Zamknij
REKLAMA

Autobus SOS dotarł na ostatni przystanek w tym sezonie

23:48, 05.06.2021 | hs za: Dagmara Rybicka/Rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie
Skomentuj
REKLAMA

Autobus SOS prowadzony przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” we współpracy z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie dotarł na ostatni przystanek w sezonie 2020/2021. Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności na terenie Trójmiasta rozpoczęła się w październiku i z uwagi na specyfikę warunków spowodowanych pandemią nieprzerwanie trwała do 21 maja br.

- Za nami czwarty już sezon akcji, który pokazał jak ważna i potrzebna to inicjatywa. Wydaliśmy prawie 35 tysięcy posiłków oraz niemal 2 tysiące sztuk odzieży. Akcja nie dałaby sukcesu, gdyby nie dzielna załoga, która każdego wieczora wyruszała w trasę autobusem użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Czasem w rozdawaniu posiłków pomagali sami kierowcy autobusu, za co również im dziękujemy. Nieodzownym było wsparcie mieszkańców, którzy dostarczali na potrzeby akcji odzież dla osób potrzebujących. Nie można zapomnieć o paczkach świątecznych, które otrzymały osoby w kryzysie bezdomności w okresie Bożego Narodzenia oraz w wielkanocnym, a wszystko to za sprawą Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”. Z całego serca dziękuję naszej dzielniej załodze, kierowcom, GAiT, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie oraz władzom Gdańska. Szczególne podziękowania dla Przemysława Rysia, z którego inicjatywy autobus po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2017 roku - mówi Sławomir Kunkel, koordynator Autobusu SOS z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

[ZT]44545[/ZT]

W ramach mobilnego wsparcia na czterech trójmiejskich przystankach osoby potrzebujące otrzymywały odzież, środki ochrony osobistej i ciepły posiłek podawany z uwagi na obostrzenia w formie na wynos. Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności był stale ratownik medyczny oraz zespół Autobusu, który informował o możliwych formach zmiany sytuacji bytowej w jednej z 16 placówek prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie na terenie Trójmiasta.

Z Autobusu SOS korzystało dziennie około 60 osób, zostało wydanych 34 937 porcji zupy i 1 953 sztuki ciepłej odzieży.

- Ten sezon mobilnego pomagania był szczególnie ważny dla potrzebujących. W dobie pandemii, z rosnącą liczbą zachorowań i ze zmieniającymi się obostrzeniami wiele osób znalazło się pod tak zwaną ścianą. Cieszymy się, że po raz kolejny stanęliśmy na wysokości zadania dając wymierne wsparcie w trudnej sytuacji. Teraz czas na podsumowania i analizę zebranych doświadczeń, na trasę wyruszymy ponownie w końcówce listopada tego roku. Chciałabym podkreślić, że działania mające na celu pomoc prowadzimy przez cały rok. Drzwi placówek Towarzystwa są zawsze otwarte, pomocną dłonią w terenie służą wyspecjalizowani Streetworkerzy, którzy towarzyszą w pierwszych krokach na drodze do zmiany. Informacje o proponowanych formach pomocy są dostępne na naszej stronie internetowej pod adresem http://bezdomnosc.org.pl – informuje Dagmara Rybicka rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

[ZT]42876[/ZT]

Operatorem Autobusu SOS jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” we współpracy z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z Gdańska, który zabezpieczył środki finansowe na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku i spółką GAiT, która na czas trwania akcji użyczyła pojazd.

(hs za: Dagmara Rybicka/Rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%