Zamknij
REKLAMA

Cóż to było za święto! XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku przeszedł do historii

08:47, 24.08.2021 | hs za: kaszubi.pl
Skomentuj
REKLAMA

Światowy Zjazd Kaszubów odbył się po raz 22., natomiast Puck po raz drugi został jego gospodarzem. Legendarny kaszubski pociąg – Transcassubia – dotarł na pucki dworzec w sobotę 21 sierpnia punktualnie o godz. 10:21, skąd kolorowy pochód przybyłych Kaszubów pod przewodnictwem motocyklistów z Klubu Turystycznego „Wanożnik” powędrował ulicami Pucka w kierunku Głównego Rynku.

Tradycyjnie podczas zjazdu Kaszubów rozegrano turniej Kaszubskiej Baśki

- W  dniu 21.08.2021 z okazji XXII Światowego Zjazdu Kaszubów w Pucku został zorganizowany turniej Kaszubskiej Baśki, w którym uczestniczyło ponad 140 zawodników i zawodniczek. Rozegrano 5 rund po 32 rozdań z Asem serce w kategorii indywidualnej oraz drużynowej według obowiązujących przepisów gry Baszka Méster Sport. Na zakończenie turnieju wraz z Zastępcą Burmistrza Miasta Puck Panem Piotrem Ciskowskim wręczyliśmy puchary. Wszystkim uczestnikom składam serdeczne gratulacje - mówi Michał Kowalski, radny powiatu puckiego.

Po drodze maszerując z dworca czarno-żółty korowód zatrzymał się w parku przy Urzędzie Miasta, gdzie odbyło się uroczyste oddanie nowej fontanny. Uroczystego przecięcia czarno-żółtej wstęgi dokonali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta pucki Jarosław Białk, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska,  prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński (również burmistrzowie miast partnerskich).

- Zatrzymaliśmy się tutaj, by odsłonić oficjalnie swoistą pamiątkę po tegorocznym zjeździe, Fontannę Kaszubską - mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska - Fontanna, którą za chwilę uruchomimy, upamiętniać będzie tegoroczny zjazd, tak jak znajdujący się tu obelisk z roku 2010, który przypomina 12. Zjazd Kaszubów w Pucku.

Fontanna Kaszubska w Pucku składa się z elementów ozdobnych wykonanych w szkle. Są one usadowione w posadzce i przypominają wzory haftu kaszubskiego: mikołajka nadmorskiego, sieci, fal czy gwiazdy morskiej.

Następnie wydarzenie przeniosło się na Rynek Główny, gdzie na przygotowanej scenie przybyłe sztandary ZKP, Kaszubów, mieszkańców Pucka oraz innych gości powitali prowadzący Paulina Węsierska oraz Marek Czarnowski. Wszyscy przybyli odśpiewali hymn Polski oraz kaszubski, następnie wszystkich zgromadzonych powitała gospodyni Zjazdu Hanna Pruchniewska inaugurując XXII Światowy Zjazd Kaszubów. Po burmistrzyni Pucka głos zabrali prezes ZKP Jan Wyrowiński, marszałek województwa Mieczysław Struk (który objął całe wydarzenie patronatem honorowym) oraz starosta pucki Jarosław Białk.

Po oficjalnej części otwierającej kaszubskie święto na scenie pojawił się Józef Roszman – znany i ceniony gawędziarz, animator kultury, znawcą regionu i popularyzator Kaszub. Z okazji swojego jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej otrzymał od prezesa ZKP Jana Wyrowińskiego jak i marszałka województwa Mieczysława Struka serdeczne gratulacje oraz podziękowania za wkład w rozwój Kaszub. Kaszubski artysta otrzymał nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Zgromadzonych gości czekała moc atrakcji, ponieważ na scenie występowały zespoły ludowe (m.in. Gdynia, Tuchlińskie Skrzaty, Redzianie, Kościerzyna, Bazuny), wspólna gra na akordeonach pod batutą Pawła Nowaka oraz bicie rekordu we wspólnym kaszubskim tańcu Wôltôk.

W ramach akcji “Ogrody Literatury” miłośnicy książek mogli spotkać się na placu obok biblioteki głównej z autorami nowych kaszubskich publikacji tj. Dariusz i Aleksandra Majkowscy, Tomasz Słomczyński czy Adam Hebel. W hali MOKSiR w Pucku odbywał się tradycyjnie turniej kaszubskiej Baśki, na zatoce zorganizowano tego dnia regaty (mistrzostwa Polski w klasach: Omega i Puck), a w porcie rybackim, ratuszu oraz Muzeum Ziemi Puckiej dostępne były dla zwiedzających bezpłatnie interesujące wystawy.

Na Zielonej Plaży również świętowano ten ważny dla Kaszubów dzień. Stanęły tam liczne stoiska artystów ludowych, którzy prezentowali swoje wyroby, tj. tabakierki, wiklinowe koszyki oraz liczne obrusy oraz garderobę z kaszubskimi wzorami. Nie zabrakło również namiotu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gdzie można było znaleźć bogaty wachlarz regionalnych książek jak i również gier edukacyjnych oraz kaszubskich gadżetów. 

Tutaj również znajdowała się druga scena, gdzie zabawę z publicznością rozpoczął wspólnym śpiewaniem po kaszubsku Tomasz Fopke. Następnie do salw śmiechu doprowadzili publiczność członkowie kabaretu Pùrtcë. Na scenie pojawiły się również zespoły Bliza oraz Colored, które zaprosiły swoją muzyką przybyłych gości do wspólnego tańca. Na zakończenie przyszła prawdziwa gratka dla fanów Kaszub – występy gwiazd wieczoru Weroniki Korthals oraz Natalii Szroeder.

XXII Światowy Zjazd Kaszubów, niezwykle bogaty w moc atrakcji, przeszedł do historii. Następny odbędzie się w Brusach, co przypieczętowało symboliczne przekazanie zjazdowej Klëki z rąk burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej w dłonie burmistrza Brus Witolda Ossowskiego. 

(hs za: kaszubi.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%