Zamknij
REKLAMA

Zmarł ks. Jan Borkowski, bohater demonstracji 31 sierpnia 1982 w Gdyni

15:34, 25.12.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto diecezja.gda.pl
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę 19 grudnia, w 77. roku życia i 49. roku kapłaństwa, zmarł ks. kan. Jan Borkowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Smażynie. Prosimy o modlitwę w intencji śp. ks. Jana.

Ksiądz Jan Tadeusz Borkowski urodził się w Niemenczynie (woj. wileńskie)dnia 29 grudnia1944 r., w rodzinie Leopolda i Marii zd. Bystrynowskiej. Sakrament chrztu świętego przyjął w kościele parafialnym 14 stycznia 1945 r.

Po wojnie w 1946r. wraz z rodzicami przybył do Ostródy. We wrześniu 1951 r. rozpoczął naukę w tamtejszej szkole podstawowej. W tym czasie 26 października 1957 r. z rąk J. E. ks.biskupa Tomasza Wilczyńskiego przyjął sakrament bierzmowania w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po szkole podstawowej uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie.

W 1962 r. podjął pracę w Państwowej Komunikacji Samochodowej w Ostródzie jednocześnie kontynuując naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Ostródzie. Egzamin dojrzałości zdał 15 maja 1965 r.

W tym samym roku złożył dokumenty i został przyjęty do Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Warmińskie seminarium opuścił na własną prośbę na koniec roku akademickiego 1968/69.Następnie podjął pracę w zakładach mięsnych jako pracownik umysłowy. W tym czasie ponownie ubiegał o przyjęcie do Seminarium Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. W lipcu 1970 roku został przyjęty do seminarium w Pelplinie. Formację do kapłaństwa rozpoczął od V roku. 15 grudnia 1971 r. otrzymał z rąk J. E. ks. biskupa Zygfryda Kowalskiego święcenia diakonatu.

Święcenia kapłańskie otrzymał w Pelplinie, w dniu 21 maja 1972 r. z rąk J. E. ks. biskupa Bernarda Czaplińskiego. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii pw. Narodzenia NMP w Łągu. Następnie pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Zwiniarzu. Z dniem 1 września 1973 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Świętej Trójcy w Chełmży. Od 21 czerwca 1975 r. do 28 sierpnia 1976 był wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Szemudzie.

Kolejny rok (do 1 lipca 1977 r.)posługiwał jako wikariusz w parafii pw. św.Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach. Następnie będąc wikariuszem posługiwał w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie.

Od 5 sierpnia 1978 r. do 1 lipca 1983 r.był wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. W tym czasie został niewinnie aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności za udział w „zbiegowisku publicznym”.

Ks. Jan został oskarżony przez komunistyczną prokuraturę o „udział w zajściach ulicznych 31.08.1982 w Gdyni, obrzucania funkcjonariuszy MO kamieniami oraz używania wobec nich obelżywych słów”. Ks. Borkowski pomagał uciekającym przed ZOMO demonstrantom, jednak został zatrzymany jako uczestnik demonstracji, która rzekomo miała obalać system socjalistyczny.

Akta prokuratorskie - ksiądz rzucał kamieniami w milicjantów

Akta w sprawie udziału w zajściach 31.08.1982 w Gdyni. Ksiądz J. Borkowski, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni - 2  września 1982 został tymczasowo aresztowany postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Gdyni i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Oskarżony aktem sporządzonym 20.09.1982 o to, że „31.08.1982 w Gdyni biorąc udział w zbiegowisku publicznym, którego uczestnicy dopuszczali się zamachów na osoby i mienie, dopuścił się czynnej napaści na pełniących obowiązki służbowe funkcjonariuszy MO rzucając w nich kamieniami”.

Akta sądowe - 3 lata więzienia na podstawie zeznań milicjantów

Sąd Wojewódzki w Gdańsku wyrokiem z 6.11.1982 dał wiarę sprzecznym zeznaniom funkcjonariuszy MO, odrzucając zeznania kilkudziesięciu innych świadków twierdzących, że ww. w chwili zajść przebywał w kościele NSPJ w Gdyni lub na terenie przykościelnym, a na miejscu demonstracji pojawił się już po ich zakończeniu i skazał ww. na karę 3 lat pozbawienia wolności i praw publicznych na 2 lata, opłatę sądową oraz pokrycie 1/3 kosztów postępowania za to, że „31.08.1982 działając wspólnie wziął udział w zbiegowisku publicznym, którego uczestnicy dopuszczali się zamachów na przywracających porządek funkcjonariuszy MO rzucając w nich kamieniami”. Rada Państwa uchwałą (nr PU-1111-26-83) z 15.03.1983 skorzystała z prawa łaski w stosunku do ww. zawieszając wykonanie reszty kary na okres 3 lat.

Sąd Wojewódzki w Gdańsku postanowieniem z 25.08.1983 na mocy ustawy o amnestii z 21.07.1983 darował ww. karę 3 lat pozbawienia wolności i 2 lat pozbawienia praw publicznych wyznaczając okres próby do 31.12.1985.

Akta penitencjarne - zakaz uczestnictwa we mszy świętej

Tymczasowo aresztowany 2.09.1982 na mocy postanowienia Prokuratury Rejonowej w Gdyni w związku z toczącym się postępowaniem 2 Ds.1689/82 i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Skazany w trybie doraźnym wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku (III K. 151/82) z 6.11.1982 na karę 3 lat pozbawienia wolności. Orzeczoną karę odbywał od 8.11.1982 w Zakładzie Karnym w Potulicach, skąd miesiąc później został przeniesiony do AŚ w Gdańsku. Tam w Święta Bożego Narodzenia odmówiono mu udziału we mszy św. Następnie 1.03.1983 powrócił do ZK w Potulicach. Uchwałą Rady Państwa (PU-1111-26-83) z 15.03.1983 warunkowo zawieszono wykonanie reszty kary pozbawienia wolności na okres 3 lat. Zwolniony 31.03.1983 z AŚ w Gdańsku do którego przybył 26.03.1983.

Ze Śródmieścia na Cisową

1 lipca 1983 r. został skierowany jako wikariusz do pracy w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gdyni-Cisowej.

Proboszcz w Smażynie

Następnie z dniem 14marca 1987 r., dekretem Biskupa Chełmińskiego, został mianowany proboszczem w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Smażynie. 25 marca 2003 r. został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej. Po ponad30 latach posługi jako proboszcz parafii, w dniu 14 listopada 2019 r., złożył rezygnację z pełnienia powierzonego urzędu i dekretem Metropolity Gdańskiego został zwolniony z tego urzędu. Od tego czasu mieszkał na terenie parafii służąc radą,duszpasterskim doświadczeniem i pomocą kapłańską.

Ksiądz Jan Tadeusz Borkowski zmarł 19 grudnia 2021 r.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto diecezja.gda.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%