Zamknij
REKLAMA

Nowy, ekologiczny budynek dla "Marszewa"

13:42, 01.10.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Marcin Mielewski
Skomentuj
REKLAMA

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni pnie się w górę nowy budynek wielofunkcyjny. Bryła powstaje w myśl projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym. Jego celem było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej zastany leśny pejzaż. Widać już pierwsze efekty. Budowla nabiera kształtu - postawiono ściany i dach, które w całości wykonane są z drewna.

 Na placu budowy wyraźnie zarysowała się już konstrukcja budowli.

– Ogród botaniczny w Marszewie pełni ważną funkcję i stanowi istotne miejsce na mapie edukacyjnej Gdyni. Od lat współpracujemy z Nadleśnictwem. Mamy porozumienie, w ramach którego tutaj w tym miejscu odbywają się zajęcia dla uczniów gdyńskich szkół. Cieszy mnie to, że spotykamy się przy nowym obiekcie. Wybrany był wiele lat temu, bo w 2015 roku w konkursie. Inwestycja potrwała długo z przyczyn niezależnych od Nadleśnictwa. Cieszy mnie to, że w tej chwili powstaje, bo zwiększa potencjał tego miejsca. Ponadto cieszy to, że jest realizowana w proekologicznej technologii. Jest także ładna, a to nie bez znaczenia. Myślę, że ten obiekt, jego urok będzie dodatkowo przyciągał tutaj gdynian i mieszkańców metropolii i turystów. Gratulujemy Nadleśnictwu i na pewno będziemy dalej współpracować, by te wspólne działania proklimatyczne, proekologiczne, proleśne prowadzić – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Budynek powstaje w innowacyjnej na skalę Polski technologi. „Cross laminated timber” lub w skrócie CLT – bo tak brzmi jej nazwa – oznacza drewno klejone krzyżowo. Jej zastosowanie pozwala przygotować wielkoformatowe elementy budowlane, które swoją wytrzymałością dorównują stali. Ponadto są bardziej ognioodporne i zachowują doskonałe warunki termiczne. CLT jest nowoczesną technologią, która odpowiada na zachodzące zmiany klimatyczne. Drewno jest naturalnym i ekologicznym surowcem, w odróżnieniu od często stosowanego betonu, który przyczynia się do znacznej produkcji CO2 i odpowiada po części za globalne ocieplenie. Technologia krzyżowo klejonego drewna szeroko stosowana jest w krajach skandynawskich, w Wielkiej Brytanii, Austrii czy Kanadzie.

– Zapewnia nam ona nie tylko doskonałą izolacyjność cieplną, doskonałą ognioodporność. Ta technologia jest cztery razy lżejsza niż jakakolwiek technologia tradycyjna – żel-betowa czy w konstrukcji stalowej – mówi Tomasz Brzeziński z firmy TB Invest, która jest głównym wykonawcą inwestycji.

– Jeżeli chodzi o aspekt ekologiczny, ta inwestycja niesie na pewno mniejszy ślad węglowy, z tytułu zastosowanych technologii. Tutaj nie mamy tradycyjnego budownictwa opartego na standardowych materiałach, jak beton, stal czy wszelkiego rodzaju ceramika. Głównymi elementami konstrukcyjny są elementy drewniane, czyli naturalne. One nie są wytwarzane w wielkich fabrykach, które pochłaniają tony ropy, energii elektrycznej. Ten ślad węglowy jest znikomy w porównaniu do technologii tradycyjnych – dodaje Stanisław Kujawski z TB Invest.

Powstający budynek będzie wielofunkcyjny. Obiekt liczył będzie dwie kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 321 m2. Na tej przestrzeni znajdą się m.in. ogólnodostępna sala wystawowa, punkt informacyjny, sala integracyjna dla odwiedzających oraz pomieszczenia administracyjne ogrodu. Budowla dzielić będzie się na dwa skrzydła, połączone łącznikiem. Całość pokryje odważna czerń opalonego drewna.Inwestycja pozwoli Leśnemu Ogrodowi Botanicznemu „Marszewo” na poszerzenie swojej oferty.  Dzięki nowemu budynkowi ogród będzie mógł przyjąć większą niż dotychczas liczbę gości, co jest niezwykle ważne z uwagi na jego wzrastającą popularność. Tylko w 2019 roku z rozmaitych elementów oferty edukacyjnej skorzystało tu ok. 10 000 osób.

– Rosnące zapotrzebowanie na edukację leśną spowodowało, że musieliśmy coś nowego stworzyć. Właściwie od pięciu lat walczyliśmy, żeby ten obiekt powstał. Mamy za sobą pierwszy etap budowy obiektu wielofunkcyjnego. On będzie pełnił rolę edukacyjną, promocyjną, ekspozycyjną i administracyjną. Jest to przede wszystkim innowacyjna i nowoczesna technologia budownictwa z drewna – mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Projekt budynku przygotowany został w krakowskiej pracowni „Gierbienis + Poklewski” i został wyłoniony w zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk konkursie. Inwestycja realizowana jest ze środków Nadleśnictwa Gdańsk i funduszu leśnego Lasów Państwowych, jej koszt to blisko 7 mln zł brutto. Planowany termin realizacji to koniec listopada 2022 roku.

(hs za: UM Gdyni/fot. Marcin Mielewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%