Zamknij
REKLAMA

W programie budowy 100 obwodnic 14 jest realizowanych, w tym Człuchów i Starogard

21:35, 29.12.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Uchwała rządu w sprawie ustanowienia programu została podjęta w kwietniu tego roku. Na budowę nowych tras, która będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, rząd zamierza przeznaczyć 28 mld zł.

W rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) realizowanych jest 14 inwestycji o łącznej długości 109,7 km i wartości 1,9 mld zł - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Nowe obwodnice

"Nowe obwodnice to wytchnienie dla mieszańców wielu miejscowości, którzy muszą borykać się z niedogodnościami powodowanymi przez duży ruch pojazdów, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i hałas. Dlatego uruchomiliśmy rządowy Program budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. W ramach programu obwodnicowego w realizacji jest już 14 zadań, a wszystkie pozostałe są na etapie przetargu lub w przygotowaniu" - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że dodatkowo wspierane są inwestycje polegające na budowie obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w tym roku wsparcie uzyskało 51 zadań samorządowych. Na ten cel przyznano niemal 2,4 mld zł dofinansowania.

Z informacji GDDKiA wynika, że realizowane są obwodnice Wąchocka w ciągu DK42 (woj. świętokrzyskie), Smolajn w ciągu DK51 (woj. warmińsko-mazurskie), Żodynia w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie), Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 (woj. lubuskie), Gryfina w ciągu DK31 (woj. zachodniopomorskie), Lipska w ciągu DK79 (woj. mazowieckie), Suchowoli w ciągu DK8 (woj. podlaskie), Sztabina w ciągu DK8 (woj. podlaskie), Brzezia w ciągu DK25 (woj. pomorskie), Gostynia w ciągu DK12 (woj. wielkopolskie), Grzymiszewa w ciągu DK72 (woj. wielkopolskie), Szczecinka w ciągu DK20 (woj. zachodniopomorskie), Pułtuska w ciągu DK61 (woj. mazowieckie) oraz Strykowa w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie).

Z kolei dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i trwają tam roboty budowlane.

Inwestycja w powiecie człuchowskim

Pół roku temu podpisano umowę na prace budowlane na obwodnicę miejscowości Brzezie między Człuchowem a Białym Borem. Wykona ją konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Koszt prac wyniesie ok. 31,8 mln zł. Ponadto w umowie wydłużona została gwarancja jakości na nawierzchnię o 5 lat oraz skrócony termin realizacji kontraktu o 3 miesiące. Oznacza to powstanie trasy w ciągu 16 miesięcy (razem z miesiącami przerwy zimowej).

Rządowy Program Budowy 100 Obwodnic przyspiesza i korzystają na tym mieszkańcy w całej Polsce, w tym w woj. pomorskim. Budowa obwodnicy Brzezia będzie kolejnym dowodem na wiarygodność rządu, który krok po kroku realizuje swoje deklaracje — powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Obecnie ogłoszonych jest pięć postępowań przetargowych, z czego jedno na realizację około 6-kilometrowej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15 (woj. wielkopolskie).

Starogard Gdański też będzie miała obwodnicę

Pozostałe cztery to przetargi na dokumentację dla zadań o łącznej długości nieco ponad 28 km. Są to: przetarg na wykonanie Koncepcji programowej dla obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (woj. pomorskie), dla obwodnicy Pilzna w ciągu DK73, dla obwodnicy Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73 oraz przetarg na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Lędzin w ciągu DK46 (woj. opolskie).

Jak poinformowała GDDKiA, w przygotowaniu znajduje się obecnie 81 zadań o łącznej długości blisko 713 km.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%