Zamknij
REKLAMA

Czy Sejm przyjmie poprawki Senatu? Senator Rybicki zgłosił do remontu historyczne miejsce masakry w Grudniu '70

16.49, 23.01.2023 hs za: UM Gdyni Aktualizacja: 16.56, 23.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W Gdyni, na kładce prowadzącej do przystanku SKM Gdynia Stocznia o planowanych poprawkach do budżetu opowiedzieli opozycyjni parlamentarzyści z Pomorza – senatorowie Sławomir Rybicki i Kazimierz Kleina oraz poseł Piotr Adamowicz. W historycznej lokalizacji, z widokiem na historyczną już infrastrukturę, która wymaga kosztownych remontów – to zresztą jeden z celów, których dotyczą przedstawiane przez nich zmiany w wydatkach rządu.

Poprawka senatora Sławomira Rybickiego

"Remont wiaduktów w ciągu ul. Janka Wiśniewskiego w Gdyni, z kwotą dotacji i subwencji 10 milionów zł." To poprawka zgłoszona przez gdyńskiego senatora Sławomira Rybickiego. Sprawą musiał dopiero zajęć się parlamentarzysta, bo władze Gdyni od lat bagatelizują ten problem, zresztą podobnie jak stan techniczny Estakady Eugeniusza Kwiatkowskiego.

- Za trzy dni, w najbliższą środę i czwartek sejm Rzeczpospolitej będzie rozpatrywać ustawę budżetową na 2023 rok i poprawki senatorów do tej bardzo ważnej ustawy. Jedna z poprawek, którą złożyłem do budżetu, a którą senat zaakceptował, to środki budżetu państwa na remont historycznych wiaduktów w ciągu ulicy Janka Wiśniewskiego, które są w dramatycznym stanie i wymagają pilnego remontu, ponieważ nie spełniają już żadnych norm związanych z bezpieczeństwem transportu. Drugą istotną poprawka, która wiąże nas z tym miejscem i którą złożyłem wspólnie z senatorem Kleiną przeznacza z budżetu państwa 20 milionów złotych na modernizację linii kolejowej Gdynia-Lębork-Słupsk – mówił podczas konferencji w Gdyni Sławomir Rybicki, senator RP.

Podwyżki dla nauczycieli

Wśród głównych potrzeb senatorowie i poseł wskazali też dofinansowanie oświaty – w tym zapewnienie podwyżek dla nauczycieli, których wynagrodzenia w dobie dwucyfrowej inflacji coraz bardziej tracą na wartości.

- Dodatkowe środki dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdrowie jest głównym priorytetem, w tym także środki przeznaczone na walkę z rakiem, na onkologię. To istotne środki po to, aby można było wreszcie, po latach, uruchomić program onkologiczny w Polsce. (…) Drugim ważnym priorytetem dla nas są kwestie związane z edukacją, z oświatą i na ten cel przeznaczamy środki głównie przeznaczone na podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli. Okazuje się, że w ostatnich latach środki przeznaczone na te ważne, najważniejsze części budżetu i na problemy, o których mówimy – one cały czas malały. Paradoksalnie, nawet udział w produkcie krajowym brutto środków przeznaczonych na Narodowy Fundusz Zdrowia ulegają permanentnemu zmniejszeniu – tłumaczył Kazimierz Kleina, senator RP.

„To budżet po raz kolejny w dużej części fikcyjny” - alarmowali też pomorscy parlamentarzyści, wyjaśniając, że rząd może dysponować bliżej nieokreśloną kwotą, która pochodzi z dochodów m.in. z emisji obligacji czy pożyczek, a zatem wymyka się bezpośredniej kontroli sejmu i senatu oraz Najwyższej Izby Kontroli.Zwrócono także uwagę na stosowanie nierealnych wskaźników – w tym tych dotyczących inflacji, która w rządowym projekcie budżetu na 2023 rok ma wynosić… 9,8% (aktualna prognoza NBP to 13,1%).

Więcej lokalnych działań

Dłuższa jest lista zadań na Pomorzu, które można by zrealizować, gdyby udało się doprowadzić do przedstawionych poprawek w budżecie. Wśród nich m.in. warte około 60 milionów złotych inwestycje w lokalne porty w Łebie, Ustce, Darłowie czy Władysławowie, rozbudowa sieci internetu szerokopasmowego, warte kilkadziesiąt milionów złotych zabezpieczenia przeciwpowodziowe na Żuławach, obwodnice Kwidzyna, Malborka i Starogardu Gdańskiego czy przebudowa węzła Kowale na Obwodnicy Trójmiasta.

4 miliony dla ECS

O zapewnienie finansowania dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zabiega natomiast poseł na Sejm RP, Piotr Adamowicz. Mowa o około 4 milionach złotych pochodzących z resortu kultury, bez których dalsze funkcjonowanie placówki – skarbnicy wiedzy o „Solidarności” i okresie przemian ustrojowych – staje pod znakiem zapytania.

- Cztery miliony złotych, jest to kwota niewielka, to kropelka w budżecie państwa polskiego. Niestety, w 2018 roku ministerstwo kontrolowane przez Prawo i Sprawiedliwość obcięło część finansowania z budżetu przeznaczonego dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, dlatego też zgłosiłem poprawkę przy procedowaniu w Sejmie. Ona została oczywiście odrzucona głównie głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym pomorskich posłów PiS-u - mówił Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP z Gdańska.

Wśród proponowanych regionalnych poprawek budżetowych poza inicjatywami senatora Sławomira Rybickiego i Kazimierza Kleiny oraz posła Piotra Adamowicza znalazły się także propozycje senatorów: Janusza Gromka, Stanisława Gawłowskiego, Ryszarda Świlskiego i Leszka Czarnobaja.

(hs za: UM Gdyni)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%