Zamknij
REKLAMA

Po dorszu czas na... Koniec połowu łososia w Bałtyku

18:30, 11.12.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto brigachtal/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

WWF ostrzega, że łosoś atlantycki nie jest dobrym wyborem na święta, ponieważ większość jego stad jest eksploatowana na maksymalnym poziomie lub jest przełowiona. Ogólny stan dzikich populacji łososia w północno-wschodniej części Atlantyku i w Morzu Bałtyckim jest krytyczny, a na rok 2022 Międzynarodowa Rada Badań Morza rekomenduje zamknięcie połowów łososia w głównym basenie Morza Bałtyckiego.

Zakaz połowu dorsza, łososia i znaczące ograniczenie śledzia

Po unijnej decyzji o zakazie połowu dorsza w 2020 roku, przedłużonej na 2021 rok, wszystko wskazuje na to, że tak samo będzie w 2022 roku.

Do tego szykują się kolejne ograniczenia

ICES (Międzynarodowa Rada Badań Morza) opublikowała 15 września br. raport dotyczący doradztwa w sprawie połowów łososi na Bałtyku (obszary od 22 do 31 poza Zatoką Fińską).

ICES jednoznacznie rekomendowała całkowite wstrzymanie połowu łososia na Bałtyku. Potem sprawą zajęła się Komisja Europejska i na podstawie jej decyzji Rada Europy wydała Rozporządzenie 2021/1888 z dnia 27 października 2021 r., w którym m.in. czytamy:

Zakazane są połowy rekreacyjne łososia atlantyckiego w podrejonach 22-31. Każdy złowiony osobnik łososia atlantyckiego zostaje niezwłocznie uwolniony do morza.”

Statkom rybackim zakazuje się połowów troci wędrownej poza obszarem leżącym w granicach czterech mil morskich mierzonych od linii podstawowych w podrejonach 22-32 od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2022 r.”

Podrejony 22-32 to praktycznie cały obszar Morza Bałtyckiego, z wyłączeniem cieśniny Kattegat oddzielającej Danię od Szwecji.

W 2020 roku limit na cały Bałtyk wynosił 145 tysięcy sztuk łososia. Polska miała w tym udział tylko 7 tysięcy. Znaczące zmniejszanie się stad tej ryby według naukowców wynika ze stanu rzek, w których łosoś składa tarło.

W części europejskich rzek przyrost łososia jest niezmienny, jednak są takie, w których spadł drastycznie, co w konsekwencji daje słabe stada.

Stąd najpierw rekomendacja Międzynarodowej Rady Badań Morza, a później decyzja Rady Europy.

Nie pomaga nawet sztuczne zarybianie. Generalnie Morze Bałtyckie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ulega wielkiemu odrybieniu. Jest to efekt drapieżnej polityki połowów i zmian klimatycznych oraz zanieczyszczeń.

Trzeba zatem być przygotowanym na kompleksową zmianę w naszym menu. Również rybaków i armatorów komercyjnych połowów czeka zapewne przekwalifikowanie.

Dla naszego województwa jest to coraz większy problem! Od Krynicy Morskiej po Ustkę przez całą zatokę Gdańską i półwysep Helski już niebawem mogą zniknąć kurty rybackie i statki organizujące połowy komercyjne.

Za chwilę może nadejść moment, w którym nie będzie już można w ogóle prowadzić połowów w Bałtyku!

*  *  *

Międzynarodowa Rada Badań Morza

Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES), międzynarodowa organizacja promująca badania morskie na Północnym Atlantyku, Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Utworzona w 1902 r., ICES początkowo obejmowała jako członków Danię, Finlandię, Niemcy, Holandię, Norwegię, Szwecję, Rosję i Wielką Brytanię. Rada dodała później Belgię, Kanadę, Estonię, Francję, Islandię, Irlandię, Łotwę, Litwę, Polskę, Portugalię, Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Australia, Chile, Grecja, Nowa Zelandia, Peru i Republika Południowej Afryki w pewnym stopniu uczestniczyli w organizacji. Siedziba ICES znajduje się w Kopenhadze.

Pierwotnie utworzona jako forum do dyskusji na temat aspektów badań morskich, ICES przekształciła się w wiodącego zbieracza informacji o morzu, skupiającego ekspertów naukowych z szerokiego zakresu specjalności. Ponad 1600 naukowców ze wszystkich części świata uczestniczy w komitetach i grupach badawczych, które dzielą się swoimi odkryciami na spotkaniach ICES, zwłaszcza podczas dorocznej konferencji naukowej ICES. Oprócz badań w dziedzinie oceanografii i biologii morza, ICES zajmuje się przemysłem związanym z morzem. Główne obszary badań obejmują zrównoważone praktyki połowowe, ulepszone zarządzanie rybołówstwem i ochronę siedlisk. ICES służy jako doradca naukowy dla wielu komisji międzynarodowych, a także dla rządów krajów członkowskich.

ICES rozpowszechnia informacje za pośrednictwem różnych czasopism i innych publikacji, w tym ICES Journal of Marine Science. Czasopismo zawiera nie tylko odkrycia naukowe, ale także opracowania ekonomiczne, społeczne i dotyczące administracji publicznej.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto brigachtal/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%