Zamknij
REKLAMA

Linia 34 istniała 3 i pół roku... Bunt w Samorządności? Rada Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo jest przeciwna likwidacji

18.24, 23.01.2023 ps/foto ZKM Gdynia Aktualizacja: 18.41, 23.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 17 czerwca 2019 rusza nowa linia 34 łącząca dzielnicę Demptowo ze Śródmieściem Gdyni! Dodatkowo była obsługiwana przez nowoczesne, ekologiczne trolejbusy, które wykorzystają wbudowane baterie.

I tak minęło 3 i pół roku...

Władze Gdyni uznały jednak, bez konsultacji społecznych, że trzeba mieszkańcom Demptowa zabrać linię, a ją samą zlikwidować.

- Osiedle Demptowo było ostatnim dużym osiedlem pozbawionym bezpośredniego połączenia komunikacją zbiorową z centrum Gdyni. Mieszkańcy zabiegali o takie połączenie od dawna – mówił w 2019 roku Marcin Gromadzki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Pewnym substytutem było wprowadzenie wybranych kursów linii W i 102, a teraz powstało nowe, całodzienne połączenie realizowane z wysoką częstotliwością. Trolejbusy będą wykorzystywać baterie na odcinku od Demptowa do ulicy Kartuskiej i dalej w ciągu Władysława IV. Wykorzystają też nowe odcinki buspasów.

Demptowo wykluczone komunikacyjnie!

I co zatem? Ano wracamy z wyboru władz Gdyni, czyli Wojciecha Szczurka i jego ekipy, do czasów, w których Demptowo było wykluczone komunikacyjnie!

- To co dzieje się obecnie, to rzeź połączeń 2.0 – podkreśla gdyński radny Marcin Bełbot. - Tak naprawdę, co 16 kurs w Gdyni od 1 lutego zostanie zlikwidowany. Należy tutaj wspomnieć szczególnie o mi bliskiej dzielnicy, jaką jest Demptowo. Tam zostanie zlikwidowana linia 34.

Bunt w Samorządności

Informacja o pomyśle władz Gdyni, którym zlikwidowano linie autobusowe i trolejbusowe wywołała ogromny sprzeciw mieszkańców. Głos zabrały Rady Dzielnic. Nie udało się dowództwu  Samorządności zatrzymać tej akcji i na światło dzienne wyszły petycje. 

Rada Dzielnicy Demptowo - Pustki Cisowskie skierowała pismo, w których radni dzielnicowy apelują o nielikwidowanie linii 30, 34 i W.

PETYCJA W INTERESIE PUBLICZNYM  

Prosimy o przywrócenie linii 34 i W oraz 30 do oferty przewozowej ZKM Gdynia  

UZASADNIENIE  

Dla mieszkańców Demptowa linia 34 - wprowadzona w 2019 roku po wielu latach starań różnych stron - to jedyne połączenie z centrum Miasta Gdyni. Linia jest często wykorzystywanym środkiem transportu, w tym dla dzieci i osób starszych. Marzeniem wielu mieszkańców było i nadal jest dodanie kilku kursów w weekendy, tak aby możliwy był korzystny dojazd do Śródmieścia bez samochodu w sobotę lub niedzielę. Linią 34 dojeżdża samodzielnie wiele dzieci na zajęcia dodatkowe do centrum Miasta lub do Młodzieżowego Domu Kultury, a przesiadanie się do innych autobusów jest dla nich dużo większym utrudnieniem, niż bezpośredni kurs.  

Linia W stanowi uzupełnienie oferty transportowej do linii S oraz 28 w codziennych dojazdach do pracy i szkoły, stanowiąc dodatkowo dogodny dojazd do szpitala w Redłowie nie tylko dla mieszkańców dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo. Zlikwidowanie W spowoduje  przeładowanie autobusów S, co może spowodować, że np. młodzież wracająca ze szkół w Śródmieściu zostanie na przystanku. Utrudnienia będą dotkliwe dla mieszkańców naszej dzielnicy także w kontekście likwidacji linii 30.  

Uważamy, że brak linii 34, W oraz 30 mocno ograniczy dostępność mieszkańców do komunikacji miejskiej, przekładając się na utrudnienia w koniecznych dojazdach i/lub zwiększając ruch samochodowy w dzielnicy, jak i w Mieście.  

Prosimy o ponowną analizę zmian w komunikacji miejskiej na terenie Gdyni wprowadzonych z dniem 30.01.2023r., w tym przywrócenie linii 34, W i 30 do oferty przewozowej ZKM Gdynia.  

Z poważaniem,

Sygnatariusze

* * *

Petycję można podpisać tu:

PETYCJA W INTERESIE PUBLICZNYM  - Prosimy o przywrócenie linii 34 i W oraz 30 do oferty przewozowej ZKM Gdynia  

* * *

Poniżej pismo z dn.17.01.2023 wysłane przez RD Pustki Cisowskie-Demptowo do Wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej Spychały oraz do dyrektora ZKM Gdynia Huberta Kołodziejskiego w sprawie planowanej  likwidacji linii 34, W oraz 30.

(ps/foto ZKM Gdynia)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%