Zamknij
REKLAMA

Ponad 300 interwencji w woj. pomorskim. W całej Polsce od czwartku blisko 1,5 tys. interwencji w zw. z silnym wiatrem. IMGW nadal ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownymi wzrostami stanów wód

09:14, 24.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Według wyliczeń strażaków, najwięcej interwencji odnotowano w woj. pomorskim - 300, zachodniopomorskim - 252, warmińsko-mazurskim - 250 oraz mazowieckim - 110.

W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 1 tys. 428 razy, w tym 787 w czwartek oraz kolejne 641 od północy do godz. 6 w piątek - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, nie było osób rannych.

Na Pomorzu ponad 300 interwencji, ok. 35 gmin pozostaje bez prądu.

Wczoraj do godz. 22:05 strażacy odnotowali interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najwięcej zgłoszeń w powiecie słupskim - 30, dalej wejherowski - 16, bytowski - 13. Interwencje dotyczą usuwania powalonych drzew i konarów z dróg. Brak osób poszkodowanych.

Odbiorcy w ok. 25 gminach pozostają bez energii elektrycznej, pogotowie energetyczne pracuje przy usuwaniu awarii na terenie całego województwa.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE IMGW:

Silny WIATR stopień: 2 prawd. 70%

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

"Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew i połamanych gałęzi z dróg i budynków" - zaznaczył Kierzkowski.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek rano silny wiatr będzie wiał na terenie całego kraju. Najmocniejsze porywy wiatru spodziewane są nad morzem i na Pomorzu, gdzie mogą osiągać prędkość do 80 km/h. W głębi lądu siła wiatru będzie nieco mniejsza i stopniowo malejąca w ciągu dnia.

W 11 województwach możliwe silne i porywiste wiatry – informuje w piątek IMiGW, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie 1 i 2 stopnia.

Dotyczy ono województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W tych rejonach – jak donosi IMiGW - wiatr powieje z prędkością do 72 km/h, w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenie 2. stopnia obejmuje tereny zachodniopomorskiego i pomorskiego. Tam powieje z prędkością do 90 km/h, w porywach do 115 km/h. Dla tych rejonów do godz. 10 obowiązuje też 1 stopień ostrzeżenia hydrologicznego; mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. (PAP)

 

Autor: Marcin Jabłoński, Ewa Bąkowska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%