Zamknij
REKLAMA

Most w Prądach pod znakiem zapytania. Pierwszy przetarg nie przyniósł rezultatów

18.56, 29.11.2022 ps Aktualizacja: 19.02, 29.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

- Rozmawiając z mieszkańcami cały czas dostaję informacje o konieczności realizacji inwestycji w różnych wsiach naszej gminy. Most w Prądach nie jest przykładem odosobnionym. Już wkrótce będziemy informować o kolejnych miejscach,które wymagają natychmiastowej interwencji. To władze gminy są dla mieszkańców, a nie odwrotnie. I czas by to wreszcie zrozumiano. Radni winni walczyć o sprawy mieszkańców, a nie być jedynie maszynkami do głosowania – podkreśla Jerzy Terechów ze Stowarzyszenia Czarne. Tu się dzieje!

Okazuje się, że pecha ma nie tylko nie tylko nowa oczyszczalnia w Wyczechach (nadal trwa ocena oferty po 6 przetargu). Unieważniono również pierwszy przetarg na budowę mostu na rzece Szczyrze wraz z drogą dojazdową do miejscowości Prądy w gminie Czarne (pow. człuchowski).

Pieniądze na budowę mostu gmina pozyskała z Polskiego Ładu oraz od Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Droga ta to dojazd do leśnictwa Prądy oraz trasa, po której poruszają się ciężarówki przewożące drewno do tartaku.

Inwestycja ta była omawiana podczas konsultacji społecznych zorganizowanych przez Mariusz Birosza z udziałem rzecznika rządu Piotra Müllera.

Przypomnijmy również, że przez lata burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki wypierał się tego mostu, twierdząc, że nie leży on w zasobach gminy. Po Polsce krążyły pisma, a konstrukcja niszczała i most zaczął się rozsypywać.

Dopiero interwencja Jerzego Terechowa ze Stowarzyszenia Czarne. Tu się dzieje!, który spotkał się z mieszkańcami miejscowości Prądy, doprowadziła do dyskusji na temat spraw właścicielskich. Okazało się, że mimo twierdzeń burmistrza most jest własnością gminy Czarne. Te dalej szedł w zaparte i na sesji Rady Miejskiej powiedział, że można iść do sądu, ale proces będzie trwał latami i może generować zbyt duże koszty.

Dyskryminować komunikacyjnie?

W konsekwencji sprawa stanęła pod głosowanie i radni przyjęli zadanie do realizacji. Podczas dyskusji miało miejsce nieprzyjemne wystąpienie przewodniczącego Żyły, który ironicznie pytał „ile tam ludzi mieszka?”, tym samym odmawiając mieszkańcom miejscowości prawa do komunikacji i przemieszczania się.

4 oferty

Do pierwszego ogłoszonego przetargu wpłynęły 4 opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej i budowę obiektu mostowego wraz z drogą z betonu asfaltowego oraz montaż tablicy informacyjnej o projekcie.

Były to:

MOST Spółka z o.o., ul. Kujawska 51A, 81-862 Sopot - 2 617 469,57 PLN

WANT Sp. z o.o. ul. Korczaka 12, 83-110 Tczew - 2 275 000,01 PLN

STRABAG Sp. z o.o. ul. Parzniewska 10, 05-800 Pruszków - 3 789 062,64 PLN

Przedsiębiorstwo Budowlano-Transportowe ARBET Sp. z o.o. ul. Nasienna 4, 73-110 Stargard - 2 780 447,56 PLN

W części drugiej przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej i budowę drogi z płyt drogowych betonowych wraz oświetleniem latarniami hybrydowymi również złożono 4 oferty.

Były to:

MOST Spółka z o.o., ul. Kujawska 51A, 81-862 Sopot - 1 554 490,30 PLN

ROBOTY ZIEMNE DARIUSZ SALA, ul. ul. Dworcowa 12, 89-620 Sławęcin - 1 103 645,02 PLN

STRABAG Sp. z o.o. ul. Parzniewska 10, 05-800 Pruszków - 1 101 729,39 PLN

Przedsiębiorstwo Budowlano-Transportowe ARBET Sp. z o.o. ul. Nasienna 4, 73-110 Stargard – 1 550 670, 57 PLN.

I znów, jak w przypadku oczyszczalnie ścieków w Wyczechach mamy kwoty, które gmina zamierza wydać na te cele jakby wzięte z kapelusza.

Można odnieść wrażenie, że burmistrz nie chce wybudować nowego mostu w Prądach...

Do przetargu bowiem wniósł kwoty, które szacowano przed inflacją, co wiadomo ma się ni jak do obecnych cen towarów i usług. Jednak w informacji przetargowej czytamy:

„Kwota jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia dla części 1: Opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej i budowa obiektu mostowego wraz z drogą z betonu asfaltowego oraz montaż tablicy informacyjnej o projekcie: 1 800 000,00 zł brutto.

Kwota jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia dla części 2: Opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej i budowa drogi z płyt drogowych betonowych warz oświetleniem latarniami hybrydowymi: 200 000,00 zł brutto.”

Niedoszacowanie kosztów to częste praktyki władz, które nie mają pojęcia jak wygląda rynek robót budowlanych lub celowe działanie mające blokować inwestycje.

Jak jest w gminie Czarne?

Most w Prądach jest potrzebny, żeby uniknąć wykluczenia komunikacyjnego mieszkających tam osób. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie im dobrego dojazdu.

Pierwszy przetarg został unieważniony, kolejny jest zaplanowany na 2 grudnia br. Oferty można składać do godz. 11:00, a ich otwarcie ma nastapić o godz. 11:10.

- W piątek dowiemy się, czy coś drgnęło i czy władze Czarnego zdecydują się na wybór któregoś z oferentów dodaje Terechów.

(ps)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%