Zamknij
REKLAMA

Zabytkowy kościółek chciały zjeść korniki! Skąd szkodniki wzięły się w wyremontowanym budynku?

21:49, 30.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto JT
Skomentuj
REKLAMA

Spuszczel Pospolity, Kołatek Uparty, Zmorsznik Czerwony, Miazgowiec Parkietowiec a może Wyschlik Grzebykorożny?

No właśnie – co zalęgło się w kościółku w miejscowości Czarne? Zalęgło? A może „zostało dostarczone” np. ze zbyt długo pożyczonymi kościelnymi ławami?

Kościół Parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnem (powiat człuchowski) wygląda jak jakiś rycerz zakonnik albo mebel w domu, z którego wyjechali na długo mieszkańcy. Cały na zewnątrz jest pokryty białą płachtą.

Co dopiero budynek sakralny był remontowany i to za niemałe pieniądze, a tu znów trzeba płacić za odkorniczanie.

Ponoć jakieś ćmy żarłoczne weszły w drewno i penetrują niczym korniki słabo zabezpieczoną konstrukcję, a właściwie wszystko co drewniane. Słuchy chodzą, że ławki ktoś pożyczał z kościoła i wówczas Termity mogły się wedrzeć niespodziewanie. Trzeba to sprawdzić, bo mogą zjeść ostatni dzwon na dzwonnicy. A może gdzie Morwa rośnie i Jedwabnik kokon tka, plecie i nitki snuje.” - ironizuje mieszkaniec gminy Czarne.

Mieszkańcy zapłacą?

„To naprawdę trzeba wyjaśnić, bo to odkorniczanie ma kosztować bagatela 110 000 zł, a na 1/3 mają się złożyć wierni, trzeba to wyjaśnić i niech pokrywa całość ten kto te korniki przywlókł do zabytkowego kościoła!” - komentuje mieszkaniec gminy.

Swoją drogą być może trzeba sprawdzić jak do kościoła w Czarnem dotarły te szkodniki. Skąd wzięły się właśnie teraz, skoro przez dziesiątki lat nie było takiego zagrożenia.

Musiały skądś przywędrować lub zostały „dowiezione”.

Mieszkańcy mówią o wypożyczonych ławach kościelnych, które trafiły do jakiegoś miejsca w lesie i tam były zbyt długo przetrzymywane i stąd mogły stać się miejscem żerowania leśnych szkodników, dla których drewno stanowi obszar egzystencji.

Robak musi się czymś żywić. Być może przez czyjeś niedopatrzenie (chcemy wierzyć, że nie jest to działanie celowe) w drewnie zalęgły się korniki czy inne drewnolubne ćmy i zaczęły konsumować zabytkowy budynek sakralny.

Ciekawe, że jeszcze Policja nie wyjaśnia tej sprawy. Są przecież odpowiednie przepisy dotyczące dbania o zabytki, w tym sakralne.

Do tego kwestia kosztów – dlaczego mieszkańcy mają płacić za coś, co nie stało się z ich winy?

Odpowiednie służby winny przeprowadzić drobiazgowe śledztwo i definitywnie określić skąd co było przyczyną pojawienia się szkodników i jeśli uda się wskazać osoby odpowiedzialne, to one powinny ponieść całość kosztów za odkorniczanie.

Prace związane z wyleczeniem drewna prowadzi firma Drevpol aż z Mińska Mazowieckiego.

Pod marką DREVPOL oferowane jest przede wszystkim zwalczanie szkodników drewna, popularnie określanych jako korniki oraz profesjonalną impregnację drewna. Skutecznie likwidują wszystkie znane rodzaje szkodników drewna, w tym te najpopularniejsze i najgroźniejsze, jak Spuszczel Pospolity czy Kołatek Domowy.

Oferta obejmuje przede wszystkim zabiegi takie jak fumigacja inaczej gazowanie domu, dachu, budynku oraz fumigacja kościołów i obiektów sakralnych czy też fumigacja obiektów o dużych kubaturach, a także impregnacja owadobójcza preparatem Xilix Gel. Dodatkowo świadczą zabiegi iniekcji ciśnieniowej oraz zwalczanie szkodników drewna przy użyciu metody Veloxy.

Posiadają ogromne doświadczenie i wiedzę. Są renomowaną, specjalistyczną firmą, zajmującą się wyłącznie zwalczaniem szkodników drewna oraz impregnacją owadobójczą drewna. Dzięki świadczeniu usług na najwyższym poziomie zdobyli zaufanie tysięcy klientów indywidualnych oraz specjalistów, którzy powierzają im wykonanie największych, najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych fumigacji w Polsce.

Poszczególne prace wykonują i nadzorują fachowcy, którzy są specjalistami posiadającymi ogromną praktykę i kwalifikacje wymagane przepisami prawa, a klientami są firmy, jednostki administracji publicznej, muzea, parafie oraz klienci indywidualni na terenie całego kraju.

Z uwagi na zapotrzebowanie na rzetelną i fachową informację na temat skutecznego zwalczania szkodników drewna takich jak Spuszczel Pospolity, Kołatek Domowy, Trzpiennik Olbrzymi, Miazgowiec Parkietowiec i inne świadczą Darmowe Telefoniczne Porady w zakresie wyboru metody skutecznego zwalczania szkodników drewna oraz profesjonalnej impregnacji owadobójczej drewna.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto JT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

PZPZ

0 1

Artykuł śmiech na sali, Gdynia i ich problemy🤣🤣
Jeszcze trochę i Czarne będzie w Gdyni,myślę że warto pomyśleć w czasie wyborów o nowym stanowisku:Czteromiasto i wtym będzie Czarne!
Jak tu się nie śmiać 23:52, 30.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BiałyBiały

1 0

Co, dupę ściska, bo ktoś się dobiera do wałków w Czarnem? 23:59, 30.09.2021


REKLAMA
0%