Zamknij
REKLAMA

Ulica Pomorska w Czaplach już nawet nie przypomina drogi... A burmistrz cały czas coś mówi o monitorowaniu... [ZDJĘCIA]

09.22, 02.12.2022 ps Aktualizacja: 09.50, 02.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Drogi w gminie Żukowo to niekończąca się opowieść i to o dość negatywnej wymowie. Burmistrz udający, że wszystko jest dobrze i coraz większe grono mieszkańców, których nerwy dochodzą już do zenitu.

Radna Mariola Zmudzińska po interwencjach mieszkańców wniosła do żukowskiego Urzędu o pilne wyrównanie i utwardzenie ul. Pomorskiej w Czaplach.

- Wnioskowałam o wykonanie projektu i utwardzenie ul. Pomorskiej. Zostało to zadanie wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żukowo, a następnie usunięte. Wniosłam zatem o pisemne wyjaśnienie usunięcia ul. Pomorskiej w Czaplach z WPF Gminy Żukowo – mówi radna Mariola Zmudzińska, przewodnicząca klubu radnych Nasza Gmina Żukowo.

Kropelka w morzu potrzeb!

Oczywiście, burmistrz i jego ekipa „starają się” wychodzić naprzeciw potrzebom. Nie wiadomo tylko czyim. Władze Żukowa mają dobre chęci, ale tymi jak wiadomo piekło jest wybrukowane. Bo nie chęci się liczą, a czyny! A tych nie widać, bo zrealizowanie 5,6 kilometra na 450 km dróg będących w gestii gminy, to nawet nie kropla w może potrzeb, a ledwie kropelka i dostrzegalna jedynie pod mikroskopem.

„Równanie jesienne w miejscowości Czaple rozpoczęto dnia 10.10.2022 r. Ulica Pomorska oraz ul. Św. Floriana zostały wyrównane w pierwszej kolejności.” - odpowiedział radnej wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak. Szkoda jedynie, że jak to określił urzędnik „wyrównanie” nie do końca satysfakcjonuje mieszkańców. Woda dalej się zbiera i spędza sen z powiek właścicielom domów położonych przy ul. Pomorskiej w Czaplach.

Co będzie z utwardzeniem, bo o położeniu asfaltu gmina nawet nie wspomina, nie wiedzą nawet najstarsi Górale. I mamy do czynienia z kolejną ulicą, która ma być zrobiona nie wiadomo kiedy!

Drogi nie będzie?

„Wykonanie projektu oraz utwardzenie ul. Pomorskiej w Czaplach zostało usunięte z Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żukowo z uwagi na finalizację negocjacji z inwestorami realizującymi inwestycje niedrogowe przy przedmiotowej drodze w sprawie wykonania projektu ww. ulicy.” - czytamy w odpowiedzi Szymkowiaka. Czyli, do wiecznego nigdy?

Po opadach i trwających pracach budowlanych, w tym budowie nowych domów,ul. Pomorska (droga gliniasta) uległa znaczącemu zniszczeniu, a przez to jest jeszcze bardziej nierówna i zalewana przez spływającą wodę deszczową.

Intensywna rozbudowa, to pozyskanie nowych Mieszkańców dla Gminy Żukowo,ale i konieczność zapewnienia bezpiecznych dróg dojazdowych.” - podkreśla Zmudzińska.

Niebezpieczne Czaple?

Mieszkańcy nie są w stanie w sposób bezpieczny dostać się do swoich domów ul. Pomorską, gdyż jej stan jest fatalny, a przejazd grozi co najmniej uszkodzeniem auta.

Wciąż wody opadowe spływające z ulicy Pomorskiej, niszczą ją a do tego dostają się na główną drogę Czapel, tym samym ograniczając bezpieczeństwo korzystania z dróg.

W odpowiedzi na moją Interpelację, jaką otrzymałam od Pana Burmistrza datowaną na 02.05.2022 roku, informuje mnie Pan iż „Pracownicy Referatu Komunalnego i Infrastruktury Drogowej monitorują na bieżąco stan ulic na terenie gminy…”. Aby wesprzeć Pracowników Urzędu Gminy w Żukowie, wspólnie z Mieszkańcami ponownie informuję, iż ul. Pomorska wymaga wyrównania i utwardzenia. W odpowiedzi na moją poprzednią interwencję w tej sprawie, odpisał mi Pan Burmistrz, iż podjął działania w tym temacie. Niestety, do dzisiaj nic nie zmieniło się i ścieżki są oznakowane jako wyłącznie rowerowe. Co oznacza, że piesi muszą chodzić gliniastą drogą z/na skarpę wzdłuż ul. Pomorskiej, gdzie miejscami nie mogą przejechać dwa auta, gdyż to wąska droga.” - napisała Mariola Zmudzińska do burmistrza Żukowa.

Kolejny rok oczekiwania?

W dniu 20 września 2022 r. Burmistrz Gminy Żukowo zawarł z jednym z Inwestorów umowę na podstawie art. 16 ustawy o drogach publicznych, w której Inwestor zobowiązał się uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w oparciu o projekt budowlany zaakceptowany przez Zarządce drogi, polegający na przebudowie drogi gminnej w granicach działek oznaczonych geodezyjnie 191/1 oraz 197, tj. ul. Pomorska w miejscowości Czaple, na odcinku o długości 592,00 m oraz szerokości 5,50 m wraz z chodnikiem w technologii z kostki betonowej 8 cm w kolorze szarym oraz infrastrukturą kanalizacji deszczowej i infrastrukturą oświetlenia ulicznego na warunkach wskazanych w umowie. Zgodnie z umową, Inwestor powinien dostarczyć Gminie decyzję zrid do 30 kwietnia 2023 r.” - odpowiedział wiceburmistrz w kwestii prac związanych z inwestycją w Czaplach.

Znamienne jest to, że gmina ukrywa tajemniczego inwestora. Również kwestia szerokości drogi – 5,5 metra pozostawia wiele do życzenia. O bezpieczeństwie mowy tutaj nie ma. Rzeczywistość pokazuje, że nawet 6 metrów w wielu przypadkach okazuje się za wąskie.

No, ale „takie macie drogi, jaką władzę wybraliście”, mówią osoby, które nie popierają obecnego burmistrza. I mają rację, bo to władze gminy podejmują ostateczne decyzje co do realizowanych w gminie inwestycji.

(ps)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Dość!Dość!

3 0

Już dość tych nieudaczników i kłamców. Oni głównie niszczą i marnotrawią, to co jest. Niedbalstwo i brak nadzoru nad pracami wykonawców. I jeszcze to obrzydliwe pustosłowie i nowomowa rodem z PRL. 13:26, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jak z BareiJak z Barei

1 0

Normalnie te drogi to jak z najlepszych polskich komedii. Niestety. Tyle że już się śmiać nie chce 10:54, 05.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%