednak tym razem będą one zdobić nasze miasto krócej niż zwykle.

Świąteczne iluminacje zostaną uruchomione 18 grudnia i będą działać do 2 stycznia.

W poprzednim roku działały przez dwa miesiące, między 4 grudnia a 2 lutego. Iluminacje będą się włączać i wyłączać razem z oświetleniem ulicznym.

– Skrócenie tego czasu pozwoli ograniczyć opłaty za energię elektryczną. Wymusiła to obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna i fala podwyżek, która dotyka wszystkie samorządy. Wiemy jednak, jak ważna dla mieszkańców jest świąteczna atmosfera i dekoracje, dlatego nie chcieliśmy rezygnować z iluminacji zupełnie. Zdecydowaliśmy się na ograniczenie czasu ich działania. Mamy nadzieję, że po raz kolejny nasze gdyńskie iluminacje przyniosą wiele radości podczas wieczornych spacerów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju.

Tradycyjnie świetlne ozdoby pojawią się na głównych ciągach komunikacyjnych oraz placach, rondach na terenie Śródmieścia oraz Wzgórza św. Maksymiliana. Przyozdobione zostaną nie tylko słupy trakcyjne, latarnie, ale też drzewa.

Nie zabraknie efektownych, przestrzennych dekoracji świetlnych w postaci żagli ustawionych przy węzłach przesiadkowych, placach oraz skwerach.

- Po raz kolejny gdyńskie iluminacje wprowadzą nas w świąteczny nastrój. Tysiące ledowych światełek rozbłyśnie w centrum Gdyni, zadbamy też o przestrzenne iluminacje w północnych dzielnicach miasta oraz w rejonach skrzyżowań na ulicy Morskiej. Na placach i skwerach pojawią się znane i lubiane biało-niebieskie żagle – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Iluminacje pojawią się w następujących lokalizacjach:

  • ulica Świętojańska: ponad 160 szt. ozdób „choinka-żaglówka” na słupach oraz około 40 tys. biało-niebieskich punktów LED w postaci sznurów świetlnych na drzewach,
  • Skwer Kościuszki: iluminacja fontanny miejskiej, 18 drzew kolumnowych zostanie oświetlonych białymi wężami świetlnymi, 11 elementów przestrzennych (origami) oraz 2 pięciometrowe żagle,
  • Plac Kaszubski: tzw. „rozświetlone niebo” o wymiarach ok. 23 m x 37 m, stożek choinkowy o wysokości 6 metrów,
  • aleja Zwycięstwa: świecące żagle przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana - 2 pięciometrowe, 2 czterometrowe, 5 trzymetrowych oraz 3 żagle o dwóch płaszczyznach świetlnych (w pasie rozdziału w okolicy pomnika Morskiego Pułku Strzelców na granicy z Sopotem,
  • Plac Konstytucji (rondo): świecące żagle - 3 pięciometrowe, 3 czterometrowe, 3 trzymetrowe,
  • Węzeł im. Żołnierzy Wyklętych (rondo ul. Morska/Chylońska/Mławska): iluminacja choinki na rondzie w postaci niebiesko-biało sznurów świetlnych (około 12 tys. punktów LED),
  • Skwer przy Teatrze Muzycznym: trzymetrowa świecąca kula.

Nie zabraknie też świetlnych instalacji w dzielnicach.

Zestawy iluminacji złożone z 3 form przestrzennych w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi  w następujących lokalizacjach:

Obłuże: przy skrzyżowaniu estakady Kwiatkowskiego z ulicą Unruga,

Oksywie: teren parku ruralistyczny wsi Oksywie,

Pogórze: teren przy ulicy Unruga, przy wiadukcie kolejowym,

Chylonia: ulica Morska, w rejonie skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta,

Cisowa: teren w okolicy skrzyżowania ul. Morskiej i Chylońskiej (w kier. Rumi),

Obłuże: Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej (ul. Płk. Stanisława Dąbka) - Iluminacja dwóch choinek w postaci niebieskich i białych sznurów świetlnych LED,

Pogórze: w pasie rozdziału ul. Płk. Stanisława Dąbka (ok. 20 m od ronda z ul. kontradmirała Xawerego Czernickiego) - dwa zestawy po 2 elementy iluminacyjne w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi.

"Jesteśmy również w trakcie rozstrzygania przetargu na dekoracje świąteczne w formie figur przestrzennych w parki Kilońskim." - informuje Urząd Miasta.

(hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%