Zamknij
REKLAMA

Zmiany w otoczeniu Opery Leśnej. Na mapie pojawi się nowy budynek [WIZUALIZACJA]

19:38, 25.09.2021 | hs za: Emil Bogumił/esopot.pl
Skomentuj
REKLAMA

Opera Leśna zyska nową funkcjonalność oraz możliwości, zachowując tę najważniejszą – koncertową, informuje sopocki magistrat. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 2,5 tys. mkw. powstanie m.in. nowoczesna sala wystawiennicza, sala wielofunkcyjna, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe.

Opera Leśna jest obiektem unikatowym w skali Europy, po pierwsze ze względu na lokalizację – otacza ją las, po drugie jest miejscem kultowym, które na stałe wpisuje się w historię międzynarodowych festiwali – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Przestrzeń ta wymaga ponadstandardowych rozwiązań, zarówno architektoniczno-urbanistycznych, jak i technologicznych. Kolejny etap prac koncepcyjnych dotyczy zwiększenia atrakcyjności Opery Leśnej, także poza sezonem letnim. Projekty zagospodarowania terenu Opery, które w ubiegłym roku zaprezentowali studenci architektury z Politechniki Gdańskiej pokazały duży potencjał tego miejsca. Prezentowana obecnie koncepcja umożliwia stworzenie interaktywnego muzeum miejsca oraz całorocznej przestrzeni edukacyjno-kulturalno-wystawienniczej – dodaje wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną opracował zespół projektowy z „Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej” pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego.

Nowy obiekt posiadać będzie strefowanie funkcji. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 2650 metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia zabudowy to 1765 metrów kwadratowych:

  • Sala wystawiennicza: 550 metrów kwadratowych,
  • Sala wielofunkcyjna: 410 metrów kwadratowych,
  • Bar: 200 metrów kwadratowych,
  • Bar na tarasie: 140 metrów kwadratowych,
  • Biura (łącznie): 220 metrów kwadratowych,
  • Pomieszczenia techniczne i magazynowe: 700 metrów kwadratowych.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna nowego budynku, który powstanie na terenie Opery Leśnej w Sopocie zakłada przede wszystkim powiązanie go z otaczającą zielenią. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 2,5 tys. m kw. powstanie m.in. nowoczesna sala wystawiennicza, umożliwiająca wykorzystywanie multimediów do działań artystycznych, sala wielofunkcyjna, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe, informuje sopocki magistrat.

Koncepcja zagospodarowania terenu oparta jest przede wszystkim na jego ukształtowaniu, usytuowaniu drzew rosnących na terenie Opery Leśnej, a także istniejących już ciągów pieszych i dojazdów.

Prosta forma nowego obiektu jest współczesną interpretacją zabudowy realizowanej w środowisku naturalnym. Odzwierciedla szacunek do przyrody. Nowy budynek stanowić będzie harmonijne dopełnienie istniejącej już zabudowy wokół Opery Leśnej. Będzie współgrać z elementami widowni i jej zadaszenia. Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna wzmacnia poczucie otwartości oraz bliskości z naturą. Ponadto zapewnia rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach, przekonują sopoccy urzędnicy.

– Obiekt, który ma powstać, wprawdzie nie jest duży, ale sprawiał ogromne trudności projektowe - mówi dr. inż. arch. Krzysztof Kozłowski, który kierował zespołem projektowym.

– Głównym założeniem było zachowanie naturalnych walorów otoczenia i kontaktu z zielenią. Teren jest bardzo trudny i wymagający. Przy projektowaniu przyświecała nam idea będąca wynikiem gry dwóch przestrzeni, które są wokół Opery: otwartej przestrzeni i przestrzeni parkowej. Obiekt wpisuje się w tę przestrzeń wypełniając wolne miejsca wśród zieleni. To budynek dostosował się do terenu, a nie teren do projektowanego budynku: teren nie był niwelowany, nie ma ingerencji w drzewa. Budynek jest jakby wydrążony w środku, bo priorytetem było zachowanie drzew, które tam rosną. Jest też przeszklone obejście, z którego cały czas zieleń będzie widoczna – dodaje dr. inż. arch. Krzysztof Kozłowski.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej koncepcji. Teraz przed nami współpraca, także z firmami zajmującymi się multimediami – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Zależy nam na tym, by wypełnić projektami z wykorzystaniem technik multimedialnych wszystkie powierzchnie, nie tylko te wewnętrzne. Chcemy, żeby treści multimedialne były obecne także na terenie Opery Leśnej, by na przykład przy różnych wydarzeniach wykorzystać piękny dach nad sceną i widownią jako niesamowity ekran – dodaje wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

Dalsze kroki to ogłoszenie przetargu na projekt wykonawczy oraz aplikowanie do programów unijnych o środki na realizację przedsięwzięcia. 

(hs za: Emil Bogumił/esopot.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%